Greenpeace ocenia rząd Beaty Szydło. Premier wypadła najlepiej

  • Dom
  • Z kraju
  • Greenpeace ocenia rząd Beaty Szydło. Premier wypadła najlepiej
Greenpeace ocenia rząd Beaty Szydło

Bardzo porządna ocena dla premier za podpisanie ONZ-towskiej umowy klimatycznej; niedostateczna dla szefa resortu środowiska za plan zwiększonej wycinki w Puszczy Białowieskiej - to jedne wraz z ocen jakie wystawiło Greenpeace podsumowując pół roku rządu Beaty Szydło.

We wtorek Beata Szydło i ministrowie jej rządu podsumowali pierwsze półrocze funkcjonowania. Z tej okazji, swoją ocenę rządowi postanowili wystawić także ekolodzy z Greenpeace. W swojej eko-cenzurce ocenili, premier Szydło, ministra środowiska Jana Szyszko, szefa resortu energii Krzysztofa Tchórzewskiego, ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela oraz Marka Gróbarczyka - ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Najwyższe oceny aktywiści przyznali premier oraz szefowi resortu rolnictwa, najniższą - ministrowi środowiska.

Szydło na temat porozumieniu klimatycznym: "To krok w dobrym kierunku"

Najlepsza przypisek

Szydło kierująca pracami rządu otrzymała "piątkę". Jakim sposobem wyjaśnili ekolodzy, za podpisanie w Nowym Jorku oryginalnej globalnej umowy klimatycznej i zapowiedź szybkiej jej ratyfikacji.

- To znacznie krok w dobrym stylu i zmiana w dotychczasowej polityce klimatycznej prowadzonej przez rządzących naszym krajem. W celu tej pory polskie delegacje często blokowały wprowadzanie progresywnych rozwiązań służących redukcji emisji gazów cieplarnianych. Tym milej jest zobaczyć, że oto polska delegacja coś znacznie więcej aniżeli tylko ogłasza sukces negocjacji na grudniowym szczycie klimatycznym w Paryżu, ale że sama szefowa rządu wybiera się w celu Nowego Jorku, by w tym miejscu owo porozumienie podpisać" - argumentują aktywiści.

Zwrócili jednak uwagę, że zbytnio deklaracją poparcia działań w rzecz redukcji emisji, powinny iść konkretne działania. Według Greenpeace powinna nastąpić transformacja polskiego sektora energetycznego w kierunku odnawialnych źródeł energii jak i również podnoszenia efektywności energetycznej.

Według rządu Polskim sukcesem jest wpisanie do globalnego porozumienia klimatycznego, roli lasów w zmniejszaniu koncentracji CO2 w atmosferze, a też wykorzystanie dwutlenku węgla do regenerowania układów przyrodniczych jak i również gleb. Polska strona potrzebuje wykorzystać te zapisy jak i również wprowadzić do unijnego upoważnienia jednostki pochłoniętego CO2 za pośrednictwem lasy. Środki pozyskane z tych uprawnień miałyby stanowić przeznaczane na rozwój ziem wiejskich i niezurbanizowanych

Pochwała za ochronę pszczół

Bardzo dobrą ocenę ekolodzy wystawili też szefowi resortu rolnictwa Krzysztofowi Jurgielowi za niedawną decyzję w sprawie użycia zapraw neonikotynoidowych, za to, że nie zgodził się na odstępstwo od moratorium ws. ich stosowania.

Greenpeace podkreśla, że takie środki - to niebezpieczne dla pszczół pestycydy. Przypominają, że w UE obowiązuje moratorium na ich użycie, a każde odstępstwo od tych regulacji "oznaczałoby jawnie drzwi do ponownego przedłożenia ich do powszechnego użytkowania w rolnictwie".

- Skończyłoby się to poważnymi kłopotami dla dramatycznie zmniejszających się populacji owadów zapylających, a tym samym dużymi problemami dla rolnictwa. Podczas gdy o takie czasowe uchylenie zakazu stosowania zapraw neonikotynoidowych na rzepaku wystąpił do ministra Krajowy Związek Wytwórców Rzepaku i Roślin Białkowych. Pszczelarze i Greenpeace zaapelowali o nieudzielanie zgody w odstępstwo w stosowaniu tychże szkodliwych dla pszczół pestycydów i zostali przez ministra wysłuchani - zgoda nie została wydana - dodali aktywiści.

Na OZE ucierpią rodziny?

PiS z wiatrakami nie po drodze? "To świadoma decyzja"

Ocenę dopuszczającą organizacja wystawiła ministrowi energii Krzysztofowi Tchórzewskiemu. Rozchodzi głównie o odsunięcie wejścia w życie niektórych przepisów ustawy o OZE. - Po kilku miesiącach roboty nad nowelizacją ustawy o OZE w resorcie energii, przedstawiono ją w Sejmie jako projekt poselski. Na nieszczęście zapisane w nim zmiany nie będą dobre oraz dla bezpieczeństwa energetycznego państwie, ani dla polskich rodzin - ocenili ekolodzy.

Jak wskazują, projekt nowego prawa zakłada odejście od momentu przyjętych w poprzedniej kadencji Sejmu (jak podkreśla Greenpeace - także głosami PiS) taryf gwarantowanych dla prosumentów, czyli jednocześnie producentów jak i również konsumentów energii elektrycznej.

Ich zdaniem, bez owego wsparcia nie ma co liczyć dzięki rozwój energetyki odnawialnej przy Polsce, an energetyka prosumencka będzie zarezerwowana dla osób bogatych.

Na rozpoczętym w środę posiedzeniu Sejmu, posłowie zajmą się ustawą o OZE. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 lipca br. Projekt przewiduje preferencje dla stabilnych źródeł energii odnawialnej, klastry energetyczne, nowe zasady aukcji OZE. Zawiera założenie, że prosument wytwarza energię głównie dzięki własne potrzeby.

Morski konflikt

Ekolodzy mają problem z oceną Marka Gróbarczyka, który kieruje resortem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. - Z jednej strony zainicjowane zostały prace na sprawa ochrony strefy przybrzeżnej Morza Bałtyckiego, jakie mają wprowadzić zakaz trałowania dennego dla gwarancji ryb oraz ze powodu na istotne siedliska przyrodnicze, z drugiej zaś ministerstwo uznało plany wykonania przekopu Mierzei Wiślanej za inwestycję o znaczeniu strategicznym gwoli Polski - zauważyli.

Aktywiści zaniepokojeni są planami przekopu mierzei. Przypomnieli, iż 16 organizacji pozarządowych zaapelowało do ministra o odstąpienia od tej inwestycji.

Gróbarczyk zapowiedział we wtorek, że w ciągu miesiąca ma zostać przygotowana specustawą, która - jak tłumaczył - ma na zamiarze szybką realizację tej inwestycji. Budowę wspierają samorządowcy z Warmii i Mazur. Przeciwnikami natomiast są mieszkańcy Krynicy Morskiej a także, ekolodzy wskazujący na potrzebę gwarancji cennych siedlisk. Rząd argumentuje, że inwestycja ma znaczenie ze względu na nasze bezpieczeństwo, a także przyczynić się do rozwoju portu w Elblągu.

Wyrok na Białowieżę

Greenpeace weryfikację niedostateczną wystawił szefowi Ministerstwa Środowiska Janowi Szyszko za "wyrok" jaki wydał dzięki Puszczę Białowieską. Ich zdaniem podjęcie decyzji o zwiększonej wycince zagrozi temu unikatowemu lasowi. Zwracają uwagę, iż sprawą zaniepokojeni są nie zaakceptować tylko obrońcy przyrody, lecz również Komisja Europejska. Aktywiści postulują, by całą puszczę objąć parkiem narodowym.

Krytykują też ministra zbyt działania ws. Państwowej Porady Ochrony Przyrody. Ekolodzy przekonują, że przeprowadzona przez szefa MŚ "czystka" w PROP, była spowodowana jej sprzeciwem wobec planów większej wycinki w Puszczy Białowieskiej.

Minister Szyszko zmierza do prokuratury. Co do Puszczy Białowieskiej

MŚ tłumaczy, iż zmniejszenie cięć w puszczy przed kilkoma laty, skutkowało pojawianiem się nadmiernej populacji korników, które doprowadziły w celu obumarcia setek tysięcy drzew. Resort dodaje, że wówczas z kolei spowodowało degradację cennych dla UE siedlisk, za co możemy być sądzeni przed ETS.

Jak tłumaczył w poniedziałek minister Jan Szyszko jednym spośród powodów odwołania poprzedniego składu PROP było rozpowszechnianie wiadomości, że Rospuda czy Puszcza Białowieska są miejscami, jakich nie dotknęła ludzka ręka, a co jest nieprawdą. "To jest jeden wraz z powodów, dlaczego nastąpiły zmiany w Radzie, pomijając wówczas, że nastąpiła zmiana prawa" - mówił szef MŚ.

Kolejnym powodem były zaległości PROP w kwestii wydawania ekspertyz dot. gatunków zagrożonych wyginięciem. - Wraz z tego, co mi nie ulega kwestii, niektóre decyzje lub diagnozy czekały ponad rok a mianowicie zaznaczył Szyszko.

grecki parlament zdecyduje o reformach. Związkowcy wzywają do strajku  Ze świata

Grecki parlament zdecyduje o reformach. Związkowcy wzywają do strajku Ze świata

Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o fenomenalne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Za postępy w realizacji reform Strajk dziennikarzy. Odrzucić chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice…...

Czytać..

Gospodarka w górę o trzech, 8 proc., inflacja dwa, 3 proc. Założenia do odwiedzenia budżetu na 2015 rok kalendarzowy Informacje

Ostachowicz przy zarządzie PKN Orlen. "Polska zmierza w kierunku amerykańskim" 7 lat Tuska. W jakiej kondycji zostawia polską gospodarkę? Polska jak na przykład Portugalia? Bieńkowska o systemie płatności…...

Czytać..
google śledzi użytkowników, nawet kiedy nie wyrazili na wówczas zgody

Google śledzi użytkowników, nawet kiedy nie wyrazili na wówczas zgody

Aplikacje Yahoo na urządzenia z systemami Android i iOS pozwolą koncernowi śledzić użytkowników nawet, gdy nie wyrazili na tek krok zgody. Tak wynika wraz z opublikowanych w poniedziałek rezultatów śledztwa agencji Associated…...

Czytać..
google IO 2016. Gigant zaprezentował nowości  Tech

Google IO 2016. Gigant zaprezentował nowości Tech

Daydream, Android N, Android Instant Apps, lub Google Home. To jedynie niektóre z premier pokazanych przez giganta z Mountain View podczas konferencji I/O 2016. 1. Daydream Google zamierza wykorzystać potencjał wirtualnej rzeczywistości…...

Czytać..
gitHub - strona na której można podzielić się własnym oprogramowaniem

GitHub - strona na której można podzielić się własnym oprogramowaniem

Strona GitHub posługuje do dzielenia się wraz z światem swoim, często dziwacznym oprogramowaniem. Wśród wszystkich wątków jeden cieszył się niedawno szczególną popularnością. Projektem, który zyskał tam poważanie, podzielił się programista…...

Czytać..
getin Noble Bank i Koncepcja Bank uzgodniły plan połączenia

Getin Noble Bank i Koncepcja Bank uzgodniły plan połączenia

Kontrolowane przez Leszka Czarneckiego Getin Noble Bank jak i również Idea Bank uzgodniły i podpisały plan połączenia a mianowicie podano w czwartkowym komunikacie. Fuzja planowana jest dzięki trzeci kwartał 2019…...

Czytać..