Temat: Wielka Brytania

Copa-Cogeca uważa, że Brexit przyniesie rolnikom straty

  • Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie
  • Funt spadł poniżej pięciu zł. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę
  • Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, jak musisz wiedzieć
  • Żyją tysiące kilometrów od Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi na temat całe nasze życie"
  • Brexit opóźniony nawet o 2 lata. Brytyjskie media o scenariuszach

Unijna organizacja rolnicza Copa-Cogeca uważa, iż odejście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty przyniesie straty także brytyjskim, jak i unijnym rolnikom. Wyraża też nadzieję, hdy Zjednoczone Królestwo dotrzyma swoich zobowiązań finansowych.

"Żałujemy, że Zjednoczone Królestwo zdecydowało się na rozpoczęcie procesu wyjścia z UE. Obawiamy się, że decyzja rządu Zjednoczonego Królestwa uderzy w rolników i przedsiębiorstwa rolne po obydwu stronach Rodzaju La Manche. Konsumenci, jacy do tej pory cieszyli się szerokim wyborem wysokiego standardu produktów z całej UE również odczują skutki owego postanowienia" - powiedział sekretarz generalny Copa i Cogeca Pekka Pesonen, cytowany przy komunikacie opublikowanym na stronie internetowej organizacji.

Skutki handlowe Brexitu

Nie zaakceptować myślą słono płacić zbyt Brexit. "Era wypłacania obszernych sum UE dobiega końca"

Wielka Brytania jest importerem produktów rolno-spożywczych o zalety 57 mld euro, jednocześnie 60 proc. eksportu wyrobów rolno-spożywczych ze Zjednoczonego Królestwa (wołowina, jagnięcina, drób, produkty mleczne, zboża) na sumę 11 mld funtów trafia do UE.

Zjednoczone Królestwo jest także płatnikiem netto do budżetu UE. W związku z tym Copa i Cogeca obawiają się potencjalnych wyników handlowych i budżetowych Brexitu dla europejskich rolników jak i również ich spółdzielni.

"Jesteśmy przekonani, że rolnicy jak i również ich rodziny nie powinni ponieść kosztu Brexitu. Żądamy, że rząd Zjednoczonego Państwa dotrzyma swoich zobowiązań po ramach aktualnego budżetu UE i programów, które przyjął, i które wykraczają poza 2020 r. " a mianowicie powiedział szef Copa-Cogeca.

Jego zdaniem, należy odszukać sposób na utrzymanie obecnego budżetu wspólnej polityki rolnej (WPR), która obecnie przesądza niecały 1 proc. nakładów publicznych rządów UE, zaś w zamian gwarantuje zaopatrzenie w żywność wysokiej jakości 500 mln konsumentów i zachowuje różnorodność biologiczną, wzrost gospodarczy i zatrudnienie.

"Należy unikać wszelkich zakłóceń przy handlu produktami rolnymi. Po przeciwnym razie rolnicy i ich spółdzielnie będą musieli ponieść podwójne koszty Brexitu - zarówno handlowe, jak na przykład i budżetowe. Wpłynęłoby to negatywnie na całość produkcji UE, wzrost gospodarczy i zatrudnienie" - podsumował Pekka Pesonen.

O Copa-Cogeca

Copa-Cogeca to unijne organizacje reprezentujące interesy unijnych rolników i spółdzielni rolniczych wobec Komisji Europejskiej i instytucji funkcjonujących w Unii. Copa i Cogeca zrzesza kilkadziesiąt narodowych związków rolniczych oraz strukturze spółdzielczych. Ustalenia w obrębie Copa-Cogeca mają często główny wpływ na decyzje KE w sprawach rolnych.

Z polskich organizacji do odwiedzenia Copa-Cogeca należą: Krajowa Podpowiedź Izb Rolniczych, Krajowy Związek Rolników, Kółek i Strukturze Rolniczych, Solidarność Rolników Poszczególnych, Federacja Branżowych Związków Fabrykantów Rolnych, Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona, Związek Zawodowy Rolników - Ojczyzna.

co zdrożeje, a co potanieje w 2017 roku?

Co zdrożeje, a co potanieje w 2017 roku?

Projekt budżetu na 2019 dwanaście miesięcy do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komitet Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz promocje. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać..
cipras dostaje poparcie opozycji. Jednak jego własna partia narzeka  Ze świata

Cipras dostaje poparcie opozycji. Jednak jego własna partia narzeka Ze świata

Grecja znowu w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Za progresy w realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice…...

Czytać..
chiński parlament przyjął nowy zamiar pięcioletni  Ze świata

Chiński parlament przyjął nowy zamiar pięcioletni Ze świata

Chińska inicjatywa pobudza wątpliwości. Lagarde wezwała do odwiedzenia ostrożności "Szansa dla naszych przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński…...

Czytać..
chiny raz w górę, jednego razu w dół. Jak zrozumieć tę gospodarkę?  Wraz ze świata

Chiny raz w górę, jednego razu w dół. Jak zrozumieć tę gospodarkę? Wraz ze świata

"Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Rozmowy USA-Chiny. Trump podał graniczną datę Chińska gospodarka wyhamowała. Najgorsze dane od niemal 30 lat Amerykanie zadowoleni z wizyty w Pekinie.…...

Czytać..
chiny a gospodarka światowa. Jak duży wpływ ma chińskie spowolnienie?  Ze świata

Chiny a gospodarka światowa. Jak duży wpływ ma chińskie spowolnienie? Ze świata

Coraz niższy wzrost gospodarczy, wojna handlowa z USA, pikujące indeksy giełdowe – więcej niepokojących symptomów płynie spośród Chin. Czkawka ekonomiczna Kraju Środka może mieć negatywne konsekwencje dla gospodarki świeckiej. Tempo wzrostu…...

Czytać..
cEO Goldman Sachs - wizyta w Arabii Saudyjsiej

CEO Goldman Sachs - wizyta w Arabii Saudyjsiej

David Solomon, od niedawna CEO Goldman Sachs, jest głównym prezesem amerykańskiego banku, który to po wybuchu afery dotyczącej zabójstwa dziennikarza "Washington Post" Jamala Khashoggiego, wybrał się w służbową podróż do Arabii…...

Czytać..