Związkowcy ze Stoczni Gdynia proszą o wstrzymanie zwolnień pracowników

Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

Związki fachowe działające po Stoczni Gdynia S. A. wystąpią w czwartek do zarządcy kompensacji stoczni wraz z prośbą o wstrzymanie zwolnień stoczniowców.

Przewodniczący stoczniowej „Solidarności” Dariusz Adamski powiedział PAP, że „do czasu przygotowania kompletnego Programu Monitorowanych Zwolnień podwladni nie powinni być zwalniani, ponieważ to nie z ich powodu procedura nie została przygotowana”.

Pismo do zarządcy, sposród powiadomieniem ministerstwa skarbu, posiada być wysłane jeszcze przy czwartek.

Po stoczni przy Gdyni zwolniono już ponad 470 osób, kolejne 220 mają otrzymać świadectwa roboty 30 marca.

Tymczasem zwolnieni w środę stoczniowcy (grupa 403 osób) podpisują przy czwartek z Agencją Rozwoju Przemysłu S. A. (ARP) umowy na temat przystąpieniu az do Programu Monitorowanych Zwolnień.

Przy Regionalnym Biurze Projektu ARP na terenie stoczni są także pracownicy przedsiebiorstwa Work Service (WS).

„Projekt pomocy zwalnianym stoczniowcom będzie na pewno realizowany” – zapewnił w czwartek w Stoczni Gdynia prezes firmy Doradztwo Gospodarcze DGA S. Natomiast., Andrzej Głowacki.

DGA wydaje sie byc jedną z dwóch spólek, obok Work Service, którym ARP powierzyła w trybie zamówienia z nieograniczonej ręki zarzadzenie na realizację usług szkoleniowo-doradczych dla zwalnianych stoczniowców.

„Nie wyobrażam samemu, żeby chociaż przez 1 dzień stoczniowcy nie byli przyjmowani i pozostawieni samemu samym” – podkreślił Głowacki.

Poinformował, że podpisanie dokumenty urzedowe przez stoczniowców o przystąpieniu do aplikacji jest pierwszym krokiem, kilka dni później każdy były pracownik stoczni spotyka się z doradcą zawodowym, który określi gwoli niego nauczania i rozpocznie się poszukiwanie zatrudnienia. „I to wszystko właśnie miała robić WS” – dodał.

Zapewnił, że „WS będzie pomagać stoczniowcom aż do chwili znalezienia rozwiązania prawnego jak i równiez organizacyjnego to znaczy do chwili wyłonienia oryginalnej firmy”.

Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik informował w środę, że firma WS wydaje sie gotowa rozwiązać z ARP umowę w prowadzenie szkoleń dla zwalnianych stoczniowców. Jak powiedział, Work Service zwrócił się przy środę w tej sprawie do ARP.

Współwłaścicielem spólki jest b. senator Platformy Obywatelskiej Tomasz Misiak, który złożył we wtorek rezygnację z członkostwa w klubie parlamentarnym PO oraz w partii.

Głowacki zaznaczył przy rozmowie sposród dziennikarzami przy czwartek, że „nie będzie prostym zajeciem znalezienie następcy WS, bowiem to najkorzystniejsza polska firma w zakresie pośrednictwa pracy jak i równiez doradców zawodowych”.

Poinformował, że „DGA samo tego pomyslu nie wykona, musimy samemu dobrać partnerów o blizniaczej klasie i to nie zaakceptowac będzie łatwe”.

Misiak, który przewodniczył senackiej komisji produkcji narodowej, pracował nad tzw. specustawą stoczniową, zgłaszał sluzace do niej poprawki; następnie swoim firma Work Service uzyskała – w ramach ustawy stoczniowej – zamówienie na pośrednictwo pracy jak i równiez szkolenia zwalnianych ze stoczni w Gdyni i Szczecinie stoczniowców. (PAP)

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy