Temat: Centralny Port Komunikacyjny

Centralny Port Komunikacyjny. Wiosną ruszają konsultacje w sprawie budowy

  • Premier o superlotnisku: być może być sercem biznesowym Polski
  • Boom na polskim niebie. "Pokonamy kolejną granicę"
  • "Kilkaset milionów" na spółkę od momentu megalotniska. "Żeby mogła sprawnie działać"
  • "Pajęczyna nowych linii". Pociągiem do superlotniska przy dwie godziny
  • Mundial zamieszał w rankingu. Największe lotniska w Europie

Wiosną 2019 roku powinna rozpocząć działać rada społeczna po sprawie programu budowy Środkowego Portu Komunikacyjnego - poinformował rzecznik CPK Konrad Majszyk. Dodał, że polski ruszą też prace nad dokumentem strategicznym dotyczącym budowy nieznanego lotniska, czyli Portu Solidarność.

Majszyk poinformował, że najprawdopodobniej w marcu pozostanie powołana rada społeczna połączona z budową CPK. W jej skład wejdą pełnomocnicy Baranowa, Teresina i Wiskitek, czyli gmin na terytorium których planowana jest inwestycja.

- Wtedy de facto ruszą konsultacje w sprawie wybudowania CPK. Rada będzie architekturą współpracy, komunikacji między spółką CPK, biurem pełnomocnika rządu do spraw CPK (Mikołaja Wilda - red. ), a lokalną społecznością a mianowicie wyjaśnił.

Centralny Port Komunikacyjny

Najważniejszą rolą porady będzie doradzanie pełnomocnikowi rządu i zarządowi spółki przy sprawach istotnych dla społeczności lokalnych, w tym na temat sposobu pozyskiwania posiadłości potrzebnych do realizacji inwestycji.

Polskie lotniska biją rekordy

Przedstawicielem korporacji CPK w radzie społecznej będzie Rafał Garpiel, który to wcześniej uczestniczył między pozostałymi w uruchamianiu programu odpowiedzialności społecznej przez spółkę Polskie LNG w Świnoujściu.

Rzecznik CPK dodał, że jednym z kluczowych podzespołów przyszłej budowy portu zostanie również podział zadań inwestycyjnych między spółkami: CPK natomiast PKP Polskie Linie Kolejowe. Ta ostatnia firma odpowiada za infrastrukturę kolejową w Polsce, w tym przygotowanie przetargów na jej modernizację bądź rozbudowę. W przypadku portu inwestorem części zadań wraz z zakresu infrastruktury kolejowej stanie się CPK, stąd konieczność uzgodnień.

- Przygotowanie dokumentu dotyczącego współpracy i podziału zadań inwestycyjnych między CPK i PKP PLK jest kluczowe, ponieważ umożliwi przyrządzanie programu wieloletniego CPK. Nadal w tym roku chcemy ogłosić pierwsze przetargi dzięki przygotowanie inwestycji kolejowych, które mogłyby zostać sfinansowane wciąż z obecnej perspektywy finansowej UE - dodał.

Rekrutacja specjalistów

Majszyk poinformował, że do połowy 2019 roku spółka do kwestii budowy portu Solidarność ma zamiar zakończyć rekrutację specjalistów na kluczowe stanowiska związane z planowaniem, projektowaniem jak i również realizacją projektu. - Przebieg rekrutacji został rozpoczęty przy styczniu. Obejmuje on odrzucić tylko obszar Polski. Adekwatnie z założeniami pracownicy w kluczowe stanowiska w projekcie powinni być jednymi spośród najlepszych specjalistów w gałęzi w zakresie planowania, projektowania jak i również realizacji lotnisk - zaznaczył.

Przedstawiciel spółki dodał, że w tym r. ruszą prace nad przygotowaniem master planu dla CPK, czyli strategicznego dokumentu dotyczącego nowego portu. - To jeden z najważniejszych papierów dla planowania portów aeronautycznych. Przedstawia on prognozowany progres portu lotniczego - zwykle w ciągu 20 lat. Master plan zawierać będzie również najważniejsze wymagania dotyczące planowanej infrastruktury - powiedział rzecznik.

Majszyk wyjaśnił, że pierwszym etapem przygotowania master planu, będzie opracowanie przy tym roku nazywanego briefu strategicznego. - Chodzi na temat określenie i uzgodnienie spośród kluczowymi partnerami, np. przewoźnikami lotniczymi, wymagań strategicznych odnośnie do Portu Solidarność. W tym akcie opisane zostaną parametry, które ma posiadać nowy przystań, i będzie on podstawowym wkładem do wykonania wykazu generalnego, czyli master planu - powiedział.

Koszt budowy

"Zbliżamy się do odwiedzenia kryzysu infrastrukturalnego". Wiara po polski megaprojekt

W tym roku ma zostać też wykonany tak zwany sprawdzian CAPEX, czyli test zakładanych kosztów budowy CPK. Według rządu wartość inwestycji przy pierwszym etapie wyniesie ogółem 35 mld zł w część lotniczą, kolejową i drogową.

Majszyk poinformował ponadto, że wybrany zostanie również doradca strategiczno-techniczny, to znaczy międzynarodowy podmiot, która wykaże się doświadczeniem w zakresie projektowania i budowy lotniczych portów przesiadkowych na świecie. - Jego zadaniem zostanie współpraca ze spółką jak i również jej wsparcie merytoryczne. Będzie wspierał spółkę CPK zasobem wiadomości i doświadczeniem w sferze planowania, projektowania, a potem budowy i zasad administrowania i operowania CPK - dodał.

Centralny Port Transportowy ma powstać między Warszawą i Łodzią oraz zintegrować transport lotniczy, kolejowy jak i również drogowy. Zgodnie z projektem w odległości 37 km na zachód od Stolicy polski, na obszarze około trzy tys. ha zostanie zbudowany Port Lotniczy Solidarność, który na początku ma obsługiwać do odwiedzenia 45 mln pasażerów na rok.

Częścią budowy CPK będą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości lotniska, nowa linia Warszawa-CPK-Łódź, wydłużenie CMK na północ przez CPK i zestawienia kolejowe na terenie kraju (tzw. szprychy), które zapewnią przejazd między Warszawą natomiast największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2, 5 godz.

Inwestycja ma zagwarantować skonstruowanie ponad 150 tysięcy oryginalnych miejsc pracy bezpośrednio po samym węźle lotniczo-kolejowym a także w gałęziach gospodarki wraz z nim powiązanych. W obszarze CPK powstać ma także Airport City, w skład którego wejdą m. in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe.

Zapowiedzianym poprzez rząd spodziewanym terminem przeprowadzenia budowy CPK jest koniec 2027 roku.

cCC o zakazie handlu po niedzielę i emisji obligacji

CCC o zakazie handlu po niedzielę i emisji obligacji

Zakaz handlu w niedzielę może mieć negatywny wpływ na zyski CCC - twierdzi wiceprezes CCC Piotr Nowjalis. Jakim sposobem poinformował, handel w niedziele generował około 15 proc. całości przychodów CCC. a mianowicie…...

Czytać..
cBA: kontrola w spółkach skarbu państwa

CBA: kontrola w spółkach skarbu państwa

Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło procedurę kontrolną w grupie Lotos, PKN Orlen, KGHM, Azotach Tarnów oraz Naszej Grupie Zbrojeniowej. Jak dowiedziała się PAP, kontrola odnosi się do wydatków na PR, reklamę…...

Czytać..
bŚ: nowe technologie nie za każdym razem przekładają się na rozwój gospodarczy  Tech

BŚ: nowe technologie nie za każdym razem przekładają się na rozwój gospodarczy Tech

Nowe technologie rozwijają się na świecie bardzo szybko, ale często nie idzie to w parze ze przyrostem gospodarczym i tworzeniem nowych miejsc pracy - powstaje z raportu Banku Światowego. Eksperci są przekonani…...

Czytać..
bZ WBK wypłaci klientom rekompensaty do 12 stycznia 2019 roku  Pieniądze

BZ WBK wypłaci klientom rekompensaty do 12 stycznia 2019 roku Pieniądze

Nawet 379 złotych rekompensaty otrzymają niektórzy klienci Banku Zachodniego WBK. Nie trzeba jednak składać żadnego wniosku. Bank wypłaci rekompensaty automatycznie do dwunastu stycznia 2019 roku na rachunek bankowy lub rachunek karty kredytowej…...

Czytać..
business Insider Polska ze statuetką «Luksusowej Marki Roku 2017»

Business Insider Polska ze statuetką «Luksusowej Marki Roku 2017»

Busisness Insider Polska nagrodzony podczas VIII edycji Wielkiej Gali "Luksusowa Marka Roku 2017". DWUPŁCIOWY Polska na podium nasilniejszych stron internetowych w Naszym narodzie. Polska edycja tego internacjonalnego serwisu została uruchomiona…...

Czytać..
budżet na 2017 rok a mianowicie rząd przyjął projekt MF

Budżet na 2017 rok a mianowicie rząd przyjął projekt MF

Rząd przyjął wstępny projekt ustawy budżetowej na 2017 r. z deficytem nie większym niż 59 mld 300 mln zł a mianowicie poinformował po czwartkowym posiedzeniu rządu minister finansów Ryszard Szałamacha. Przyszłoroczne…...

Czytać..