Temat: Koniec South Streamu

Gazociąg South Stream może zaistnieć. Zdecyduje Rosja  Ze świata

  • Jak odrzucić South Stream, to supeł gazowy. Bułgaria lobbuje
  • Francuzi, Włosi i Niemcy pozbywają się udziałów w South Stream. Odkupią je Rosjanie
  • South Stream ostatecznie pogrzebany. Rosja potwierdziła swoją decyzję
  • "FAZ": Nigdy więcej South Streamu. To projekt polityczny, a nie ekonomiczny
  • FT: South Stream to uderzenie dla Rosji. Putin gubi rynek zbytu dla gazu

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker odpierał w czwartek zarzuty Rosji, hdy KE zablokowała budowę gazociągu South Stream. - South Stream może zostać skonstruowany. Warunki są jasne od dawna - oświadczył na spotkaniu z premierem Bułgarii Bojko Borysowem.

- Piłka jest po witrynie Rosji. My jesteśmy zdecydowani. Prace przygotowawcze trwają - powiedział Juncker, komentując poniedziałkowe oświadczenie prezydenta Rosji Władimira Putina o rezygnacji wraz z budowy gazociągu South Stream. Putin wytknął Komisji Europejskiej "niekonstruktywne stanowisko" w naszej sprawie.

FT: South Stream to uderzenie dla Rosji. Putin traci rynek zbytu dla gazu

Bruksela nie akceptuje szantażu

Jednym z krajów UE zaangażowanych w projekt South Stream jest Bułgaria. Juncker zapewnił bułgarskiego premiera, że Komisja nadal chce wspomóc w rozwiązaniu problemów prawniczych dotyczących planowanego gazociągu. Zdaniem KE umowy podpisane za pośrednictwem Bułgarię i kilka odmiennych krajów UE z rosyjskim Gazpromem były sprzeczne spośród trzecim pakietem energetycznym UE.

- Chcemy, by energia płynęła do Bułgarii i do całej Europy i nie zaakceptujemy jakiegokolwiek bądź szantażu w sprawach odnoszących się energii. Bułgaria nie wydaje się małym krajem i dzierży po swojej stronie całkowitą UE - dodał szef Komisji. Zapowiedział, że konstrukcja interkonektorów gazowych będzie jednym z kluczowych elementów zaproponowanego przez KE planu inwestycyjnego dla Unii o ceny 315 mld euro.

Borysow poinformował, że Bułgaria nadal nie otrzymała jakiejkolwiek bądź oficjalnej noty od Rosji o rezygnacji z budowy South Streamu i nadal chce, aby ten gazociąg powstał. - Nie przerwano prac przygotowawczych - powiedział. - Chcemy, żeby South Stream powstał zgodnie spośród prawem europejskim - dodał.

Putin rezygnuje

W poniedziałek w trakcie wizyty w Ankarze Putin powiedział, że w obecnych warunkach Rosja nie może urzeczywistniać projektu South Stream, m. in. dlatego, że jak dotąd nie uzyskała zezwolenia od czasu Bułgarii na wejście z budową do strefy oszczędnościowej tego kraju. Prezydent Rosji zapowiedział przekierowanie rosyjskich źródeł energii w inne regiony świata i możliwe zwiększenie szybkości realizacji projektów dotyczących gazu skroplonego.

Bułgaria chce kontynuować z Rosją budowę gazociągu. "Wstrzymanie planu to cios dla kraju"

Mający liczyć 3600 km South Stream - połączony projekt Gazpromu i włoskiej firmy ENI - proch zapewnić dostawy gazu spośród Rosji do Europy Środkowej i Południowej. Rura znalazła prowadzić z południa Rosji przez Morze Czarne do Bułgarii, a następnie do odwiedzenia Serbii, na Węgry, do Austrii i Słowenii. Jedna z odnóg miała dostarczać surowiec do Grecji i na południe Włoch. South Stream miał być drugą - po Gazociągu Północnym (Nord Stream) - magistralą gazową z Rosji omijającą Ukrainę.

Komisja Europejska zgłaszała poważne zastrzeżenia do projektu, gdyż w jej ocenie porozumienia międzyrządowe Bułgarii, Węgier, Grecji, Słowenii, Chorwacji jak i również Austrii z Rosją istnieją sprzeczne z tzw. trzecim pakietem energetycznym UE.

Gazprom za dużo może

W grudniu 2013 roku KE zaleciła renegocjacje porozumień w sprawie South Streamu. W opinii KE umowy te dają nadmierne prawa Gazpromowi; chodzi m. in. o zarządzanie gazociągiem, wyłączny dostęp do niego lub ustalanie taryf przesyłowych.

Prezes rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller poinformował w poniedziałek, że zamiast gazociągu South Stream do Bułgarii poprzez Morze Czarne do Turcji, a następnie do granicy z Grecją, zostanie położona magistrala o podobnej dyspozycji przesyłowej, tj. 63 mld metrów sześciennych rocznie. Miller poinformował, że jego koncern podpisał z tureckim Botas list intencyjny co do wybudowania nowego gazociągu przez Morze Czarne w stronę Turcji.

gaprom nadużywanie monopolistycznej pozycji na starym kontynencie - ugoda

Gaprom nadużywanie monopolistycznej pozycji na starym kontynencie - ugoda

KE przyjęła zobowiązania Gazpromu odpowiadające na zarzuty w sprawie nadużywania pozycji monopolisty na rynku gazu w Europie Środkowej jak i również Wschodniej. Rosjanie mają umożliwić swobodny przepływ surowca po regionie, a Bruksela…...

Czytać..
funt zyskuje po wyborach w USA. Złoty na przeciwnym biegunie  Pieniądze

Funt zyskuje po wyborach w USA. Złoty na przeciwnym biegunie Pieniądze

Notowania złotego wobec euro i dolara są obecnie gorsze aniżeli po ogłoszeniu wyników referendum ws. Brexitu. Funt zaliczył właśnie swój najlepszy dwutygodniowy wynik od ośmiu czasów. To wynik wyników wyborów prezydenckich…...

Czytać..
frankowicze tworzą stowarzyszenie. Czego chcą?  Waluty

Frankowicze tworzą stowarzyszenie. Czego chcą? Waluty

Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Coraz mniej pożyczek we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać spośród bankami Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po warsztacie zaciągnięcia to nierealne Pomoc…...

Czytać..

Francuski rząd interweniuje, ceny materiałów spadają Informacje

Eurogrupa naciska na Ateny Portugalczyk nowym szefem eurogrupy Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek EBC jak i również KE: Polska nie jest gotowa do przyjęcia wspólnej…...

Czytać..
franciszek krytykuje modele rozwoju opierajacego sie na kulcie pieniądza  Ze świata

Franciszek krytykuje modele rozwoju opierajacego sie na kulcie pieniądza Ze świata

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać..
fitbit kupił Pebble. Firma kończy sprzedaż inteligentnych zegarków

Fitbit kupił Pebble. Firma kończy sprzedaż inteligentnych zegarków

Pebble to ważna firma, bo jawi się jako jeden z ojców założycieli gałęzi inteligentnych zegarków. Została zakupiona przez Fitbit i pozbawiona dotychczasowego dziedzictwa. Żadnej ochrony, aktualizacji oprogramowania, i jakie możliwości najważniejsze…...

Czytać..