Niemiecki dziennik apeluje o zatrzymanie budowy Nord Stream 2

  • Dom
  • Ze swiata
  • Niemiecki dziennik apeluje o zatrzymanie budowy Nord Stream 2
Apel niemieckich mediów o wstrzymanie budowy Nord Stream 2  Ze świata

Po konfrontacji Ukrainy i Rosji w Cieśninie Kerczeńskiej jest jasne, iż należy jak najszybciej zrezygnować z budowy Nord Stream 2; zależność od tranzytu gazu przez Ukrainę dzięki razie powstrzymuje Moskwę przed większą agresją wobec Kijowa - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Niedzielny incydent, podczas którego rosyjskie siły specjalne ostrzelały i zajęły trzy ukraińskie okręty, wskazuje, że "(prezydent Rosji Władimir) Putin nie zakończył jeszcze swojej wojny z Ukrainą" - ocenia "Frankfurter Allgemeine Zeitung" we wtorek.

W tej sytuacji odzew Niemiec nie może ograniczać się do oferty mediacji przy konflikcie; konieczne jest "pilne powstrzymanie budowy drugiej nitki gazociągu Nord Stream 2" - zaznacza.

"Na razie Rosja w eksporcie swojego gazu do Świata jest zależna od dróg przesyłowych na Ukrainie. Dopóki tak jest, Kreml nie będzie mógł pozwolić sobie w tym kraju dzięki zbyt wielkie fajerwerki. Aczkolwiek gdy tylko do użytku zostanie oddany Nord Stream 2, to ograniczenie zniknie" - ostrzega gazeta.

Dziennik: incydent motywowany politycznie

"FAZ" przypomina, że stresu w regionie strategicznie ważnego Morza Azowskiego narastały od dłuższego czasu. "Poprzez prawidłowe szykany (sił rosyjskich - red. ) wobec statków handlowych i coraz bardziej jawne przejmowanie (przez Rosję a mianowicie red. ) kontroli wojskowej nad Morzem Azowskim uśredniony do frontu obszar południowo-wschodniej Ukrainy znalazł się w gospodarczym i militarnym potrzasku. To zaś może stanowić wstęp do dalszej destabilizacji regionu" - ocenia dziennik.

"Nord Stream 2 to nie projekt komercyjny, to polityczny gambit"

Z kolei "Die Welt" wskazuje, że eskalacja konfliktu jest w pewnym relacji na rękę zarówno Putinowi, jak i prezydentowi Ukrainy Petrowi Poroszence.

W Rosji Putin traci na popularności, do czego przyczyniła się wprowadzona przez jego rząd reforma emerytalna; według cytowanego przez niemiecki dziennik sondażu gotowość do ponownego zagłosowania na niego w typach parlamentarnych deklaruje tylko 45 proc. badanych. Jak ocenia "Die Welt", jest wówczas "katastrofalny wynik dla autorytarnego przywódcy", który tak niskie notowania miał ostatnio po lutym 2014 roku, czyli na kilka tygodni poprzednio aneksją ukraińskiego Krymu.

Na nowym starciu spośród Rosją korzysta także Poroszenko, który "z powodu rosnących kosztów życia (na Ukrainie) i powolnej walki spośród korupcją utracił sympatię obywateli" i któremu sondaże zostawiają dopiero drugie lub trzecie miejsce w zaplanowanych na marzec wyborach prezydenckich. On także z powodów wewnętrzpolitycznych potrzebuje sukcesów, którymi mógłby się pochwalić, takich jak ogłoszona niedawno autokefalia ukraińskiej Cerkwi.

"Obecnie Ukraina przeżywa pierwszą od aneksji Krymu otwartą eskalację (konfliktu) spośród Rosjanami, która w przeciwieństwie do sprawy w Donbasie da się za taką uznać. Dzięki temu Poroszenko ma doskonałą okazję, by ponownie przedstawić się w roli prezydenta kraju w stanie wojny" - zauważa "Die Welt". Stąd ogłosił on postać wojenny, mimo że po porównaniu z sytuacjami z przeszłości ostatnia konfrontacja była ograniczona i nikt podczas niej nie zginął - dodaje gazeta.

"Sueddeutsche Zeitung" podkreśla, że apele UE do Ukrainy i Rosji o unikanie otwartego konfliktu stwarzają wrażenie, że "w regionie zagrożony jest pokój (... ), aczkolwiek ta wojna w sercu Europy trwa od pięciu lat i każdy wie, że Rosja potajemnie w niej uczestniczy".

Apel o stanowczą reakcję

W podobnym tonie utrzymany wydaje się być komentarz dziennika "Tagesspiegel", który podkreśla, że "Kreml od momentu pięciu lat skrycie przewodzi wojnę na Ukrainie" jak i również tym razem "nie próbuje nawet ukrywać swojej roli" w tym konflikcie.

"Kto na wojnie w równi traktuje atakującego i atakowanego, bynajmniej nie wydaje się neutralnym mediatorem, lecz okazuje po stronie agresora. W tej chwili czas, by (kraje europejskie) znalazły jednoznaczne słowa na rzecz działań Rosji na Ukrainie. Muszą też jasno zakomunikować, że kolejne ataki rosyjskiej marynarki wojennej czy blokada morska nie pozostaną wyjąwszy konsekwencji dla Moskwy. (... ) Putin musi mieć pojęcie, że on i tej zausznicy zapłacą wysoką cenę za dalszą eskalację dzięki Ukrainie" - pisze "Tagesspiegel".

Także "Bild" postuluje od Niemiec i Europy "zajęcia wyraźnego stanowiska" przy tej sprawie. "Nikt odrzucić chce wojny, ale nie możemy po prostu się przyglądać, jak Putin robi aneksji kolejnej części Ukrainy! " - zaznacza tabloid.

bernard Banks - rady na rzecz managerów i przedsiębiorców

Bernard Banks - rady na rzecz managerów i przedsiębiorców

Przywództwo w wojsku, wbrew pozorom, nie różni się tak dalece od tego biznesowego. Dowódcy wojskowi to doskonałe podłoże inspiracji dla managerów jak i również przedsiębiorców. Tak też wydaje się być w przypadku…...

Czytać..
andrzej Bućko z Federacji Klientów o zmianie sprzedawcy gazu

Andrzej Bućko z Federacji Klientów o zmianie sprzedawcy gazu

Rośnie liczba ludzi korzystająca z możliwości modyfikacje dostawcy gazu. Próbują to jednak wykorzystać oszuści, jacy chcą wykorzystać nieświadomość konsumentów. - Są podmioty oszukańcze - ostrzega Andrzej Bućko, prawnik Federacji Konsumentów i opisuje dwie…...

Czytać..
amRest kupuje restauracje Pizza Hut we Francji

AmRest kupuje restauracje Pizza Hut we Francji

Spółka AmRest kupiła sieć restauracji Pizza Hut Delivery we Francji. Wrocławska firma za 14 mln euro przejmuje 100 proc. udziałów w spółce Pizza Topco France SAS. Pizza Topco jest wyłącznym master-franczyzobiorcą…...

Czytać..
amerykańska sieć Toys «R» Us złożyła wniosek o upadłość

Amerykańska sieć Toys «R» Us złożyła wniosek o upadłość

Firma Toys "R" Us złożyła wniosek o upadłość w Ameryce oraz Kanadzie. Amerykańska sieć posiada blisko 1600 sklepów w 36 krajach na ziemi, w tymże kilkanaście w Polsce. Oddziały…...

Czytać..
amazon - pracownicy słuchają nagrań z Alexy

Amazon - pracownicy słuchają nagrań z Alexy

Amazon potwierdził, że nagrywa "niezwykle drobne fragmenty głosu" użytkowników zdolnego asystenta Alexa. To riposta na doniesienia Bloomberga, który to podawał, że próbki głosy wykorzystywane są do robót mających poprawić jakość działań Alexy.…...

Czytać..
alkohol z Rosji świata nie zaakceptować podbija. Przez sankcje  Pieniądze

Alkohol z Rosji świata nie zaakceptować podbija. Przez sankcje Pieniądze

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rurek na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream dwóch. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe przyrząd nacisku na Gazprom Moskwa…...

Czytać..