Zgromadzenie premiera z szefami MS i MSW ws. bezpieczeństwa na drogach

27 lipca, 2020
Category: inne

# dochodzi informacja o udziele po spotkaniu wiceministra infrastruktury Zbigniewa Rynasiewicza #

02. 01. Stolica polski (PAP) a mianowicie Premier Donald Tusk spotkał się przy czwartek wraz z ministrami sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Markiem Biernackim i Bartłomiejem Sienkiewiczem oraz wiceministrem infrastruktury Zbigniewem Rynasiewiczem. Tematyka rozmowy wydaje sie bezpieczeństwo na drogach.

Spotkanie zwołano po związku sposród wypadkiem po Kamieniu Pomorskiego, gdzie po środę pijany kierowca wjechał w grupę ludzi idącą chodnikiem. Zginęło sześć osób: pięcioro dorosłych, w tym spacerujący chodnikiem policjant z żoną, i 1 dziecko. Dwójka rannych najmlodszych przebywa w szpitalu.

O planowanym zebraniu poinformował po czwartek rano Sienkiewicz. Az do kancelarii premiera zaproszono również ministra sprawiedliwości.

Już podczas spotkania a mianowicie jak poinformowano PAP przy KPRM – do przedstawienie premierowe przyjechał także Rynasiewicz, który odpowiada m. in. zbytnio sprawy dotyczące kodeksu drogowego.

Jak zapowiadano, na spotkaniu ma być omawiana policyjna statystyka wykrywalności nietrzeźwych prowadzących pojazdy oraz śmiertelnych wypadków z katalogów udziałem. Konwersacja miała też dotyczyć koniecznych zmian po prawie.

Przy ocenie Sienkiewicza mamy od wielu lat – jak społeczeństwo a mianowicie problem sposród kwestią pijanych kierowców. „Istotą problemu pijanych kierowców często jest przyzwolenie społeczne w tego typu zachowanie” – dodał minister. Przy jego ocenie, choć ujawnianych jest więcej przypadków kierowania pojazdami na alkoholu, to więcej jest też wypadków spowodowanych za posrednictwem pijanych kierowców. „Przybywa recydywy – cos wiecej niz wśród tychze, którzy pozostali skazani za jazdę po pijanemu, odbyli karę jak i równiez znów siadają za kółko, ale też takich przypadków, gdy komuś przepadło prawko, a mimo to prowadzi” – mówił w czwartek w Bieg FM.

Według ministra to nie prawo, ale „norma orzecznictwa na terytorium polski nie jest właściwa”. „Kluczem jest jednak zachowanie ludzi. Upowaznienie nie zbuduje granicy między dobrem a złem. Konieczna jest odpowiedzialność” – mówił.

Na temat sprawy wypowiadała się też Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz. Jej wedlug problemem wydaje sie byc społeczne przyzwolenie na kierowanie pojazdów na pijanemu. „Jeżeli społeczeństwo jest pobłażliwe wobec tych rozpaczliwych przestępstw, to tolerancyjny też będzie prokurator, policjant, będzie tolerancyjny sędzia” – oceniła w radiowej „Trójce”. Jakim sposobem mówiła, początek tej zmianie powinni dać funkcjonariusze publiczni.

W weryfikacji RPO problematyczna jest też rola biegłych w sądowym procesie dotyczącym śmiertelnych wypadków drogowych. Lipowicz postuluje zmiany w prawie, gruntowną reformę systemu powoływania biegłych. „Mamy kompletny chaos systemu i źle wynagradzanych biegłych” – powiedziała. (PAP)

wkt/ ral/ abr/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy