Przychodzi człowiek spośród "gazowni". Tak łowią kontrahentów, uważaj na te metody

  • Dom
  • Z kraju
  • Przychodzi człowiek spośród "gazowni". Tak łowią kontrahentów, uważaj na te metody
Andrzej Bućko z Federacji Klientów o zmianie sprzedawcy gazu

Rośnie liczba ludzi korzystająca z możliwości modyfikacje dostawcy gazu. Próbują to jednak wykorzystać oszuści, jacy chcą wykorzystać nieświadomość konsumentów. - Są podmioty oszukańcze - ostrzega Andrzej Bućko, prawnik Federacji Konsumentów i opisuje dwie najczęstsze procedury stosowane przez nieuczciwe podmioty.

Przypomnijmy, że od czasu 2007 roku możemy przekształcać sprzedawców gazu. W 2011 roku z tego upoważnienia skorzystały zaledwie cztery jednostki, podczas gdy w ubiegłym roku było to w tej chwili prawie 80 tysięcy.

Andrzej Bućko zauważa, hdy to nadal niewielki procent całości, jednocześnie zwracając atencję, że rynek, który dopiero się rozwija cierpi na chorobę wieku niemowlęcego. Chodzi o oszustów.

- Jest całe mnóstwo niesłychanie dobrych i uczciwie postępujących firm, natomiast są także podmioty nieuczciwe, które potrzebują się szybko wzbogacić, pozyskać klientów bez szacunku dla nich i czasem po sposób przestępczy - określa gość programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS.

Umowa gazowa

Szykują nowe sitko na kontrahentów. Państwo chce zyskać miliardy

Zdaniem prawnika Federacji Odbiorców, "przedsiębiorcy korzystają z tegoż, że percepcja rynku wydaje się być jeszcze niewielka". Opisuje przy tym dwie najczęstsze procedury stosowane przez nieuczciwych pełnomocników.

- Przychodzi człowiek spośród "gazowni" i mówi: posiadamy awarię na sieci, bardzo proszę panią o spisanie protokołu, że ja byłem, bo musimy to zgłosić dyspozytorowi. To jest oszustwo. Pan zabiera dwa egzemplarze, konsument nie jest świadomy tego, że taką umowę zawarł i dopiero główny rachunek uświadamia mu, hdy coś mogło być nie zaakceptować tak - zwraca obserwację Bućko.

Są jednak także inne metody. a mianowicie "Lepszym" pomysłem jest przyjście i powiedzenie, że reprezentuje się dotychczasowego sprzedawcę, który to miał już tak wielką liczbę klientów, że wynajął spółkę, która zajmuje się obliczaniem gazu, a również fakturowaniem klientów. Konsekwencja wydaje się być taka, że będzie tylko inne logo na fakturze i możemy przez kilkanaście lat nie dowiedzieć się, że zmieniliśmy sprzedawcę, natomiast ktoś pobrał prowizję zbytnio przeprowadzenie tej zmiany - tłumaczy prawnik.

Gdzie szukać pomocy

Bućko zwraca uwagę, że "jeżeli zawieramy umowę w naszym mieszkaniu i ktoś intensywnie nas namawia, to ma obowiązki". - Po pierwsze, musi przekazać nam informacje starannie, a po drugie ma obowiązek zostawić egzemplarz dokumenty urzędowe. Jeżeli tego nie robi, to najprawdopodobniej coś obecnie jest nie tak - wskazuje.

- Jeżeli ktoś nam zostawi tenże egzemplarz umowy, my ją potem spokojnie czytamy i mamy 14 dni żeby bez żadnych konsekwencji się wycofać - podkreśla zaproszony TVN24 BiS.

Każdy kto padł ofiarą oszustwa może szukać pomocy w Federacji Konsumentów. - W każdym przypadku, w którym ktoś odczuwa się poszkodowany powinien zgłosić się do Federacji Konsumentów, gdzie bezpłatnie pokierujemy i powiemy co zrobić a mianowicie wskazuje Bućko.

bernard Banks - rady na rzecz managerów i przedsiębiorców

Bernard Banks - rady na rzecz managerów i przedsiębiorców

Przywództwo w wojsku, wbrew pozorom, nie różni się tak dalece od tego biznesowego. Dowódcy wojskowi to doskonałe podłoże inspiracji dla managerów jak i również przedsiębiorców. Tak też wydaje się być w przypadku…...

Czytać..
amRest kupuje restauracje Pizza Hut we Francji

AmRest kupuje restauracje Pizza Hut we Francji

Spółka AmRest kupiła sieć restauracji Pizza Hut Delivery we Francji. Wrocławska firma za 14 mln euro przejmuje 100 proc. udziałów w spółce Pizza Topco France SAS. Pizza Topco jest wyłącznym master-franczyzobiorcą…...

Czytać..
amerykańska sieć Toys «R» Us złożyła wniosek o upadłość

Amerykańska sieć Toys «R» Us złożyła wniosek o upadłość

Firma Toys "R" Us złożyła wniosek o upadłość w Ameryce oraz Kanadzie. Amerykańska sieć posiada blisko 1600 sklepów w 36 krajach na ziemi, w tymże kilkanaście w Polsce. Oddziały…...

Czytać..
amazon - pracownicy słuchają nagrań z Alexy

Amazon - pracownicy słuchają nagrań z Alexy

Amazon potwierdził, że nagrywa "niezwykle drobne fragmenty głosu" użytkowników zdolnego asystenta Alexa. To riposta na doniesienia Bloomberga, który to podawał, że próbki głosy wykorzystywane są do robót mających poprawić jakość działań Alexy.…...

Czytać..
alkohol z Rosji świata nie zaakceptować podbija. Przez sankcje  Pieniądze

Alkohol z Rosji świata nie zaakceptować podbija. Przez sankcje Pieniądze

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rurek na rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream dwóch. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe przyrząd nacisku na Gazprom Moskwa…...

Czytać..

Alcolocki zamiast alkomatów. Nowy rozwiązanie na walkę z pijanymi kierowcami Informacje

Rząd wycofuje się z pomysłu obowiązkowych alkomatów w wszelkim aucie. Nowym pomysłem w walkę z nietrzeźwymi kierowcami mają być alcolocki, czyli urządzenia uniemożliwiające uruchomienie pojazdu pijanemu posiadacza auta. Po tragicznym wypadku w Kamieniu Pomorskim…...

Czytać..