Chińska gospodarka spowalnia. Dlaczego reszta świata winna się martwić

  • Dom
  • Ze swiata
  • Chińska gospodarka spowalnia. Dlaczego reszta świata winna się martwić
Chiny a gospodarka światowa. Jak duży wpływ ma chińskie spowolnienie?  Ze świata

Coraz niższy wzrost gospodarczy, wojna handlowa z USA, pikujące indeksy giełdowe – więcej niepokojących symptomów płynie spośród Chin. Czkawka ekonomiczna Kraju Środka może mieć negatywne konsekwencje dla gospodarki świeckiej.

Tempo wzrostu ekonomicznego w Chinach zmniejsza się w ostantnim czasie i obecnie formuje się na poziomie sześć, 5 proc. rocznie. To nadal więcej niż obserwujemy w innych krajach rozwiniętych, ale o połowę skromniej niż 20 lat temu. Louis Kuijs, szef działu azjatyckiego firmy doradczej Oxford Economics, oczekuje rocznej nogi wzrostu na poziomie 6, 1 proc. "Spowolnienie się pogłębia, a wojna handlowa z USA bez wątpienia tu nie pomaga" - czytamy w BBC.

Problemy gigantów

Stracił kilka miliardów dolarów jednego dnia. Zły start roku dla legendy Wall Street

Chińska giełda zakończyła 2018 rok z najgorszym wynikiem na ziemi i zaliczyła 28-procentowy spadek. "Niespodziewane spowolnienie gospodarcze w Chinach" posiada być powodem tego, że Apple po raz główny od ponad dziesięciu latek obniżył swoje prognozy kwartalnych przychodów.

Technologiczny gigant nie jest jedynym koncernem, którego dotknął ten problem. Wiele innych firm opublikowało ostrzeżenia przed chińskim spowolnieniem i skutkami wojny komercyjnej z USA. Należą do nich m. in. producenci samochodów: General Motors, Ford, Fiat Chrysler, czy Jaguar Land Rover.

Dlaczego to ma znaczenie?

Zawirowania ekonomiczne na Dalekim Wschodzie mają dziś sporo większy wpływ na światową gospodarkę niż 10 czy 20 lat temu. W przełomie wieków Chiny pasowały za 7 procent światowej aktywności gospodarczej, w tymże roku prawdopodobnie będzie wówczas 19 procent.

Oznacza to, że chińska gospodarka jest obecnie tak duża, że w znacznym stopniu decyduje o globalnej cenie ogromnej palety produktów. Połowa światowej produkcji stali, miedzi, węgla jak i również cementu trafia do Chin.

Co czeka nas w gospodarce w 2019 roku? Prognozy

Wiele do poprawy

Chińska gospodarka ma więcej dość poważnych problemów. George Magnus spośród Oxford University's China Centre wskazuje przede wszystkim na coraz większe obawy związane z brakiem odpowiednich regulacji.

Chodzi o wciąż nierozwiązany problem z tzw. bankowością szarą (ewentualnie równoległą albo cienia), która związana jest z usługami świadczonymi za pośrednictwem instytucje, których nie obejmują regulacje bankowe. Wiele wątpliwości wprowadza cyberprzestępczość i niewystarczająca ochrona praw własności umusłowej.

Władze w Krajach starają się ożywić gospodarkę. Coraz więcej wydają w infrastrukturę, starając się podwyższyć popyt, a także obniżają stopy procentowe.

- Nie sądzę, aby ktoś myślał teraz, że system gospodarczy Chin może upaść. Pewne wskaźniki obniżyły się, lecz jest to efektem niesłychanie wysokich poziomów, które były wypracowane w ostatnich paru dekadach - zastrzega przy BBC Magnus.

cEO Goldman Sachs - wizyta w Arabii Saudyjsiej

CEO Goldman Sachs - wizyta w Arabii Saudyjsiej

David Solomon, od niedawna CEO Goldman Sachs, jest głównym prezesem amerykańskiego banku, który to po wybuchu afery dotyczącej zabójstwa dziennikarza "Washington Post" Jamala Khashoggiego, wybrał się w służbową podróż do Arabii…...

Czytać..
ceny ropy spadają. Listopad najgorszym miesiącem od lat

Ceny ropy spadają. Listopad najgorszym miesiącem od lat

"Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sprawie cen paliw Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca Połowa ropy…...

Czytać..
ceny paliw rosną - szanse nie napawają optymizmem  Surowce

Ceny paliw rosną - szanse nie napawają optymizmem Surowce

Ceny paliw na stacjach rosną jak i również nic nie wskazuje, by w najbliższym czasie potrafiło się to zmienić. Analitycy przewidują, że w nadchodzącym tygodniu cena benzyny 95 przekroczy…...

Czytać..
ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 21-27 listopada 2016

Ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 21-27 listopada 2016

Benzyna Pb98 zbyt 4, 73-4, 83 zł/l, benzyna Pb95 za czterech, 37-4, 48 zł/l, diesel ON za 4, 28-4, 37 zł/l, autogaz LPG za 1, 99-2, 12 zł/l - to prognozowane…...

Czytać..
ceny mieszkań w Krakowie. Przy jakich dzielnicach są niedrogie lokale?

Ceny mieszkań w Krakowie. Przy jakich dzielnicach są niedrogie lokale?

Trwa dobra passa na krakowskim rynku mieszkaniowym. Popyt utrzymuje się dzięki wysokim poziomie, a programiści odpowiadają na niego rosnącą ofertą nowych lokali w najróżniejszych lokalizacjach. Jednak katalogów ceny również nieprzerwanie…...

Czytać..
centralny Port Komunikacyjny. Wiosną ruszają konsultacje w sprawie budowy

Centralny Port Komunikacyjny. Wiosną ruszają konsultacje w sprawie budowy

Premier o superlotnisku: być może być sercem biznesowym Polski Boom na polskim niebie. "Pokonamy kolejną granicę" "Kilkaset milionów" na spółkę od momentu megalotniska. "Żeby mogła sprawnie działać" "Pajęczyna nowych linii". Pociągiem…...

Czytać..