Temat: Nowy program PiS

500 zł na dziecko. «Wypłata w gotówce»

  • 300 dodatkowo w nowej odsłonie. "Większa pewność co do tej ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego projektu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad jednej, 6 miliarda. "Wzmocnią doniośle nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, lecz z warunkami

- Wypłata w gotówce. Wówczas rodzice, a nie urzędnicy wiedzą co jest najkorzystniejsze dla ich dzieci - tak Bartosz Marczuk, wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej odpowiedział ministerstwu sprawiedliwości, które zaproponowało, żeby pieniądze w ramach aplikacji Rodzina 500 Plus dawny "nabijane" na specjalną kartę, za pomocą której można by zapłacić jedynie za wybrane produkty i tylko w określonych sklepach.

Ministerstwo Sprawiedliwości opiniując projekt programu Rodzina 500 Dodatkowo postulowało, aby rodzice otrzymali środki na specjalny rachunek bankowy z kartą płatniczą, za pomocą której będzie można zapłacić jedynie za wyselekcjonowane produkty i tylko w określonych sklepach. Wśród przykładowych produktów znalazłyby się m. in.: ubrania, kosmetyki, nakłady pielęgnacji czy produkty żywnościowe.

Resort Ziobry oferuje: 500 zł na milusiński nabite na kartę, do wydania tylko na wyselekcjonowane produkty

Znane rozwiązanie

Resort zarządzany przez Zbigniewa Ziobrę wyjaśnił, że właścicielami wspomnianych kont byłyby osoby, o których wspomina art. 4 ust. 2 pomysłu, a zatem: matka, ojciec, opiekun faktyczny lub opiekun prawny.

Resort wskazał, że prywatny sektor ofert zna już takie zastosowania. "Podobne rozwiązania są już obecnie szeroko stosowane po prywatnym sektorze usług, dokąd posiadacz karty (klient) może kupić jedynie wybrane produkty i w określonym z góry miejscu przez podmiot wydający taką kartę" - przekonywało ministerstwo sprawiedliwości.

Odpowiedź

Bartosz Marczuk, wiceminister resortu rodziny, pracy i strategii społecznej skomentował ten pomysł Twitterze. "Wypłata w gotówce. To rodzice, an odrzucić urzędnicy wiedzą co wydaje się najlepsze dla ich dzieci" - napisał Bartosz Marczuk.

Konsultacje 500+. Wyplata w gotówce - wówczas Rodzice, a nie urzędnicy wiedzą co jest najlepsze dla ich dzieci.

— Bartosz Marczuk (@BartoszMarczuk) styczeń 14, 2016

MRPiPS poinformowało później po komunikacie, że władze resortu szanują autonomię rodziny jak i również wierzą, że ona najlepiej wie, czego dziecku pragnienie.

"Nie można zakładać, że środki z programu zostaną źle wydane. Nikt odrzucić będzie sprawdzał ani nadzorował każdej rodziny w obszarze tego jak wydaje świadczenie wychowawcze. Projekt ustawy mieści możliwe do zastosowania w nadzwyczajnych sytuacjach, mechanizmy zapobiegające marnotrawieniu świadczeń. Będzie to takie samo rozwiązanie jak na przykład obowiązujące od wielu lat w ustawie o świadczeniach rodzinnych" a mianowicie czytamy w komunikacie.

Resort podał, że po przypadku sygnałów o marnotrawieniu świadczenia, u rodziny zostanie mógł zostać przeprowadzony rozmowa środowiskowy, aby ustalić jakim sposobem wygląda sytuacja w danej rodzinie.

"Urzędnicy wsparcia społecznej z reguły znają, gdzie mogą być kłopoty, sytuacje patologiczne w bliskim. Jeśli coś będzie nie zaakceptować tak, pracownik organu wypłacającego świadczenie 500 zł, w podstawie informacji od zatrudnionego socjalnego, będzie mógł zamienić wypłatę choćby na wsparcie w formie rzeczowej: np. na opłacenie opieki nad dziećmi, wyjazdy kolonijne, jadło, ubrania, lekarstwa itp. " - wyjaśnia ministerstwo.

Kolejne resorty opiniują

Uzgodnienia międzyresortowe ws. programu Bliscy 500 plus rozpoczęły się 2 grudnia 2015 r., kiedy to minister bliskich, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska rozesłała do odwiedzenia innych ministerstw pismo z prośbą o podzielenie się komentarzami oraz propozycjami przemian.

Ministerstwo Sprawiedliwości wydaje się być już kolejnym resortem, który to przekazał swój komentarz do projektu ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu pociechy. Do tej pory swoimi uwagami podzieliło się MF, MEN, MSWiA oraz MNiSW.

Oprócz konsultacji międzyresortowych prowadzone są także narady społeczne oraz wizyty ministrów w poszczególnych województwach i regionach.

Flagowy projekt

Program Rodzina 500 oraz jest projektem ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Zgodnie z przedwyborczą zapowiedzią Beaty Szydło, to priorytet nowego rządu.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapewniła ostatnio, że program Rodzina 500 plus ma w sobie każde drugie i kolejne dziecko bez zastosowania jakiegokolwiek bądź kryterium dochodowego. Z programu będą mogły skorzystać także rodziny mieszkające za granicą, o ile nie pobierają tam świadczeń społecznych. Według zapowiedziami rządu program dzierży ruszyć od kwietnia.

bernard Banks - rady na rzecz managerów i przedsiębiorców

Bernard Banks - rady na rzecz managerów i przedsiębiorców

Przywództwo w wojsku, wbrew pozorom, nie różni się tak dalece od tego biznesowego. Dowódcy wojskowi to doskonałe podłoże inspiracji dla managerów jak i również przedsiębiorców. Tak też wydaje się być w przypadku…...

Czytać..
500 mln zł kredytu na rzecz SK Banku od NBP. Prokuratura prowadzi śledztwo

500 mln zł kredytu na rzecz SK Banku od NBP. Prokuratura prowadzi śledztwo

Prokuratura Regionalna w Stolicy prowadzi postępowanie, w obrębie którego bada możliwość przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez członków zarządu NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO w związku z kredytem udzielonym SK Bankowi po 2015…...

Czytać..
200 firm chce zbudować pierwowzór polskiego samochodu elektrycznego  Moto

200 firm chce zbudować pierwowzór polskiego samochodu elektrycznego Moto

Kilkanaście wzorów e-samochodów wpłynęło do korporacji ElectroMobility Poland, która planuje rozpocząć budowę prototypów a mianowicie poinformowała EMP. Dodano, że konsorcja złożone łącznie spośród prawie 200 firm na temat różnych kompetencjach…...

Czytać..
11 Bit Studios z gorszym wynikiem finansowym w Jak i również kw. 2017 r.

11 Bit Studios z gorszym wynikiem finansowym w Jak i również kw. 2017 r.

W związku z osłabieniem dolara w I kw. wyniki finansowe grupy 11 bit studios za pierwsze trzy miesiące 2017 r. będą obciążone kosztami finansowymi wynikającymi z konieczności przeszacowania wartości posiadanych przez grupę…...

Czytać..

Szukaj

Kategoria

Popularny