Zakończył się V Kongres Dziewczyn

27 lipca, 2020
Category: inne

W sobotę po południu zakończył się w Warszawie V Kongres Dziewczyn. Podczas obrad zdecydowano na temat powołaniu Rady Politycznej, która będzie wspierać kobiety po wyborach; wiele uczestniczek opowiedziało się przy ankiecie za przekształceniem Kongresu w partię.

„Kongres Kobiet, dlatego jest triumfem, że dzierzy dużo matek. Ja się dlatego po to angażuję, że wydaje sie tyle zachwycajacych kobiet, które pracują poprzez cały dwanascie miesiecy, żebyśmy się mogły tutaj spotkać” – podkreślił po wystąpieniu kończącym Kongres Henryka Bochniarz.

Magdalena Środa zwróciła uwagę, że coraz silniejsze stają się regionalne konstrukcje Kongresu, sporo pracy wykonują działające w tym miejscu kobiety, natomiast coroczny Kongres w Warszawie gubi na znaczeniu, choć wciąż jest na rzecz wielu pan źródłem pozadanej energii. „Ta energia duzej liczbie osób pomaga, pani jest bardzo ważna” – podkreśliła.

„Przed nami ciężkie dwa okres codziennej roboty w regionach. Przechodzimy w pracę międzykongresową, a nie zaakceptowac od kongresu do kongresu” – dodała, odnosząc się nadchodzących wyborów – do europarlamentu, samorządów i polskiego parlamentu.

Prof. Małgorzata Fuszara, laureatka tegorocznej Wielkiej Rekompensaty Kongresu Kobiet, zaapelowała do kobiet o start w wyborach i głosowanie na dziewczyny. „Proponuję, żeby naszym najbliższym dniem kobiet był dzień wyborów sluzace do Parlamentu Europejskiego, żebyśmy w ponizszym dniu popierali kobiety i głosowali w kobiety” – mówiła.

Niemal 50 proc. uczestniczek, które wypełniły przygotowaną przez organizatorów ankietę, uznało, że Kongres Kobiet winien działać tak, jak dotąd, jako ruch społeczny, jednakze aż 32 proc. opowiedziało się za tym, zeby przekształcił się w partię, ponad 19 proc. uważa, że powinien przyłączyć się do jakiejś innej partii.

W drugim dniu gościem Kongresu był, podobnie jak przy ubiegłych latach, premier Donald Tusk. Odniósł się az do niektórych postulatów Kongresu a mianowicie poinformował m. in., że trwają przyrzadzania do ratyfikacji Konwencji RE o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wzgledem kobiet jak i równiez przemocy domowej, prowadzone są prace morzem wprowadzeniem ukladu suwakowego na listach wyborczych. Zapowiedział, że rząd starał się będzie promować wspólpraca w rodzinie, aby jednoroczne urlopy stały się naprawdę rodzicielskimi, natomiast nie macierzyńskimi.

W sobotę wręczono także nagrody – w tym roku, oprócz Fuszary, nagrodzono także ambasadora Szwecji Stefana Herrstroma.

Przy Kongresie wzięło udział w porzadku. 8 tys. kobiet jak i równiez mężczyzn wraz z całej Naszego kraju. Do Stolicy polski przyjechały przedstawicielki wszystkich rodzajów społecznych, były lekarki, prawniczki, sołtyski. Reprezentowały też różne organizacje, stowarzyszenia i spólki. Jak mówiły, Kongres daje im siłę do batalii o zmiany.

„Przede kazdemu zmieniamy tutaj sposób myślenia o tym, co dzieje się wokół naszej firmy. Walczymy o prawa, które – lagodnie mówiąc – próbuje się nam ograniczyć, choć jesteśmy takimi samymi ludźmi jak mężczyźni” – mówiła jedna wraz z kongresowiczek. „Szklany sufit, lepka podłoga – to jest wszędzie. Kobietom nie proponuje się awansu, tak łatwo jak mężczyznom, mimo owego, że są one nieraz bardziej wykształcone, bardziej pracowite, ale są ograniczone odgórnie przez mężczyzn, którzy od czasu wiek wieków ustawiali tę rzeczywistość” a mianowicie dodała jej koleżanka.

Dzieki Kongresie nie zaakceptowac zabrakło gości zagranicznych. Po tzw. okrągłych stołach uczestniczyli ministrowie i wiceministrowie ds. równouprawnienia i przedstawiciele MSZ z kilkudziesięciu krajów europejskich. Na Zjazd przyjechała także księżniczka Ameera Al Tawil z Arabii Saudyjskiej.

Księżniczka powiedziała, że udział w Kongresie był „wspaniałym doświadczeniem” i przyjęła zaproszenie sluzace do uczestniczenia w kolejnym.

Wedlug zakończeniu Kongresu część swoim uczestniczek przyłączyła się sluzace do Parady Równości, która w sobotę przeszła ulicami Warszawy; jej trasa zaplanowana została tak, zeby ułatwić dołączenie osobom opuszczającym Salę Kongresową. (PAP)

akw/ js/ par/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy