Temat: Rejon euro

Eurogrupa oczekuje wiarygodnych propozycji od momentu Grecji  Ze świata

  • Drony pomagają walczyć z oszustami podatkowymi
  • Ateny zakończyły system pomocowy. Grecy dalecy od świętowania
  • Pierwsza taka wysepka w regionie. Władze prezentują na "zielone zasilanie"
  • Janis Warufakis w TVN24 Dwa razy: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie zaakceptować da się spłacić"
  • Szykują się zmiany w zonie euro. "Porozumienie jest na wyciągnięcie ręki"

Grecja musi przedstawić wiarygodne propozycje reform, by móc uzyskać świeżą pomoc finansową - podkreślali we wtorek ministrowie zasobów państw strefy euro, jacy spotkali się w Brukseli, by omówić konsekwencje niedzielnego referendum w Grecji.

Niektórzy ministrowie wprost odrzucili możliwość redukcji greckiego długu, dopuszczając jednak dyskusje na temat restrukturyzacji długu, np. na temat odłożeniu terminu spłat.

Cipras ma oryginalny plan. "SZ": pokrywa się z tym, co Grecy odrzucili w referendum

Potrzebne konkretne propozycje

- Jakikolwiek pakiet na jaki mielibyśmy się zgodzić z Grekami musi być wiarygodny. Także dla przyszłości Grecji oraz wiarygodności całej strefy euro. Nad tym będziemy dziś pracować i mam nadzieję, że znajdziemy rozwiązanie - powiedział szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem przed rozpoczęciem zebrania ministrów finansów państw eurolandu.

Szef eurogrupy ocenił, że zagłosowanie przez Greków na "nie" w niedzielnym referendum oznacza, iż wszystkie propozycje kredytodawców zostały odrzucone. - Musimy wyjść spośród tego puntu. To będzie bardzo trudne, ale czekamy na nowe propozycje od momentu greckiego rządu. Mam nadzieję, że będą je dziś mieli. Zobaczymy, czy są wiarygodne - podkreślił Dijsselbloem.

Komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Pierre Moscovici również powiedział, że Grecja musi przedstawić miarodajne i konkretne propozycje. Jak na przykład podkreślił, "Grexit byłby strasznym błędem". - To byłaby wspólna porażka - mówił Moscovici zapewniając, że Komitet Europejska jest gotowa do współpracy z Grecją, aby znaleźć rozwiązanie. Zdaniem komisarza we wtorek nie będzie mowy o restrukturyzacji greckiego długu.

Umorzenie długów, bankructwo, Grexit? Harmonogram dla Grecji rodzi się w bólach

"Wszystko po rękach Aten"

Z transportu wiceprzewodniczący KE ds. € Valdis Dombrovskis ocenił, iż nie można całkowicie wyłączyć wyjścia Grecji ze strefy euro. Zapewnił, że Grexit nie jest intencją eurogrupy i KE. - Pracujemy w kierunku scenariusza, po którym możemy mieć układ, ale jeśli zaufanie nie będzie odbudowane, jeśli nie będzie wiarygodnego pakietu propozycji reform, to nie można tego (Grexitu - PAP) wykluczyć - oświadczył.

Jak podkreślił, teraz potrzeba jasnej i wiarygodnej strategii, jak Grecja zamierza pośpieszyć z kryzysu, przywrócić trwałość finansową, a także powrócić do wzrostu gospodarczego. - Teraz bardzo dużo stanie się zależało od tego, jakie możliwości zaprezentuje grecki rząd, jakie reformy przedstawią i lub będzie to wiarygodny i wszechstronny pakiet. Trzeba odtwarzać zaufanie pomiędzy 19 demokracjami strefy euro. Tylko to umożliwi nam pójście służące do przodu - zaznaczył Dombrovskis.

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble powiedział, hdy rząd w Atenach "z sukcesem walczył o to, by nie było aplikacji pomocowego". - Uzyskał poparcie dużej większości dla takiego stanowiska i to szanujemy. Ale bez programu pomocowego nie mamy możliwości wspomóc Grecji w ramach tereny euro - oświadczył Schaeuble. Dodał, że wszystko wydaje się być w rękach rządu po Atenach.

Pytany, lub możliwa jest redukcja zadłużenia Grecji, Schaeuble odparł, że "każdy, kto zna europejskie traktaty wie, iż redukcja zadłużenia podpada pod zakaz bailoutu", czyli finansowania długu jednego kraju strefy € przez pozostałych jej członków.

Premier Francji wzywa do zadzierzgnięcia porozumienia z Grecją. "Europa jest zagrożona"

Redukcja drażliwa

Także słowacki minister finansów Peter Każimir ocenił, hdy redukcja zadłużenia Grecji to dla niego "czerwona linia". - Dla większości państwa redukcja zadłużenia to w największym stopniu drażliwa sprawa. Na model dla mojego kraju wydaje się być to czerwona linia. Nominalna redukcja zadłużenia jest naszym własnym zdaniem absolutnie niemożliwa a mianowicie oświadczył. Dopytywany zaś na temat możliwość restrukturyzacji długu odparł jedynie: "Kto wie? "

- Dotarliśmy do takowego momentu, w którym porozumienie może okazać się osiągnięte tylko na najwyższym politycznym poziomie. Ja jestem sceptyczny co aż do tego, czy porozumienie znajdziemy dziś. Swoją drogą przedłużanie tychże dyskusji byłoby szkodliwe i dla Grecji i dla całej strefy euro - powiedział Każimir dziennikarzom.

Minister finansów Finlandii Alexander Stubb podkreślał, że finanse jego kraju wynosi w porządku. 50 mld euro na rok, a jednocześnie ma zobowiązania w związku z pożyczkami dla Grecji na ok. 5 mld euro. Zapowiedział, że Finlandia nie zgodzi się na złagodzenie warunków zadłużenia dla Grecji, ponieważ strefa euro zrobiła to już w 2011 i 2012 roku.

Apelował, by pamiętać, że strefa euro to 19 demokracji i on przyjechał wraz z konkretnym mandatem ze swego kraju. Jego zdaniem w wtorkowym spotkaniu ministrów finansów nie zapadną żadne decyzje, a jedynie ocenione zostaną propozycje dalszych działań wraz ze strony Aten po referendum. Jak podkreślił, warunki tyczące zawarcia porozumienia są takie same jak przed niedzielnym głosowaniem w Grecji lub w jeszcze większym stopniu restrykcyjne.

"Strefa euro powinna się powiększać"

W podobnym tonie wypowiadał się szef resortu finansów Irlandii Michael Noonan. Jego według grecki rząd powinien był podjąć działania i zrestrukturyzować swój dług, tak jak na przykład zrobiła to borykająca się kilka lat wcześniej spośród problemami finansowymi Irlandia. - Jest wiele do sprawienia, nie sądzę, żebyśmy mieli dziś konkluzje - zaznaczył Noonan.

Minister finansów Litwy Rimantas Szadżius ocenił, że sprawa ewentualnej restrukturyzacji długu nie jest pilną rzeczą, ale nie wykluczył, hdy będzie ona na stoliku negocjacyjnym. Zapewnił, że wyjście Grecji ze strefy € nie jest opcją na rzecz Litwy, najmłodszego członka eurolandu. - Wierzymy, że strefa euro powinna się powiększać, a nie pomniejszać. Własnym podstawowym scenariuszem jest umożliwienie Grekom pozostanie w zonie euro - powiedział Szadżius wskazując, że aby naprawdę się stało Ateny muszą przygotować i przeprowadzić reformy.

Spotkanie ministrów zasobów państw strefy euro zaczęło się po godz. 13, a o godz. 18 odbędzie się nadzwyczajny szczyt strefy euro odnośnie tematu sytuacji Grecji po niedzielnym referendum, w którym mieszkańcy tego kraju odrzucili warunki porozumienia w sprawie międzynarodowej pomocy finansowej.

esotiq  Henderson - sklepiki na Ukrainie

Esotiq Henderson - sklepiki na Ukrainie

Sprzedawca bielizny damskiej (Esotiq) i męskiej (Henderson), a także właściciel marki Eva Minge otworzył trzy sklepy franczyzowe dzięki Ukrainie – poinformowała spółka Esotiq & Henderson. Liczba salonów grupy w pierwszym…...

Czytać..
emmanuel Macron chce osobnego budżetu dla państw strefy euro

Emmanuel Macron chce osobnego budżetu dla państw strefy euro

Europa jest zbyt słaba, zbyt wolna, zbyt nieskuteczna - rzekł prezydent Francji Emmanuel Macron na Sorbonie w Paryżu, gdzie wzywał do odświeżenia wizerunku Unii Europejskiej i przedstawił wizję zreformowanej UE. Nowelizacja…...

Czytać..

Embargo na owoce, warzywa, mięso, nabiał... Rosyjski odwet zbytnio sankcje Informacje

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe narzędzie nacisku dzięki Gazprom Moskwa chce…...

Czytać..
elon Musk rezygnuje z zastosowania platyny przy produkcji aut  Tech

Elon Musk rezygnuje z zastosowania platyny przy produkcji aut Tech

Elon Musk, twórca Tesli, anonsuje koniec używania szkodliwej platyny. Pojazdy elektryczne mają wesprzeć w redukcji spalin, jakim sposobem również przekierować rynek w nowe tory. Nie tylko Musk chce sporządzać coraz doskonalsze samochody…...

Czytać..
eleganckie walizki podróżne

Eleganckie walizki podróżne

Każda podróż jest w swój sposób wyjątkowa, także ta mała, jak i duża. Im lepiej się do nich przygotujemy, pakując do walizki wszystko, co niezbędne, tym większą satysfakcję będziemy z nich…...

Czytać..
ekspert: Pierwsze mieszkanie bez wkładu własnego lepsze niż MdM  Nieruchomości

Ekspert: Pierwsze mieszkanie bez wkładu własnego lepsze niż MdM Nieruchomości

Zniesienie wkładu własnego na pierwsze apartament byłoby lepsze dla młodocianych polskich rodzin niż dopłaty do kredytów w projekcie Mieszkanie dla Młodych - uważa dyrektor generalny HRE Think Tank Michał Cebula. Odniósł…...

Czytać..