Temat: Gospodarka

Franciszek krytykuje modele rozwoju opierajacego sie na kulcie pieniądza  Ze świata

  • Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną sieć kawiarni

W orędziu na Wielki Post papież Franciszek skrytykował „modele fałszywego rozwoju”, oparte w kulcie pieniądza i prowadzące do zobojętnienia na los ubogich. Potępił zaślepienie wynikające - jego zdaniem - z bogactwa i „pełną pychy żądzę wszechmocy”.

W opublikowanym we wtorek orędziu papież nawiązując do odwiedzenia trwającego Roku Miłosierdzia podkreślił, że jest ono przesłaniem skierowanym do świata. „Miłosierdzie Boże zmienia serce dziecka i pozwala mu zaznać wiernej miłości, sprawiając, iż i on staje się zdolny do miłosierdzia” a mianowicie napisał Franciszek.

Majątku Alaski pozostaną nieruszone? Waszyngton ogranicza odnalezienie

Ważne są czyny

Przypomniał, że wiara wyraża się w konkretnych, codziennych uczynkach miłosierdzia, które określił jako sposób na obudzenie sumienia, niejednokrotnie uśpionego w obliczu dramatu ubóstwa. - Ciało Chrystusa staje się znów wyraźne w umęczonych, poranionych, ubiczowanych, niedożywionych, uciekinierach, abyśmy potrafili Go rozpoznać, dotknąć i troskliwie Mu pomóc a mianowicie podkreślił.

Zdaniem Franciszka najnędzniejszym ubogim jest a człowiek bogaty jako "niewolnik grzechu". Grzech ten "każe mu używać swego bogactwa i władzy nie po to, by służyć Bogu i bliźnim, ale by zagłuszyć w sobie pomysł, że i on w rzeczywistości jest tylko ubogim żebrakiem” - twierdzi papież.

- Im większym bogactwem i władzą rozporządza, tym większe może się stać jego kłamliwe zaślepienie - uważa Franciszek. Wyraził opinię, że temu zaślepieniu towarzyszy „pełna pychy chęć wszechmocy”.

- Poniższa żądza może przyjąć postać społeczną i polityczną, jakim sposobem pokazały systemy totalitarne 20 wieku i jak pokazują dzisiaj ideologie promujące wyjątkową słuszną myśl oraz technonaukę, dążące w dodatku, by Bóg stał się nieistotny, zaś człowiek został sprowadzony służące do masy, którą można posługiwać się w sposób służebny - ostrzegł.

Fałszywy rozwój

Franciszek skrytykował następnie „modele fałszywego rozwoju” opierajacego sie na kulcie pieniądza, który to zobojętnia na los ubogich bogatsze osoby i systemu społecznego.

W opinii papieża Wielki Post w R. Miłosierdzia jest sprzyjającym momentem, by móc wyjść wraz z wyobcowania poprzez słuchanie Słowa Bożego i uczynki miłosierdzia.

Franciszek przypomniał o losie ubogich, którzy „potrzebują, by ich nakarmić, odziać, przyjąć do domu jak i również nawiedzić”. Zachęcił również w celu uczynków duchowych, wśród których wymienił dawanie rad, pouczanie, darowanie uraz, upominanie i modlitwę.

Otchłań samotności

Dzięki temu - jak na przykład wskazał papież - również „ludzie pyszni”, “władcy”, “bogacze” mogą dostrzec miłość Chrystusa Ukrzyżowanego. Zdaniem Franciszka tylko ta miłość może nasycić pragnienie nieskończonego szczęścia i miłości, które człowiek usiłuje osiągnąć łudząc się, że znajdzie je w kulcie wiedzy, bogactwa i władzy.

Franciszek przestrzegł równolegle "pysznych, możnych i bogatych", że zamykając się przed Chrystusem i ubogimi mogą sami „skazać się w otchłań samotności, którą wydaje się być piekło”. Wezwał wiernych, by nie zmarnowali czasu Wielkiego Postu, sprzyjającego nawróceniu.

fitbit kupił Pebble. Firma kończy sprzedaż inteligentnych zegarków

Fitbit kupił Pebble. Firma kończy sprzedaż inteligentnych zegarków

Pebble to ważna firma, bo jawi się jako jeden z ojców założycieli gałęzi inteligentnych zegarków. Została zakupiona przez Fitbit i pozbawiona dotychczasowego dziedzictwa. Żadnej ochrony, aktualizacji oprogramowania, i jakie możliwości najważniejsze…...

Czytać..
finlandia spowalnia gospodarczo. Przemysł przeżywa trudności

Finlandia spowalnia gospodarczo. Przemysł przeżywa trudności

Grecjo, odsuń się. Wg firmy badawczej BMI Research, która działa tuż przy agencji ratingowej Fitch, Europa ma nowego, „chorego człowieka” - Finlandię. Wszystko wskazuje na to, że tenże kraj na północy…...

Czytać..
filip Połoska nowym redaktorem naczelnym Noizz. pl

Filip Połoska nowym redaktorem naczelnym Noizz. pl

Filip Połoska będzie świeżym redaktorem naczelnym Noizz. pl. Stanowisko obejmie 1 czerwca. Dotychczasowy szef i współtwórca portalu obejmie nowe stanowisko. Filip Połoska pracował w Gazeta. pl od 2011 roku. Na początku czynił satyryczny…...

Czytać..
facebook umożliwia dyskryminację kobiet po ogłoszeniach o pracę

Facebook umożliwia dyskryminację kobiet po ogłoszeniach o pracę

System Facebooka umożliwia dyskryminację kobiet pracodawcom zamieszczającym w serwisie propozycji zatrudnienia. Wielu z tych propozycji kieruje swoje ogłoszenia tylko do mężczyzn - zważa amerykańska organizacja pozarządowa ACLU. Jak informuje CNBC, w związku…...

Czytać..
ewolucja reklamy tv

Ewolucja reklamy tv

Pierwszą reklamę telewizyjną wyemitowano 1 lipca 1941 roku poprzednio meczem baseballowym emitowanym w lokalnej telewizji w Świeżym Jorku. 10-sekundowy spot prezentował zegarki Bulova, a koszt jaką właściciel zapłacił wtenczas za czas…...

Czytać..
eurogrupa oczekuje wiarygodnych propozycji od momentu Grecji  Ze świata

Eurogrupa oczekuje wiarygodnych propozycji od momentu Grecji Ze świata

Drony pomagają walczyć z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły system pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wysepka w regionie. Władze prezentują na "zielone zasilanie" Janis Warufakis w TVN24 Dwa razy…...

Czytać..