Liczba podróżnych ma się podwoić. Doskonałe prognozy dla branży lotniczej

  • Dom
  • Ze swiata
  • Liczba podróżnych ma się podwoić. Doskonałe prognozy dla branży lotniczej
IATA: blisko 8 mld podróżnych przewiozą linie lotnicze do 2036 roku  Wraz ze świata

Prawie 8 miliardów pasażerów mają przewieźć światowe linie lotnicze w 2036 roku kalendarzowego - wynika z prognozy Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) zaprezentowanej we wtorek w Sydney. IATA wezwała rządy do usunięcia barier w swobodnym przepływie ludzi w szczególności dotyczących wiz.

IATA zrzesza 290 miarki lotniczych, w tym PLL LOT. Zapewnia ponad 83 procent światowego ruchu lotniczego.

Jakie prognozy?

Według IATA w 2036 roku linie lotnicze przewiozą szóstej, 8 mld pasażerów, a w tym roku - 4, 3 mld podróżnych.

- W przeciągu najbliższych 18 lat cyfra pasażerów się podwoi. Wówczas znakomita wiadomość dla globalnej gospodarki, ponieważ branża lotnicza jest katalizatorem tworzenia miejsc pracy i wzrostu PKB. Jednak nie dostaniemy optymalnych społecznych i ekonomicznych przewagi z tego wzrostu, o ile przeszkody w podróżowaniu nie zostaną rozwiązane, a funkcje usprawnione - powiedział we wtorek dyrektor generalny IATA Alexandre de Juniac.

Zyski mogą mieć być liczone w miliardach. Pomimo szybkiego wzrostu wartości paliwa i kosztów robocie

Jak tłumaczył, wśród wielu barier dotyczących podróży samolotem są wymogi wizowe, które w wielu przypadkach ograniczają podróżowanie. Według IATA, bieżące reżimy wizowe są "nazbyt restrykcyjne, kosztowne i nieefektywne, i nie będą w stanie sprostać popytowi na prognozy".

Jak dodał, IATA opracowała kompleksową strategię otwartych granic, aby pomóc rządom w usunięciu tych granic, zachowując przy tym koherencja granic państwowych, jednocześnie eliminując nieefektywność, która uniemożliwia zadowolenie popytu w branży.

Nowe miejsca pracy

De Juniac powołał się w badania przeprowadzone przez Światową Organizację Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO) oraz Światową Wskazówkę Podróży i Turystyki (WTTC), z których wynika, że zniesienie barier wizowych po samy regionie Azji jak i również Pacyfiku przyczyni się do powstania 2, 6 mln miejsc pracy, an ulopowicze mogą zostawić tam 89 mld dolarów.

IATA uważa, że zniesienie ograniczeń w swobodnym przepływie podróżnych, powinno być traktowane spośród takim samym priorytetem, jak na przykład inne bariery liberalizacji handlu towarami i usługami. 1 ze sposobów jest uwzględnianie przez rządy liberalizowanych wymogów wizowych w umowach komercyjnych.

IATA powołując się na dane Boeinga oblicza, że do 2036 r. będzie potrzebnych 637 tys. nowych pilotów oraz 648 tys. nowych mechaników. Wraz z kolei przytaczając dane Airbusa - do 2036 r. będzie potrzebnych 534 tys. pilotów i 548 tys. mechaników dla samolotów, jakie mają więcej niż 100 foteli.

Ostrzeżenie przed prywatyzacją

To ma być polskie superlotnisko. Jak wypada na tle czołowych portów Ue i świata?

IATA wezwała we wtorek rządy "do ostrożnego podejścia tuż przy rozważaniu prywatyzacji portów lotniczych". W jednomyślnie przyjętej rezolucji członkowie zrzeszenia wezwali rządy państw do "priorytetowego potraktowania długoterminowych korzyści ekonomicznych jak i również społecznych zapewnianych przez skuteczne zarządzanie lotniskiem, przed krótkoterminowymi korzyściami finansowymi wynikającymi wraz ze źle przemyślanej prywatyzacji".

Dyrektor generalny IATA Alexandre de Juniac tłumaczył, hdy rządy wielu państw próbują się szybko budować oryginalne lotniska i często zwracają się do sektora własnego w poszukiwaniu odpowiednich wyjść.

"Nasze przesłanie wydaje się takie: potrzebujemy większej przepustowości lotnisk. Ale bądźmy ostrożni. Oczekiwanie, że prywatyzacja lotnisk stanie się magicznym rozwikłaniem, jest błędnym założeniem" - powiedział do zgromadzonych po Sydney de Juniac.

Ostatni dzień zgromadzenia

Wtorek wydaje się być ostatnim dniem 74. Walnego Zgromadzenia Zrzeszenia Międzynarodowego Przewozu Lotniczego. W tym r. odbywa się ono w australijskim Sydney.

W zebraniu uczestniczy ponad tysiąc osób - przedstawicieli linii lotniczych, producentów samolotów, lotnisk, przedsiębiorstw lotniczych.

hossa na Giełdzie Papierów Cennych w Warszawie  Giełda

Hossa na Giełdzie Papierów Cennych w Warszawie Giełda

Luty był następnym miesiącem dobrych nastrojów dzięki europejskich giełdach. Prawie każde indeksy giełdowe zakończyły inny w tym roku miesiąc zwyżkami, a jednym z liderów wzrostów był warszawski WIG20…...

Czytać..
hiszpański rząd wesprze młodych ludzi wynajmujących mieszkania  Wraz ze świata

Hiszpański rząd wesprze młodych ludzi wynajmujących mieszkania Wraz ze świata

Słony weksel za alkohol. Nowe przepisy na popularnej wyspie Słynna piosenkarka na celowniku fiskusa. Gwiazda może mieć ogromne problemy Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja…...

Czytać..
henryk Kowalczyk o zarobkach ministrów i wiceministrów

Henryk Kowalczyk o zarobkach ministrów i wiceministrów

300 plus w oryginalnej odsłonie. "Większa pewność w odniesieniu do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać..
handel. 600 mln zł gwoli sklepikarzy na terminale płatnicze  Pieniądze

Handel. 600 mln zł gwoli sklepikarzy na terminale płatnicze Pieniądze

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać..

Górnicy będą rozmawiać z premierem, bo «optymizm słabnie» Informacje

"Działania ministra szkodzą spółce". Związkowcy o modyfikacjach w JSW Kilkadziesiąt milionów osób otrzyma po dziesięciu tysięcy złotych Węgiel wraz z Rosji zalewa Polskę. Szykuje się rekord importu "czarnego złota" z zagranicy…...

Czytać..
gUS: stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 7, 1 proc.

GUS: stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 7, 1 proc.

Stopa bezrobocia w czerwcu spadła do kolejnego rekordowo niskiego poziomu do 7, jednej procent - podał we wtorek GUS. Zdaniem Moniki Kurtek, głównego ekonomisty Agencji bankowej Pocztowego, z powodu ogromnego zapotrzebowania na…...

Czytać..