Szykują nowe definicji zatrudniania. Pracodawca odmówi etatu tylko na piśmie

  • Dom
  • Ze swiata
  • Szykują nowe definicji zatrudniania. Pracodawca odmówi etatu tylko na piśmie
Bruksela proponuje dyrektywę ws. zatrudnionych. Zyskać mają najsłabsi  Ze świata

Komisja Europejska zaproponowała po czwartek dyrektywę w sprawie bardziej przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej. Przepisy mają objąć też 2-3 miliony podwładnych, którzy teraz nie istnieją chronieni. Bruksela zapewnia, że nie zabija elastyczności sektorze pracy, a walczy z nadużyciami.

- Dziś proponujemy europejskie reguły, które dadzą milionom europejskich podwładnych bardziej przejrzyste i przewidywalne warunki pracy - oznajmiła w czwartek na narady prasowej w Brukseli komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych Marianne Thyssen.

Elastyczność, ale też ochrona

Unia chce podstawowych praw socjalnych. "Odpowiednie płace minimalne"

Zaproponowana przez Komisję dyrektywa nie odnosi się do kwestii socjalnych, wprowadza z kolei nowe minimalne normy posiadające dać pracownikom większą klarowność ich warunków pracy. Świeże przepisy mają być repliką na coraz bardziej upowszechniające się niestandardowe formy zatrudnienia, dalekie od typowego etatu.

- Dzisiejsza system gospodarczy potrzebuje elastycznych form pracy, ale elastyczność musi być połączona z minimalną dbałością. Przede wszystkim jest pragnienie większej przejrzystości, żeby było jasne, czego pracodawca jak i również pracownik oczekują od siebie nawzajem - wskazywała Thyssen.

Potencjalnie największe konsekwencje będzie miała zmiana wynikająca z nowej definicji, jaki jest pracownikiem, a jaki nim nie jest. Dotychczas państwa członkowskie miały dowolność w tej sprawie, jakie możliwości prowadziło do sytuacji, w której często osoby związane nietypowymi umowami z pracodawcami odrzucić były uznawane za podwładnych.

Kwestia była problematyczna i prowadziła do sporów, które musiał rozstrzygać nawet Trybunał Sprawiedliwości UE. Teraz KE, na podstawie wykładni z orzeczeń trybunału, proponuje dostosowanie pojęcia pracownika do odwiedzenia nowych realiów.

- Pracownik to osoba, która to pracuje na usługach partnera innego, pod czyimś kierownictwem, za wynagrodzenie. Jeśli te warunki są spełnione, to oznacza, że jesteś pracownikiem i nowa dyrektywa cię obejmuje - tłumaczyła komisarz. Dodała, że jeśli ktoś nie wydaje się być pracownikiem, to wydaje się być samozatrudniony i ma odmienny rodzaj kontraktu, którego odrzucić dotyczy prawo pracy.

Co w nowych przepisach?

Nowe przepisy obejmą przeróżne formy zatrudnienia m. in. pracowników domowych, osoby pracujące w bardzo niewielkim formacie godzin lub w ramach bardzo krótkoterminowych umów. Regulacje mają dotyczyć również oryginalnych form zatrudnienia, takich jak na przykład praca na żądanie, w systemie bonów usługowych lub za pośrednictwem platform internetowych, jak w przypadku kierujących Ubera.

Świadczenia socjalne jednakowe w całkowitej UE? "Polska zbankrutuje"

Dyrektywa ma zapewnić, że każdy pracownicy otrzymają aktualne i rozszerzone pakiety informacji od czasu swojego pracodawcy od danego początku pracy (najpóźniej głównego dnia), a nie wówczas po upływie dwóch miesięcy, jak ma to obszar obecnie. Wśród nowych danych, jakie będzie musiał wręczyć pracodawca, są m. in. te dotyczące uzgodnień po sprawie nadgodzin, czasu roboty (istotne zwłaszcza dla podwładnych zmianowych). Chodzi o to, by pracownik bez ustalonego grafiku nie musiał stanowić dostępny dla pracodawcy dwudziestu czterech godziny na dobę.

Istotnym nowym prawem, jakie proponuje Komisja, jest możliwość ubiegania się o zmianę postaci zatrudnienia na bardziej stabilną z prawem do zdobycia odpowiedzi pisemnej. - Pracownicy mają mieć prawo wymagania etatu, jeśli jest on dostępny w ich spółce. Jeśli pracodawca odmówi, musi to uzasadnić w postaci pisemnej - zaznaczyła komisarz.

Darmowe szkolenia

KE chce też zapewnić podwładnym prawo do uzyskania obowiązkowych szkoleń bez potrącania pierwotnego kosztu z wynagrodzenia. Komisja chce także ograniczenia sezonu próbnego do maksymalnie sześciu miesięcy - chyba hdy jego wydłużenie "byłoby usprawiedliwione" z uwagi na charakter pracy lub interes pracownika.

Projekt dyrektywy przewiduje, że pracodawca nie powinna również zabronić zatrudnionemu świadczenia pracy dla partnera innego. - Coraz większą ilość wiadomości ludzi obecnie ma wiele prac. Dla niektórych wówczas wybór, dla innych przymus. Musimy im to zapewniać. Pracodawca nie powinna oczekiwać, że ktoś, kto pracuje dla niego osiem godzin co miesiąc, nie będzie miał odmiennej pracy - tłumaczyła Thyssen.

Komisarz nie spodziewa się podziału w UE na linii Wschód-Zachód, naprawdę jak to miało obszar w przypadku pracowników delegowanych. Więcej osób funkcjonujących w dziedzinie pracy jest wyłączonych z regulacji dotyczących pracowników po krajach takich, jak Irlandia, Holandia czy Wielka Brytania niż na wschodzie Świata.

Aby przepisy owe weszły w życie, powinny się na nie zgodzić państwa członkowskie w Radzie UE oraz Parlament Europejski. KE liczy, że przepisy uda się uzgodnić błyskawicznie.

brexit - ustawa opóźniającą wyjście z UE

Brexit - ustawa opóźniającą wyjście z UE

Brytyjska Izba Gmin przyjęła projekt ustawy zmuszającej premier Theresę May do ubiegania się o opóźnienie wyjścia państwa z UE, aby uniknąć bezumownego opuszczenia Wspólnoty przy terminie 12 kwietnia. Proponowana legislacja…...

Czytać..
brexit. Airbus ostrzega, że niedostatek umowy zmusi go do trudnych decyzji  Wraz z świata

Brexit. Airbus ostrzega, że niedostatek umowy zmusi go do trudnych decyzji Wraz z świata

Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu zł. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Młodych polaków na Wyspach. Wszystko, jakie możliwości…...

Czytać..
brak pracowników w Polsce blokuje rozwój firm

Brak pracowników w Polsce blokuje rozwój firm

Coś, co wciąż kilka lat temu było nie do pomyślenia, w tym momencie staje się faktem. Ekonomiści biją na alarm. W Naszym kraju zaczyna brakować pracowników, zaś polskie firmy masowo pokazują brak możliwości…...

Czytać..
boeing Sonic Cruiser - przodek 787 Dreamlinera

Boeing Sonic Cruiser - przodek 787 Dreamlinera

Boeing Sonic Cruiser miał być amerykańskim "Concorde'em" XXI wieku. W 2001 roku firma ogłosiła zamiar stworzenia samolotu poruszającego się z prędkością 0, 96 Ma, czyli bliską prędkości dźwięku. Sonic Cruiser…...

Czytać..
blokowanie konta firm. STIR - Co to jest?

Blokowanie konta firm. STIR - Co to jest?

Od poniedziałku szef Rodowitej Administracji Skarbowej może blokować konta firm podejrzanych na temat oszustwa podatkowe - prognozuje ustawa o STIR. Przy lipcu tego roku fiskus będzie otrzymywał z systemu bankowego informacje…...

Czytać..
black Swan Fund - kasa zapomogowa PFR i Sieci Przedsiębiorczych Kobiet

Black Swan Fund - kasa zapomogowa PFR i Sieci Przedsiębiorczych Kobiet

50 milionów złotych a mianowicie taką kwotą na inwestycje będzie dysponować Black Swan Fund, który wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju rozmieszczają przedstawicielki Sieci Przedsiębiorczych Dziewczyn - Katarzyna Wierzbowska, Dorota Czekaj, Kinga Nowakowska…...

Czytać..