Temat: Gospodarka

63 procent Polaków jest nieszczęśliwa w pracy

  • Nawet milion pracowników może wyjechać z Polski. Czarny scenariusz
  • Czarny scenariusz dla gospodarki. "Ukraińcy zwyczajnie wybiorą Niemcy"
  • Raport: Polacy wolą pracę przy zagranicznych firmach
  • Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego wypoczynku. Samorządowcy wolą pieniądze
  • Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych

Polski rynek pracy jest w najlepszym stanie od momentu 1989 roku, a wbrew to aż dwie trzecie Polaków jest nieszczęśliwych przy swojej pracy - wypływa z raportu firmy Ernst & Young.

Twórcy raportu "Cała Polska konstruuje idealne miejsce pracy" wskazują, że sytuacja na krajowym rynku pracy jest najkorzystniejsza od chwili transformacji systemowej. Ich zdaniem jest tak, ponieważ nad Wisłą obserwowany wydaje się być jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w historii (6, 8 proc. w lutym według Głównego Urzędu Statystycznego), a Polska jest po pierwszej piątce najpopularniejszych europejskich kierunków dla inwestorów zagranicznych.

Polacy znaleźli alternatywę po brexicie. Boom na naukę języka germańskiego

Nieszczęśliwy w pracy

To jednak nie przekłada się na zadowolenie podwładnych. W raporcie czytamy, iż aż 63 proc. polskich pracowników jest niezadowolonych spośród pracy.

"W działalności oznacza to, że ponad połówka Polaków spędza jedną trzecią swojego życia na byciu nieszczęśliwymi" - czytamy po raporcie.

Tymczasem - jak przekonują twórcy referatu - posiadanie zadowolonych jak i również szczęśliwych pracowników firmom po prostu się opłaca. Przypominają oni różne badania, z których wynika m. in. że zadowoleni pracownicy będą o 43 proc. w wyższym stopniu produktywni, o 86 proc. bardziej kreatywni i wywołują od 26 do 61 proc. mniejszą rotację, która to dla pracodawcy jest wysokim kosztem. Oszczędności mogą płynąć również z faktu, iż szczęśliwi pracownicy o 36 proc. rzadziej korzystają ze zwolnienia chorobowego.

Co zrobić?

W raporcie firmy Ernst & Young czytamy, że dobre współzależności w firmie oraz fart pracowników można budować m. in. na zasadzie wzajemnej życzliwości. Tymczasem - jak twierdzą twórcy raportu - wśród menedżerów w dalszym ciągu popularne bywa wyobrażenie, że jedynym sposobem w osiąganie lepszych wyników poprzez pracowników jest wywieranie w nich presji. To aczkolwiek w przynosi odwrotny od czasu pożądanego efekt.

"Zbytnio zestresowani pracownicy cechują się obniżoną efektywnością, a poniekąd zwiększonym wskaźnikiem rotacji. Często wolą zrezygnować z awansu lub nawet odejść niźli rezygnować zwiększonej presji" a mianowicie czytamy w raporcie.

Na satysfakcję pracowników korzystnie wpływa również ich psychiczne i fizyczne zdrowie. Tymczasem - jak wynika z danych Organizacji Współpracy Gospodarki polski i Rozwoju (OECD) - Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w świecie. Pracownicy w polsce spędzają w pracy średnio 1928 godzin rocznie. Dla porównania nasi sąsiedzi Niemcy operują rocznie ponad 550 godzin mniej.

bernard Banks - rady na rzecz managerów i przedsiębiorców

Bernard Banks - rady na rzecz managerów i przedsiębiorców

Przywództwo w wojsku, wbrew pozorom, nie różni się tak dalece od tego biznesowego. Dowódcy wojskowi to doskonałe podłoże inspiracji dla managerów jak i również przedsiębiorców. Tak też wydaje się być w przypadku…...

Czytać..
500 zł na dziecko. «Wypłata w gotówce»

500 zł na dziecko. «Wypłata w gotówce»

300 dodatkowo w nowej odsłonie. "Większa pewność co do tej ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego projektu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad jednej, 6 miliarda. "Wzmocnią doniośle nasze…...

Czytać..
500 mln zł kredytu na rzecz SK Banku od NBP. Prokuratura prowadzi śledztwo

500 mln zł kredytu na rzecz SK Banku od NBP. Prokuratura prowadzi śledztwo

Prokuratura Regionalna w Stolicy prowadzi postępowanie, w obrębie którego bada możliwość przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez członków zarządu NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO w związku z kredytem udzielonym SK Bankowi po 2015…...

Czytać..
200 firm chce zbudować pierwowzór polskiego samochodu elektrycznego  Moto

200 firm chce zbudować pierwowzór polskiego samochodu elektrycznego Moto

Kilkanaście wzorów e-samochodów wpłynęło do korporacji ElectroMobility Poland, która planuje rozpocząć budowę prototypów a mianowicie poinformowała EMP. Dodano, że konsorcja złożone łącznie spośród prawie 200 firm na temat różnych kompetencjach…...

Czytać..
11 Bit Studios z gorszym wynikiem finansowym w Jak i również kw. 2017 r.

11 Bit Studios z gorszym wynikiem finansowym w Jak i również kw. 2017 r.

W związku z osłabieniem dolara w I kw. wyniki finansowe grupy 11 bit studios za pierwsze trzy miesiące 2017 r. będą obciążone kosztami finansowymi wynikającymi z konieczności przeszacowania wartości posiadanych przez grupę…...

Czytać..