Temat: Strefa euro

Dziś decyzja EBC. Draghi o cal od wykupu obligacji  Ze świata

  • Szykują się zmiany w strefie €. "Porozumienie jest na wyrwanie ręki"
  • Merkel o reformie strefy euro: Niemcy zrobione do kompromisów
  • Morawiecki: przyjęcie euro w najbliższej przyszłości to igranie z ogniem
  • Szef NBP o zmianie waluty w Polsce. "Straciłaby na tym większość społeczeństwa"
  • Prezydent Andrzej Duda o warunkach wejścia Polski w celu strefy euro

Europejski Bank Centralny jest na temat krok od wprowadzenia interwencjonistycznej polityki monetarnej (QE). Postanowienie w tej sprawie ma zapaść dziś. Przeciwnych do niej Niemców, szef EBC Czołgi Draghi chce przekonać ustępstwami ograniczającymi skalę interwencji.

W czwartek odbędzie się posiedzenie rady zarządzającej Agencji bankowej. Choć nikt oficjalnie nie zaakceptować potwierdził, że podejmie pani decyzję o wprowadzeniu QE (Quantitive Easing, czyli luzowania ilościowego, polegającego przede każdemu na wykupie obligacji po euro), politycy i analitycy są tego niemal w pełni przekonani.

Europejski Bank Kierowniczy rozpocznie dodruk pieniądza? Sprawdź, co może oznaczać poniższa postanowienie

Jaki rezultat?

Jak wskazują analitycy, QE doprowadziłoby także w celu wzrostu cen obligacji rządowych strefy euro, co zdołałoby zwiększyć zainteresowanie inwestorów większymi zakupami innych aktywów albo inwestycjami w realną gospodarkę.

Komentator "Financial Times" Manny Roman nazwał wprowadzenie QE "metodą na uniknięcie apokalipsy w strefie euro". "Ale pakiet stymulacyjny wylansowany (... ) stworzy niefortunny precedens, ponieważ będzie argumentem na fragmentację strefy euro" - komentuje z transportu "Economist".

Ryzyko?

Podobną opinię wyraża ekspert waszyngtońskiego think tanku Brookings Institution Bavid Wessel: wraz z jednej strony "istnieje niebezpieczeństwo, że kupując np. obligacje rządu Grecji EBC poniesie straty"; z drugiej, jeśli Bank "nie będzie kupował obligacji wszystkich krajów używających euro, to podważy samą ideę unii walutowej" a mianowicie pisze Wessel na witrynach Brookings.

Polski złoty stabilny. W oczekiwaniu na ruch Mario Draghiego

Spekulacje w tej kwestii QE potwierdził w niniejszym tygodniu prezydent Francji Francois Hollande, który podczas poniedziałkowego spotykania z przedsiębiorcami w Pałacu Elizejskim zadeklarował, że "w czwartek, ECB podejmie wybory o wykupie długu, co zapewni płynność europejskiej gospodarce krajowej i będzie sprzyjało wzrostowi gospodarczemu. " Później jednakże jego kancelaria prostowała, iż chodziło jedynie o hipotezę, a Hollande szanuje niezależność Banku.

Jaka skala?

Największe wątpliwości ożywia nie czy, ale w jakiej skali QE będzie wprowadzone w strefie €. Zwłaszcza, że zwolennikiem takowego kroku jest m. in. szef EBC Włoch Super mario bros Draghi, który uzasadnia go deflacją w strefie €. W grudniu rok w celu roku ceny w pełnym bloku spadły o 0. 2 pp., co wzbudziło obawy o wpadnięcie przy spiralę deflacyjną, która byłaby trudna do powstrzymania. Chodzi więc o osłabienie europejskiej waluty wobec dolara, a także zwiększenie płynności w strefie euro.

"To nauka, której nauczyliśmy się w przykładzie Japonii. W latach 1990-tych zaczęły tam lecieć w dół ceny. To nie był problem sam w osobiście, problemem było to, hdy gdy ceny zaczęły spadać, ludzie liczyli na dalsze spadki. Przestali kupować, ponieważ czekali aż wszystko będzie jeszcze tańsze. Spadała produkcja, więc ceny jeszcze spadały, an ekonomia zwalniała raz za razem bardziej" - tłumaczył Draghi w wywiadzie dla "Die Zeit".

To lekcja, której nauczyliśmy się na przykładzie Japonii. W czasach 1990-tych zaczęły tam spadać ceny. To nie był problem sam w sobie, problemem było to, hdy gdy ceny zaczęły schodzić w dół, ludzie liczyli na dalsze spadki. Przestali kupować, bo czekali aż wszystko stanie się jeszcze tańsze. Spadała produkcja, więc ceny jeszcze spadały, an ekonomia zwalniała coraz bardziej

Mario Draghi

Propozycja

Przeciwni całej operacji istnieją jednak Niemcy, gdyż to oni brali na własnej osoby największy ciężar finansowania aktualnych planów pomocowych. Według niemieckiego tygodnika Spiegel, Mario Draghi spotkał się w zeszłą środę z kanclerz Angelą Merkel i ministrem zasobów Wolfgangiem Schauble, by przedstawić swoje propozycje, które miałyby zapobiec ponoszeniu przez Niemcy ryzyka za inne państwa.

Miał on zaproponować, żeby wykup obligacji w zakresie QE nie odbywał obszaru według dotychczasowych zasad, w myśl których każdy spośród 19 banków centralnych obszary euro, bierze na siebie straty proporcjonalne do wielkości gospodarki. Oznaczało to, że Bundesbank płacił za w porządku. jedną czwartą strat poniesionych przez EBC. Tym wspólnie, każdy bank miałby nabywać tylko własne papiery jak i również brać na siebie opłaty z tego wynikające.

Dodatkowo banki centralne obowiązywałby limit wykupu 20 do 25 proc. długu, natomiast Grecja zostałaby wykluczona wraz z tego programu, bo jej obligacje nie spełniają krytieriów jakościowych.

Mimo wówczas, według spekulacji medialnych, Draghi nie będzie mógł opierać się poparcie niemieckich przedstawicieli w radzie EBC: szefa Bundesbanku Jensa Weidmanna ani członkini zarządu EBC Sabine Lautenschläger.

To nic nie zaakceptować da?

Wedmann, który to jest także byłym doradcą kanclerz Merkel, wprost gadał, że jego zdaniem program QE nie rozwiąże kłopotów strefy euro, i zamiast służyć wzrostowi gospodarczemu, opóźni tylko wprowadzenie koniecznych reform.

Polski wynalazek odmienił wieprzowinę. Właśnie wchodzi dzięki zbyt

Merkel sygnalizowała jednak jednocześnie, że nie postawi weta planom Draghiego, a będzie naciskać, aby EBC nie zmniejszył przemocy na poszczególne rządy w sprawie reform strukturalnych.

Choć Draghi nie winien mieć więc problemów wraz z zdobyciem większości dla swych propozycji, to ewentualne ustępstwa wobec Berlina mogą nadszarpnąć program i sprawić, hdy stanie się on nieefektywny.

Miliardy euro

Jeden z członków dyrektoriatu EBC Benoit Coeure powiedział przy niedawnym wywiadzie, że system, by osiągnąć założone wyniki, musiałby zostać wprowadzony w dużą skalę. Nie sprecyzował jednak, "jak dużo znaczy wystarczająco dużo", tłumacząc, że zależy to od wielu powodów, które ciągle są analizowane.

Według ankiety przeprowadzonej przez Bloomberga wśród profesjonalistów ekonomicznych, wartość QE być może sięgnąć nawet 550 mld euro.

Tymczasem frakcja analityków powątpiewa czy QE wystarczy do podźwignięcia ekonomii eurostrefy. Należy do tych propozycji Raoul Ruparel, analityk ośrodka Open Europe, który mniema, że europejskie QE nie zaakceptować będzie miało takiego samego skutku jak jego pierwowzory z USA i Przy. Brytanii, ponieważ strefa euro jest na innym etapie gospodarczego cyklu. Zauważa pan, że gdy w NA JUKATAN zainaugurowano QE, średnie wydatki kredytu w okresie dziesięciu. lat wynosiły 4 proc. (w W. Brytanii 3, 5 proc. ). Porównywalny wskaźnik dla eurostrefy wynosi 1, 5 proc.

Lewandowski: jeśli banki zażądają ubezpieczeń, doczekają się reakcji państwa

Ratunek euro

"Słynna obietnica Mario Draghi’ego z 2012 r., że EBC zrobi "wszystko, jakie możliwości trzeba dla uratowania wspólnej waluty obniżyła koszty kredytów w eurolandzie, ale odrzucić wyraziła się w poprawie wyników gospodarki, ani przyroście inflacji. Nie ma przekonywujących powodów, by zakładać, iż tym razem będzie inaczej" – napisał Ruparel. "QE będzie miało ograniczone zalety dla gospodarki, a zbyt to wysokie koszty społeczne i polityczne a też konsekwencje prawne" - dodał.

O wpływie QE na rynki finansowe Świata Środkowowschodniej wypowiedział się renomowany ośrodek analityczny Capital Economics. Zdaniem jego analityków, oddziaływanie ten nie będzie duży, choć - jak zastrzegają analitycy CE - całość będzie zależało od objętości interwencji, czy przekroczy kobieta przewidywaną sumę 500 mld euro, na jaki czas będzie rozłożona i w jakich warunkach będzie realizowana.

Bilans: pomysł gwoli frankowiczów, produkcja w górę, nowe kroki Obamy

Skutki dla nas

Na rynki finansowe Europy Centralnej i Wschodniej, QE przełoży się na trzy rodzaje: w pierwszym rzędzie wzrośnie popyt na aktywa regionu ponieważ wzrost cen obligacji rządowych strefy euro skłoni inwestorów do zbilansowania portfeli inwestycyjnych w drodze kupna innych aktywów, w tymże krajów z europejskich targów wschodzących.

Innym kanałem są powiązania bankowe. Naprawa płynności w eurolandzie być może skłonić banki zachodnioeuropejskie aż do utrzymania ryzyka finansowego ze strony ich filii po regionie w większym zakresie i na dłużej.

Co jeszcze?

Trzecim kanałem wpływu QE przy eurostrefie na Europę Środkowowschodnią jest zaufanie, którego naprawa może przełożyć się dzięki wyższe wydatki domach i firm.

O zainaugurowaniu QE EBC może oznajmić już w czwartek. Obiektem jest ożywienie popytu i przeciwdziałanie deflacji. EBC już wcześniej wpompowywał pieniądze w celu gospodarki Eurostrefy, choć odrzucić w ramach QE.

Zapowiedzi o możliwości początku przez EBC programu QE wywołały zamieszanie na rynkach finansowych i były jednym z czynników, pod działaniem których Narodowy Bank Szwajcarii przestał bronić wartości franka wobec euro.

Dwie komisje dla Polaków? «Będziemy zabiegać o najpoważniejsze stanowiska» Informacje

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Młodych polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty roboty w Unii Unia szykuje rewolucję…...

Czytać..
dramatyczna sytuacja Rosjan. Coraz większą ilość wiadomości żyje poniżej granicy ubóstwa  Ze świata

Dramatyczna sytuacja Rosjan. Coraz większą ilość wiadomości żyje poniżej granicy ubóstwa Ze świata

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur w rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Środowiska: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Rfn zyskują nowe narzędzie naporu na Gazprom Moskwa pragnie…...

Czytać..
donald Tusk o możliwym opóźnieniu rozmów w sprawie Brexitu  Ze świata

Donald Tusk o możliwym opóźnieniu rozmów w sprawie Brexitu Ze świata

Funt spadł poniżej pięciu złotych. Następujące "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków w Wyspach. Wszystko, co musisz wiedzieć Żyją tysiące km od Londynu, obawiają się…...

Czytać..
donald Trump a nauka jak i również ekologia

Donald Trump a nauka jak i również ekologia

Wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zaskoczyła wiele osób pod każdą szerokością geograficzną. Pośród nich znaleźli się naukowcy, których przerażają opinie Trumpa na temat badań prawdziwych i naszego…...

Czytać..
dodatkowe zabezpiecznie w usłudze Twój e-PIT

Dodatkowe zabezpiecznie w usłudze Twój e-PIT

W usłudze Twój e-PIT wprowadzono dodatkowe zabezpieczenie. Żeby zobaczyć deklarację za 2018 rok, trzeba podać większą ilość danych dot. zeznania podatkowego za rok poprzedni. Wówczas reakcja na ujawnienie twierdzenia, że dostęp do PIT-a pracownika…...

Czytać..
dobra reakcja Wall Street dzięki wybór Trumpa  Giełda

Dobra reakcja Wall Street dzięki wybór Trumpa Giełda

Główne indeksy na nowojorskich giełdach mocno wzrosły przy środę, a po wyraźnej panice sprzed kilkunastu godzinek nie został nawet ślad. Rynek analizuje konsekwencje wygranej Donalda Trumpa i przejęcia obu izb…...

Czytać..