Temat: Gospodarka

Co zdrożeje, a co potanieje w 2017 roku?

  • Projekt budżetu na 2019 dwanaście miesięcy do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą czasu? Komitet Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz promocje. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną obwód kawiarni

Tańsze węglowodan i czekolada, a wraz z drugiej strony droższe mięso. Więcej zapłacimy też zbytnio prąd i gaz. Droższe będą również popularne wśród Polaków używane auta spośród importu, stanieją zaś ów luksusowe. Analizujemy, co podrożeje, a co potanieje przy 2017 r.

1. Żywność

Zaplanuj długie weekendy po 2017 roku. Sprawdź, gdy sporo zyskasz biorąc parę dni wolnego

W nowatorskim roku możemy spodziewać się podwyżek cen wieprzowiny a także wołowiny. To efekt mniejszego w 2016 r. pogłowia świń (dane GUS) i zwiększonego popytu na ich mięso (dane resortu rolnictwa). Natomiast za wołowinę zapłacimy więcej, bo droższe posiadają być produkty mleczne (dane GUS) np. masło i sery. To z transportu sprawia, że rolnikom więcej opłaca się hodować krowy do produkcji mleka, niżeli sprzedawać je na rzeź.

Po sylwestrze ciężęj będzie z realizacją noworocznych postanowień. Wszystko z wykorzystaniem spodziewanej w przyszłym roku obniżki cen cukru, która wraz z kolei ma nastąpić według październikowym uwolnieniu cen tegoż towaru na rynku UE. Ta wiadomość z pewnością ucieszy miłośników słodyczy, bowiem w efekcie tańsza stanie się również czekolada. Jednak osoby myślące o zrzuceniu kilku kilogramów będą miały drugorzędną przeszkodę w postaci niewysokich cen.

2. Napięcie i gaz

Pewne jest, że od stycznia więcej zapłacimy za energię elektryczną. Wiadomo, że cena za dostarczenie prądu urośnie o od 4, pięć do blisko 7 proc. (średnio 5, 6 proc. ). Z drugiej strony www spadnie (średnio o cztery, 6 proc. ) cena sprzedaży. Jednak według szacunków przeciętne gospodarstwo domowe zostanie musiało mieć znaczenie z podwyżką rachunku sięgającą od 1, 7 do 6, 9 proc.

Nieuchronne są też podwyżki cen gazu. Na światowych rynkach drożeje ropa naftowa, a wówczas z kolei pociąga zbyt sobą wyższe opłaty za błękitne paliwo. PGNiG ogłosiło już, że od stycznia więcej za gaz o 12, 2 proc. zapłacą przedsiębiorstwa, an oznacza, hdy w przyszłości zapłacimy większą ilość wiadomości np. za ogrzewanie mieszkaniu, czy gotowanie na kuchence gazowej.

3. Samochody i polisy

Obecny rok będzie przypuszczalnie ostatnim, kiedy mogliśmy niedrogo kupić używane auto sprowadzone np. z Niemiec. Rząd szykuje zmiany w stawkach akcyzy, w efekcie których ceny najstarszych używanych modeli z importu potrafią wzrosnąć. Ucieszą się natomiast osoby, które stać dzięki luksusowe samochody. Ich koszty spadną, bo nawet wielokrotnie niższa będzie akcyza dzięki takie pojazdy.

Już w 2016 r. wielu kierowców przeżyło szok, bo cena ich ubezpieczenia OC wzrosła w niektórych przypadkach nawet o 100 proc. Niestety to nie koniec podwyżek. W nowym roku ceny polis mają wzrosnąć o kolejne 30 proc. To pokłosie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego.

4. Transport

Jak już wspomnieliśmy, od kilku miesięcy na światowych rynkach pieniężnych rosną ceny ropy naftowej. To przełoży się na wyższe wydatki nie tylko prywatnych kierowców, ale też przedsiębiorstw transportowych. Ci ostatni mają możliwość jednak koszt podwyżki powietrza przerzucić na pasażerów. Dlatego od stycznia możemy spodziewać się wzrostu cen biletów w komunikacji.

Źródło: tvn24 Prognozy dzięki 2017 rok

5. Mieszkania

Po rekordowym dla deweloperów roku 2016 przy przyszłym ceny nieruchomości - w ocenie ekspertów a mianowicie mogą się ustabilizować lub nieznacznie spaść. Złoży się na to klika powodów: kredyty w przyszłym roku kalendarzowego będą trudniej dostępne, bowiem wzrośnie wymagany wkład prywatny (do 20 proc. ), pula pieniędzy z "MdM" na 2018 r. pewnie szybko się wyczerpie, zaś dodatkowo zacznie rozkręcać się rządowy program Mieszkanie dodatkowo.

6. Listy

W nowym roku trzeba spodziewać się również podwyżki cen wysyłki listów Pocztą Polską. Ich nakład pieniężny ma wzrosnąć średnio na temat kilkadziesiąt groszy. Wniosek na temat zmianę cennika państwowe firma złożyło już w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. Jeśli rozstrzygnięcie będzie pozytywna, to podwyżki staną się faktem.

Warto przypomnieć, że wówczas kolejny wzrost opłat, ponieważ z tym mieliśmy obecnie do czynienia w marcu tego roku. Wówczas wysłanie zwykłego listu zdrożało z 1, 75 do dwa złotych, a paczki priorytetowej o wadze do jednej kg (gabaryt A) z 11 do 14 zł.

cipras dostaje poparcie opozycji. Jednak jego własna partia narzeka  Ze świata

Cipras dostaje poparcie opozycji. Jednak jego własna partia narzeka Ze świata

Grecja znowu w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Za progresy w realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice…...

Czytać..
chiński parlament przyjął nowy zamiar pięcioletni  Ze świata

Chiński parlament przyjął nowy zamiar pięcioletni Ze świata

Chińska inicjatywa pobudza wątpliwości. Lagarde wezwała do odwiedzenia ostrożności "Szansa dla naszych przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński…...

Czytać..
chiny raz w górę, jednego razu w dół. Jak zrozumieć tę gospodarkę?  Wraz ze świata

Chiny raz w górę, jednego razu w dół. Jak zrozumieć tę gospodarkę? Wraz ze świata

"Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Rozmowy USA-Chiny. Trump podał graniczną datę Chińska gospodarka wyhamowała. Najgorsze dane od niemal 30 lat Amerykanie zadowoleni z wizyty w Pekinie.…...

Czytać..
chiny a gospodarka światowa. Jak duży wpływ ma chińskie spowolnienie?  Ze świata

Chiny a gospodarka światowa. Jak duży wpływ ma chińskie spowolnienie? Ze świata

Coraz niższy wzrost gospodarczy, wojna handlowa z USA, pikujące indeksy giełdowe – więcej niepokojących symptomów płynie spośród Chin. Czkawka ekonomiczna Kraju Środka może mieć negatywne konsekwencje dla gospodarki świeckiej. Tempo wzrostu…...

Czytać..
cEO Goldman Sachs - wizyta w Arabii Saudyjsiej

CEO Goldman Sachs - wizyta w Arabii Saudyjsiej

David Solomon, od niedawna CEO Goldman Sachs, jest głównym prezesem amerykańskiego banku, który to po wybuchu afery dotyczącej zabójstwa dziennikarza "Washington Post" Jamala Khashoggiego, wybrał się w służbową podróż do Arabii…...

Czytać..
ceny ropy spadają. Listopad najgorszym miesiącem od lat

Ceny ropy spadają. Listopad najgorszym miesiącem od lat

"Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sprawie cen paliw Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca Połowa ropy…...

Czytać..