Pół miliarda zł kredytu dla SK Instytucji finansowej. Jest śledztwo prokuratury

  • Dom
  • Z kraju
  • Pół miliarda zł kredytu dla SK Instytucji finansowej. Jest śledztwo prokuratury
500 mln zł kredytu na rzecz SK Banku od NBP. Prokuratura prowadzi śledztwo

Prokuratura Regionalna w Stolicy prowadzi postępowanie, w obrębie którego bada możliwość przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez członków zarządu NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO w związku z kredytem udzielonym SK Bankowi po 2015 roku.

- Prokuratura Regionalna w Warszawie wiedzie wielowątkowe śledztwo obejmujące swoim zakresem m. in. nadużycie zaufania przez władze Spółdzielczego Bankowi Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (znanemu jak SK Bank - red. ) oraz nieprawidłowości ustalone w działaniu Banku Spółdzielczego w Nadarzynie. W tym postępowaniu dotychczas zarzuty przedstawiono i odebrano wyjaśnienia od 33 osób. Wobec 19 jednostek skierowano akty oskarżenia, przy tym wobec ośmiu osób wraz z wnioskami (... ) o skazanie z brakiem przeprowadzenia rozprawy - rzekła Katarzyna Calów-Jaszewska z Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Przekroczenie uprawnień?

Wyłudzali kredyty w banku. Dzięki liście była wiceprezes i szef korporacji

Calów-Jaszewska wyjaśniła, że osobom tym zarzucono m. in. doprowadzenie SK Banku do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości po związku z udzielonymi kredytem mieszkaniowym obrotowymi oraz inwestycyjnymi. Wedle składanych dokumentów kredyty owe miały być przeznaczone dzięki bieżącą działalność ustalonych podmiotów gospodarczych, jednak faktycznie są przeznaczone na inne zamiary.

Prokurator dodała, że zarzuty, które postawiono przy tym śledztwie dotyczą również przedkładania poświadczających nieprawdę operatów szacunkowych sporządzonych przez rzeczoznawców majątkowych, które zawierały nieprawdziwą wartość nieruchomości stanowiących zabezpieczenie kredytu.

Wątek NBP

- Kolejnym wątkiem jest przekroczenie uprawnień i niedopełnienie przymusów przez członków zarządu Narodowego Banku Polskiego w zależności z procedurą udzielenia Spółdzielczemu Bankowi Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie kredytu refinansowego w kwocie 500 mln zł na przywrócenie płynności. W toku śledztwa zachodzi konieczność ustalenia zasadności podjęcia uchwały o udzielenie tego kredytu refinansowego oraz ustalenia, czy dokonano rzetelnej oceny umiejętności banku do jego spłaty - poinformowała Calów-Jaszewska.

Zaznaczyła, że postępowanie toczy się "w sprawie" jak i również w trakcie dwóch-trzech miesięcy ma możliwość zostać podjęta jakaś postanowienie. Według prokurator postępowanie to jest bardzo zaawansowane, bowiem ten wątek pojawił się w śledztwie około rok kalendarzowy temu. - Na pewno zgromadzono dokumentację, na pewno przesłuchano szereg świadków do odwiedzenia tego wątku - zapewniła.

Dodała, że prokuratura nie prowadzi natomiast postępowania w sprawie udzielenia za pośrednictwem Ministerstwo Finansów gwarancji kredytowej.

Kwestia zabezpieczenia

Piątkowy "Fakt" przypomniał, że 2 lata temu Narodowy Bank Polski udzielił upadającemu Spółdzielczemu Bankowi Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie, znanemu jako SK Bank, pół miliarda złotych pożyczki. Gazeta podkreśla, że dopuszczalne jest, żeby ratując takie podmioty finansowe NBP pożyczył pieniądze. "Zazwyczaj jednak pod zastaw dokumentów wartościowych. A NBP zadowolił się zabezpieczeniem ostatecznym i najbardziej ryzykownym: portfelem kredytowym banku" - czytamy po artykule.

Posiadali wyłudzić kilkaset milionów złotych. CBA zatrzymało kilkanaście ludzi

Zdaniem "Faktu", ówczesny prezes Marek Belka NBP w teorii mógł nie wiedzieć na temat sytuacji w banku, ponieważ ocena portfela kredytowego jest przygotowana na podstawie sfałszowanych wyników finansowych. "Gdy NBP w połowie listopada 2015 r. zorientował się, jakie możliwości się dzieje, wypowiedział umowę. SK Bank zdążył jednak wykorzystać już 370 mln zł pożyczki" - wskazano.

Jak opisuje gazeta, "umowa została zawarta dzięki 3 miesiące przed upadłością, a pod zastaw pula centralny wziął portfel pożyczek, z których większość wówczas nieściągalne wierzytelności".

W artykule wyjaśniono, że 11 sierpnia 2015 roku. Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła do SK Banku zarząd komisaryczny. To efekt kontroli przeprowadzonej przez KNF.

SK Pula ostatecznie upadł 23 listopada 2015 r. Bankowy Kasa zapomogowa Gwarancyjny musiał wypłacić poszkodowanym klientom ponad 2 miliardy złotych. Resort finansów zapłacił NBP 184 mln zł tytułem gwarancji - przypomniał "Fakt".

bernard Banks - rady na rzecz managerów i przedsiębiorców

Bernard Banks - rady na rzecz managerów i przedsiębiorców

Przywództwo w wojsku, wbrew pozorom, nie różni się tak dalece od tego biznesowego. Dowódcy wojskowi to doskonałe podłoże inspiracji dla managerów jak i również przedsiębiorców. Tak też wydaje się być w przypadku…...

Czytać..
200 firm chce zbudować pierwowzór polskiego samochodu elektrycznego  Moto

200 firm chce zbudować pierwowzór polskiego samochodu elektrycznego Moto

Kilkanaście wzorów e-samochodów wpłynęło do korporacji ElectroMobility Poland, która planuje rozpocząć budowę prototypów a mianowicie poinformowała EMP. Dodano, że konsorcja złożone łącznie spośród prawie 200 firm na temat różnych kompetencjach…...

Czytać..
11 Bit Studios z gorszym wynikiem finansowym w Jak i również kw. 2017 r.

11 Bit Studios z gorszym wynikiem finansowym w Jak i również kw. 2017 r.

W związku z osłabieniem dolara w I kw. wyniki finansowe grupy 11 bit studios za pierwsze trzy miesiące 2017 r. będą obciążone kosztami finansowymi wynikającymi z konieczności przeszacowania wartości posiadanych przez grupę…...

Czytać..

Szukaj

Kategoria

Popularny