Złoty najsłabszy od momentu dziesięciu miesięcy

27 lipca, 2020
Category: waluty

Piątkowy, mało płynny handel na rynku złotego przynosi kontynuację dynamicznego osłabienia polskiej waluty. Złoty wyceniany jest poprzez rynek następująco: 4, 2765 PLN zbytnio euro, 3, 2800 ZL wobec amerykańskiego dolara oraz 3, 4355 PLN względem franka szwajcarskiego.

Rentowności polskiego długu wzrosły sluzace do poziomu 3, 525% (10YT) – jest to najwyższy pulap od 15 kwietnia br.

Wczorajszy handel na rynku złotego, pomimo deficytu krajowych uczestników obrotu, potwierdził, iż nasz kraj waluta wraz z pozostałymi cross’ami CEE wyszukuje się dzis pod presją sprzedających. Złoty zareagował proporcjonalnie na zdarzenia mające polozenie na eurodolarze (wzrost sluzace do 1, 3060 USD) w nastepstwie stabilizując się wobec amerykańskiego dolara oraz wyraźnie tracąc wobec ó. Co ciekawe pod presją znajdował się również węgierski forint, mimo iż KE zdecydowała się wyłączyć panstwo ten wraz z procedury zbednego deficytu. Przypomnijmy, że Polska otrzymała poboczne dwa okres na obniżenie deficytu sluzace do okolic 3, 0%. Wczorajsza wyprzedaż polskiej waluty wpisuje się po ostatni kierunek wychodzenia z polskich aktywów (równoczesna kolaudacja na rynku naszego długu) zbyt, którym stoją przede wszystkim wspólnicy z zagranicy.

W trakcie dzisiejszej sesji brak wydaje sie znaczących albumów tematycznych z rynku krajowego. Jedynie NBP poda wyczekiwania inflacyjne zbytnio maj. Również szeroki rynek nie przyniesie kluczowych wskazań z głównych gospodarek. Zwrócić należy uwagę na poranne dane wraz z Niemiec (sprzedaż detaliczna) badz stopę bezrobocia w Zonie Euro i na popołudniowe wskazania wraz z USA (m. in. Chicago PMI). Nie są to jednak kluczowe wskazania makroekonomiczne wskazujące, iż końcówka tygodnia upłynie pod spodem znakiem domykania pozycji wraz z tygodnia oraz dalszych spekulacji nt. działań FED przy przyszłości.

Wraz z rynkowego punktu widzenia deficyt krajowych graczy przyczynił się do zniżki kwotowań złotego do najniższego poziomu (wobec euro) od czasu 28 czerwca 2012r. Wzgledem dolara złoty osłabił się do poziomów ostatnio notowanych w listopadzie 2012r. Faktycznie dynamiczną wyprzedaż powiązać należy ze zmianą nastawienia w odniesieniu do walut CEE – spekulacje dot. potencjalnego zakończenia QE i rozwój pozycji długich na dolarze w czolowej fazie zwyczajowo uderzają w wycenę najbardziej ryzykownych aktywów, a sluzace do takiej ekipy na rynku walutowym zaliczają się cross’y związane z emerging markets.

Na dodatek główny faktor stabilizujący złotego w niedawnych miesiącach – rynek długu – również znajduje się pod presją, pomimo iż oczekuje się, że czerwiec przyniesie kolejną obniżkę stóp procentowych (o 25pb. ). Z fachowego punktu widzenia ewentualna poprawka kwotowań eurodolara powinna przynieść również cofniecie się notowań EUR/PLN. Strefa 4, 28-4, 30 ZL historycznie pełniła rolę waznego oporu stąd zakładać należy, iż poniekad tak płytki rynek jakim sposobem dzisiejszy nie powinien dopuścić do do niej przekroczenia.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy