Zaglądamy do kieszeni seniorów. Przełomowy raport na temat ich stopie życiowej

  • Dom
  • Z kraju
  • Zaglądamy do kieszeni seniorów. Przełomowy raport na temat ich stopie życiowej
Ile wynosi emerytura i renta? Raport ile wydają seniorzy

Średnia miesięczna emerytura po 2015 wynosiła 2096 zł, a przeciętna renta 1628 zł - wynika z raportu, który przedstawiła przy Sejmie wiceminister rodziny, roboty i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska. Jak się obrazuje, przeciętne wydatki w gospodarstwach domowych, w których zamieszkiwały osoby powyżej 60. roku życia, są znacznie wyższe niż w tych, gdzie mieszkają wyłącznie osoby młodsze.

Wiceminister zwróciła uwagę, że opracowanie, można oszacować za historyczne. - Jest pierwszym dokumentem dotyczącym ludzi starszych w Polsce. Do współpracy zostały zaangażowane wszelkie ministerstwa, w tym GUS, UOKiK, a także wojewodowie a mianowicie mówiła. Dodała, że raport został uzupełniony badaniami CBOS.

Ile otrzymują staruszkowie?

Seniorzy toną w długach. Średni wówczas już 12, 3 tys. zł

Z raportu powstaje, że w 2015 r. osoby w wieku sześcdziesięciu lat i więcej lat zamieszkiwały głównie w jedno lub dwuosobowych gospodarstwach pokojowych.

- Przeciętny dochód rozporządzalny na jedną osobę, po gospodarstwach domowych, gdzie co najmniej jest jedna osoba w wieku 60 lat jak i również więcej w 2015 wynosił 1407 zł - rozmawiała Bojanowska.

W 2015 r. - kontynuowała wiceminister - głównym źródłem dochodu osób starszych były emerytury. - Średnia miesięczna wypłata emerytury wynosiła 2096 zł.

Najwyższa przeciętna emerytura była wypłacana w województwie śląskim (2539 zł) i mazowieckim (2178 zł). Najniższa zaś w województwie podkarpackim (1843 zł) - wyliczała. Zwróciła uwagę, że innym źródłem dochodu osób starszych była renta z tytułu niezdolności do pracy. a mianowicie W 2015 przeciętna wypłata renty wynosiła 1628 zł - dodała.

Jak podkreśliła Bojanowska, w 2015 r. przeciętne wydatki na osobę, w gospodarstwach pokojowych, w których zamieszkiwały ludzie powyżej 60. roku życia wynosiły 1459 zł.

- Były o trzydziestu pięciu proc. wyższe niż w gospodarstwach, w których zawartość wchodziły wyłącznie osoby młodsze - powiedziała. Do podstawowych wydatków osób starszych zaliczyła: żywność i zdrowie (w tym lekarstwa), użytkowanie domu, nośniki energii.

Bierni zawodowo

Wiceminister zwróciła uwagę, że w głównej mierze osoby starsze są bierne zawodowo. - To powstaje zarówno z pobierania zaświadczania emerytalnego jak i występowania chorób, czy też niepełnosprawności a mianowicie stwierdziła.

"Podnosi się wiek ludzi przechodzących na emerytury"

- Do najpopularniejszych sposobów spędzania czasu należy zaliczyć przeglądanie telewizji, chodzenie do kościoła, spotykanie się ze znanymi i przyjaciółmi, słuchanie radia, czytanie gazet i powieści - wyliczała. - Pośród aktywnych form spędzania niezaplanowanego czasu są spacery, czy też piesze wycieczki, uprawianie działki i ogrodu a mianowicie dodała.

Bojanowska zwróciła uwagę, że cechą polskiego społeczeństwa jest "feminizacja starości". - Wśród populacji osób w starszym wieku większość stanowią kobiety. Na setka mężczyzn przypada 142 damy - mówiła.

Kolejną cechą - zaznaczyła a mianowicie jest "singularyzacja" starości. a mianowicie Jej wyrazem jest wysoki odsetek osób starszych, kierujących jednoosobowe gospodarstwo domowe. 2030 r. aż 53, trzech proc. gospodarstw będzie prowadzonych przez osoby w wieku, co najmniej 65 lat i więcej - przewidywała wiceminister.

Co jednego razu więcej osób starszych

Jak podkreśliła wiceminister, w 2026 r. rozpocznie się niepohamowany wzrost liczby osób w wieku 80 lat jak i również więcej, co będzie rezultatem wchodzenia w okres starości powojennego wyżu demograficznego. a mianowicie Pomiędzy rokiem 2026 zaś 2040 liczba osób przy wieku 80 lat jak i również więcej zwiększy się z 1, 7 mln jednostek do 3, 4 mln - prognozowała.

- Starzenie się polskiego systemu społecznego wynika m. in. spośród wydłużania się przeciętnego odbywania się życia. W 2015 r. przeciętne trwanie życia mężczyzny wynosiło 73, 6 lat, kobiety 81, 6. Inny czynnik, który powoduje zmiany (demograficzne - red. ) to niski poziom dzietności - tłumaczyła Bojanowska. Zaznaczyła, że w końcu 2015 r. liczba Polaków wynosiła 38 milionów 400 tys., z czego 8, 8 mln stanowiły osoby po wieku 60 lat i więcej.

ile kosztuje obsługa polskiego długu? Mateusz Morawiecki w USA

Ile kosztuje obsługa polskiego długu? Mateusz Morawiecki w USA

W przyszłym roku nakład pieniężny obsługi długu może wzrosnąć o miliard złotych, przy latach 2019-2020 o kolejne pół miliarda rocznie, jeśli utrzyma się obecny trend - mówił Mateusz Morawiecki podczas swojej wizyty…...

Czytać..
iATA: blisko 8 mld podróżnych przewiozą linie lotnicze do 2036 roku  Wraz ze świata

IATA: blisko 8 mld podróżnych przewiozą linie lotnicze do 2036 roku Wraz ze świata

Prawie 8 miliardów pasażerów mają przewieźć światowe linie lotnicze w 2036 roku kalendarzowego - wynika z prognozy Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) zaprezentowanej we wtorek w Sydney. IATA wezwała rządy do usunięcia…...

Czytać..
hossa na Giełdzie Papierów Cennych w Warszawie  Giełda

Hossa na Giełdzie Papierów Cennych w Warszawie Giełda

Luty był następnym miesiącem dobrych nastrojów dzięki europejskich giełdach. Prawie każde indeksy giełdowe zakończyły inny w tym roku miesiąc zwyżkami, a jednym z liderów wzrostów był warszawski WIG20…...

Czytać..
hiszpański rząd wesprze młodych ludzi wynajmujących mieszkania  Wraz ze świata

Hiszpański rząd wesprze młodych ludzi wynajmujących mieszkania Wraz ze świata

Słony weksel za alkohol. Nowe przepisy na popularnej wyspie Słynna piosenkarka na celowniku fiskusa. Gwiazda może mieć ogromne problemy Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja…...

Czytać..
henryk Kowalczyk o zarobkach ministrów i wiceministrów

Henryk Kowalczyk o zarobkach ministrów i wiceministrów

300 plus w oryginalnej odsłonie. "Większa pewność w odniesieniu do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać..
handel. 600 mln zł gwoli sklepikarzy na terminale płatnicze  Pieniądze

Handel. 600 mln zł gwoli sklepikarzy na terminale płatnicze Pieniądze

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać..