Temat: Gospodarka

Bank PKO BP zarobił 2, 9 mld zł. Wylegają pensje zarządu

  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja
  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" na początek. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy dzięki obietnice PiS-u jeszcze przy tym roku. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Niemal 2, 9 mld zł w ubiegłym roku zarobił PKO BP. Największy lokalny bank poprawił wynik z chwili roku, a też o ponad 4 mln złotych wzrosły wynagrodzenia zarządu - wynika z raportu.

Zysk PKO Banku Polskiego w 2016 roku wyniósł 2 mld 874 mln zł. Oznacza to udoskonalenie wyniku sprzed roku na temat 10, 1 proc., bowiem w 2015 roku największy polski bank zarobił dwa, 6 mld zł.

Kosztowne kawalerki. W kieszeni musisz mieć sporo kasy

Z przekazanych przez zarząd informacji wynika, że Grupa Kapitałowa banku wypracowała 21 procent zysków całkowitego polskiego sektora bankowego, innymi słowy więcej niż jej udział w aktywach sektora, wynoszący 17 procent.

Więcej kredytów

- Rozwój aktywności biznesowej banku oraz firm należących do Grupy Kapitałowej pozwolił nam umocnić po 2016 roku pozycję niekwestionowanego lidera polskiej bankowości - powiedział prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło.

Skonsolidowany wynik działalności biznesowej ukształtował się na poziomie jedenaście, 8 mld zł, jak było zasługą m. in. przyrostu portfela kredytowego i portfela papierów wartościowych a mianowicie podkreślili członkowie zarządu instytucji finansowej. Wartość portfela kredytowego wzrosła w ciągu roku o 5, 4 procenta, przekraczając 200 mld zł.

- Przekroczenie 200 mld zł portfela kredytowego to historyczny moment - powiedział wiceprezes PKO BP Bartosz Drabikowski.

Wyższe wypłaty

W 2016 roku wraz z 16 do 20, cztery mln zł wzrosły łącznie wynagrodzenia zarządu PKO BP. Co ciekawe, najwięcej odrzucić zarobił prezes Zbigniew Jagiełło, który w całym roku kalendarzowego otrzymał za swoją pracę 3 mln i 29 tys. zł (o 137 tys. zł więcej niż w 2015 roku), lecz Piotr Alicki, były już wiceprezes zarządu banku. Jego honorarium za miniony rok wyniosło 3 mln i 81 tys. zł, czyli ponad 900 tys. zł więcej niż rok wcześniej. Wysokie uposażenie wynika z faktu otrzymania odprawy, ekwiwalentu zbyt urlop i wynagrodzenia związanego z przestrzeganiem zakazu rywalizacji.

W 2016 roku wzrosły zarobki wszystkich pozostałych wiceprezesów. Od zeszłego roku kalendarzowego w zarządzie zasiada czterech nowych wiceprezesów. Ich ogółem zarobki wyniosły 2, jednej mln zł.

Źródło: PKO BP Zarobki i świadczenia członków zarządu banku w 2016 roku kalendarzowego - w tys. PLN

PiS chciał niższych pensji

W ubiegłym r. rząd PiS zapowiadał obniżenie wynagrodzeń menedżerów oraz członków zarządów i rad nadzorczych w spółkach z udziałem Skarbu Państwa.

We wrześniu 2016 wprowadzono nowelizację ustawy tzw. "kominowej", jaka zakłada obniżenie ich pensji oraz uzależnienie od skali firmy, osiąganych przychodów i realizacji celów inwestycyjnych.

Ówczesny Minister Skarbu Państwa Dawid Jackiewicz ocenił, że spółki w ten sposób mogą zaoszczędzić blisko sześcdziesięciu mln zł rocznie.

bernard Banks - rady na rzecz managerów i przedsiębiorców

Bernard Banks - rady na rzecz managerów i przedsiębiorców

Przywództwo w wojsku, wbrew pozorom, nie różni się tak dalece od tego biznesowego. Dowódcy wojskowi to doskonałe podłoże inspiracji dla managerów jak i również przedsiębiorców. Tak też wydaje się być w przypadku…...

Czytać..

Balcerowicz: Zachód powinien reagować wobec Putina twardo Informacje

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Koniec gorszych produktów dla…...

Czytać..
awaria systemu PKP Intercity usunięta

Awaria systemu PKP Intercity usunięta

Pociągi jadą szybciej. Wróciły na Centralną Magistralę Kolejową Szykują się zmiany dzięki kolei. Podróż wydłuży się nawet o kilkadziesiąt minut Przegląd prasy. Miliardy w kolejowe połączenia z zagranicą Miliardowe inwestycje…...

Czytać..
auta z silnikiem Diesla. Zastrzeżenia w Lombardii  Moto

Auta z silnikiem Diesla. Zastrzeżenia w Lombardii Moto

W 214 miastach jak i również miasteczkach w Lombardii trafia w życie zakaz ruchu samochodów z silnikami napędzanymi paliwem diesel Euro 3. Będzie obowiązywał 12 godzin dziennie, od poniedziałku do odwiedzenia piątku.…...

Czytać..
artifex Mundi - cena działaniu w ofercie publicznej

Artifex Mundi - cena działaniu w ofercie publicznej

Cena akcji po pierwszej ofercie publicznej Artifex Mundi została ustalona na 22, 5 zł. Wycena producenta gier przekroczyła 236, 3 mln zł. Do odwiedzenia inwestorów trafi 4, czterech mln akcji. W rękach…...

Czytać..
apple prezentuje nową usługę  Tech

Apple prezentuje nową usługę Tech

Fani Apple z niecierpliwością czekali na ten moment. Na konferencji WWDC 2015 koncern spod znaku nadgryzionego jabłka zaprezentował kilka nowości, w poniższym serwis oferujący streaming muzyki, który ma rywalizować ze Spotify.…...

Czytać..