Temat: Grecki dramat

Grecki parlament zdecyduje o reformach. Związkowcy wzywają do strajku  Ze świata

  • Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o fenomenalne spotkanie
  • Grecja zbiera pochwały. Za postępy w realizacji reform
  • Strajk dziennikarzy. Odrzucić chcą reformy emerytalnej
  • Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice
  • Cipras zapowiada, że Grecja nie odstąpi od reform

Parlament Grecji podejmie w środę decyzję ws. oszczędności jak i również reform, których domagają się zagraniczni kredytodawcy w zamian za nową pomoc. Przeciwny porozumieniu związek zawodowy pracowników sektora publicznego wezwał do 24-godzinnego strajku. Głosowanie po parlamencie oczekiwane jest wieczorem, nie wykluczone, że wówczas około północy.

Do środy grecki parlament powinien zaakceptować porozumiecie zawarte na szczycie strefy euro przy sprawie programu pomocowego dla Grecji i uchwalić pierwszy pakiet ustaw wprowadzających reformy w kraju; jest wówczas warunek podjęcia negocjacji spośród wierzycielami na temat nowego pakietu pomocy dla Aten. Łączna wartość nowego aplikacji pomocy ma wynieść od czasu 82 do 86 mld euro.

Będą strajkować

Także na środę stosunek zawodowy pracowników sektora ogólnego ADEDY zwołał 24-godzinny strajk przeciwko polityce oszczędności. Lewicowa, populistyczna Syriza doszła w styczniu tego roku do odwiedzenia władzy pod hasłem zerwania z polityką zaciskania pasa.

Cipras: podpisałem porozumienie, w które odrzucić wierzę. Ale dzięki temu uniknęliśmy katastrofy

We wczorajszym wywiadzie telewizyjnym premier Grecji i lider Syrizy Aleksis Cipras skrytykował zawarte porozumienie na temat trzeciego programu pomocowego dla Aten, lecz oświadczył, że było bezkonkurencyjnym, co mogła uzyskać Grecja; porozumienie uchroniło Grecję zanim opuszczeniem strefy euro jak i również musi zostać wdrożone, nawet gdy jest to "droga jednokierunkowa" - wskazał. Dodał, iż nie odejdzie, mimo hdy jest zmuszony wprowadzić w Grecji więcej środków oszczędnościowych.

Według sondażu, jakiego wyniki opublikował we wtorek grecki dziennik "To Wima", około 70 proc. Greków jest za zgodą parlamentu na żądany przez obcych kredytodawców program oszczędności i reform.

Wreszcie porozumienie

Państwa strefy euro porozumiały się w poniedziałek, na całonocnych negocjacjach, w kwestii rozpoczęcia negocjacji o nowym programie pomocy dla Grecji. W zamian kraj ów będzie musiał wprowadzić zawiłe reformy i przekazać własność do specjalnego funduszu.

Trzyletni program pomocowy gwoli Grecji ma wynieść 82-86 mld euro. Grecja przekaże majątek wart do pięćdziesiąt mld euro do szczegółowego funduszu, a pieniądze wraz z prywatyzacji tego mienia trafią na spłatę długu i rekapitalizację banków (25 mld euro). Z dokumentu eurogrupy wynika, że 12, pięć mld euro ma wieść się na spłatę długów, natomiast 12, 5 mld euro na inwestycje we wzrost gospodarczy i miejsca roboty. Fundusz będzie tworzony w Grecji i zarządzany poprzez greckie władze pod dozorem odpowiednich europejskich instytucji.

Większość Greków za przyjęciem programu reform. Ale wielu wini Ciprasa zbytnio rygorystyczne warunki

W zamian za wsparcie finansowe Ateny mają przyjąć do piętnasty lipca ustawy w sytuacji racjonalizacji systemu podatku VAT i rozszerzenia bazy podatkowej, zmian w systemie emerytalnym, niezależności urzędu statystycznego ELSTAT oraz wprowadzenia automatycznego hamulca wydatków w przypadku niedotrzymania celów pierwotnej nadwyżki budżetowej.

Do 22 czerwca Grecja ma przyjąć przepis postępowania cywilnego, który ma przyspieszyć procesy, jednocześnie ograniczając ich koszty, a również przepisy wdrażające dyrektywę o restrukturyzacji i likwidacji instytucji bankowych.

Strefa euro potrzebuje też znacznego wzmocnienia propozycji reform planowanych na później, które przedstawiła sama Grecja we wniosku o nowy program pomocowy. Ateny mają zrealizować np. reformy sektora zatrudnienia, ambitną reformę emerytalną, wprowadzić rekomendacje OECD dotyczące handlu w niedzielę, okresów wyprzedaży, własności aptek czy piekarni, jak na przykład również przeprowadzić deregulację niektórych zawodów, np. w gałęzi transportu promowego.

Zalecono też Grekom kontynuację prywatyzacji operatora sieci przesyłu energii, a także znaczne rozszerzenie całego programu prywatyzacji. Wraz z wyjątkiem ustaw przyjętych po związku z kryzysem humanitarnym Grecy mają dokonać rewizji reform przyjętych przez lewicowy rząd Syrizy, które były sprzeczne z poprzednimi prooszczędnościowymi programami pomocowymi.

Gospodarka w górę o trzech, 8 proc., inflacja dwa, 3 proc. Założenia do odwiedzenia budżetu na 2015 rok kalendarzowy Informacje

Ostachowicz przy zarządzie PKN Orlen. "Polska zmierza w kierunku amerykańskim" 7 lat Tuska. W jakiej kondycji zostawia polską gospodarkę? Polska jak na przykład Portugalia? Bieńkowska o systemie płatności…...

Czytać..
google śledzi użytkowników, nawet kiedy nie wyrazili na wówczas zgody

Google śledzi użytkowników, nawet kiedy nie wyrazili na wówczas zgody

Aplikacje Yahoo na urządzenia z systemami Android i iOS pozwolą koncernowi śledzić użytkowników nawet, gdy nie wyrazili na tek krok zgody. Tak wynika wraz z opublikowanych w poniedziałek rezultatów śledztwa agencji Associated…...

Czytać..
google IO 2016. Gigant zaprezentował nowości  Tech

Google IO 2016. Gigant zaprezentował nowości Tech

Daydream, Android N, Android Instant Apps, lub Google Home. To jedynie niektóre z premier pokazanych przez giganta z Mountain View podczas konferencji I/O 2016. 1. Daydream Google zamierza wykorzystać potencjał wirtualnej rzeczywistości…...

Czytać..
gitHub - strona na której można podzielić się własnym oprogramowaniem

GitHub - strona na której można podzielić się własnym oprogramowaniem

Strona GitHub posługuje do dzielenia się wraz z światem swoim, często dziwacznym oprogramowaniem. Wśród wszystkich wątków jeden cieszył się niedawno szczególną popularnością. Projektem, który zyskał tam poważanie, podzielił się programista…...

Czytać..
getin Noble Bank i Koncepcja Bank uzgodniły plan połączenia

Getin Noble Bank i Koncepcja Bank uzgodniły plan połączenia

Kontrolowane przez Leszka Czarneckiego Getin Noble Bank jak i również Idea Bank uzgodniły i podpisały plan połączenia a mianowicie podano w czwartkowym komunikacie. Fuzja planowana jest dzięki trzeci kwartał 2019…...

Czytać..
geolokalizacja, smartfony, carsharing - działanie na transport w miastach

Geolokalizacja, smartfony, carsharing - działanie na transport w miastach

Dr Carl Friedrich Eckhardt wydaje się być szefem Center of Competence Urban Mobility w BMW. Był jednym z kumpli specjalnych VIII Kongresu Regionów we Wrocławiu poświęconego pożądanym innowacjom w samorządach. Wśród najczęściej…...

Czytać..