"Rząd eksperymentuje. Łączy państwo opiekuńcze z systemem rynkowym"

  • Dom
  • Z kraju
  • "Rząd eksperymentuje. Łączy państwo opiekuńcze z systemem rynkowym"
BCC: eksperyment rządu - państwo opiekuńcze i system rynkowy

Rząd Beaty Szydło eksperymentuje z łączeniem konstrukcji państwa opiekuńczego i układu rynkowego - ocenia prezes BCC Marek Goliszewski. Jego zdaniem państwo powinno zaryzykować na rozwój gospodarczy, który to lepiej niż pomoc socjalna pozwoli podnieść stopę życiową Polaków.

W czwartek gospodarczy gabinet cieni Business Center Club ocenił pozostały kwartał rządów gabinetu premier Szydło.

Rząd o Brexicie: resorty badają rezultaty dla poszczególnych polityk

Rząd eksperymentuje

Przewodniczący gabinetu cieni oraz prezes BCC Marek Goliszewski w rozmowie wskazał, że rząd PiS cały czas eksperymentuje.

- Z jednej witryny Ministerstwo Rozwoju stawia na system rynkowy i jeżeli reformy zapowiedziane przez wicepremiera (Mateusza) Morawieckiego zostaną wdrożone, to mogą one przyspieszyć rozwój polskiej gospodarki. Wraz z drugiej - rząd rozpoczął od spraw socjalnych, jakim sposobem Program Rodzina 500 Oraz, czy nałożenia nowych podatków, jak danina od instytucji bankowych czy sieci handlowych a mianowicie wyjaśnił.

Na energii działającego od 1 04 Programu Rodzina 500 Plus świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje - niezależnie od dochodu - na drugie i kolejne dzieci do przeprowadzenia przez nie 18 latek. W przypadku rodzin spośród dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi), pomoc przysługuje także na w pierwszej kolejności dziecko. Świadczenia wypłacają samorządy.

Prowadzenie firmy łatwiejsze

Z kolei tzw. projekt Morawieckiego zakłada m. in. wprowadzenie konstytucji dla interesu i innych ułatwień przy prowadzeniu firm. Konstytucja dla biznesu ma ustanowić fundamentalne zasady podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej oraz usprawnić relacje z urzędami, zastępując obowiązującą ustawę o swobodzie działalności.

Goliszewski uznał, że widać coraz wyższą "rozpadlinę" między tymi 2 wizjami. Jak wskazał, spośród jednej strony resort zasobów poszukuje finansowania programów socjalnych, a z drugiej np. zmusza się spółki Skarbu Państwa do ratowania górnictwa.

Morawiecki: Brexit wówczas "czarny łabędź". Niepokoję się tym

- Przydaje im się jakąś misję społeczną, np. energetyce każe się ratować górnictwo, a nie widzi się, że są to firmy krajowe i są rozliczane wraz ze swojego wyniku, a nie zaakceptować misji społecznej. Obsadza się z klucza politycznego ważne, węzłowe stanowiska w tych firmach. Z drugiej witryny mówi się o progresu i większej swobodzie przedsiębiorców - podkreślał Goliszewski.

Nie rozdawać pieniędzy

- Nie wiadomo, która koncepcja wygra. Mam nadzieję, hdy wygrają zasady gospodarki rynku, które sprawdzały się jak i również w ten sposób będę podnosić poziom życia ludziom, a nie rozdawać im pieniądze, które czasami przenikają nie tam, gdzie należy - powiedział prezes BCC.

Pytany o Brexit i jego wpływ w politykę oraz kondycję gospodarczą państwa Goliszewski ocenił, iż decyzję Brytyjczyków należy odnosić się ze spokojem.

- Powinien jednak powstać rządowy zespół, który oceni wyniki referendum w Wielkiej Brytanii i narysuje ścieżkę operowania nie tylko dla Naszego kraju, ale też dla innych państw UE - podkreślił.

Najlepsze firmy otoczenia dla absolwentów. Wszystkie funkcjonują w Polsce

Silniejszy głos Polski w UE

Prezes BCC dodał, hdy Polska musi się włączyć w budowę wspólnoty bez Gb.

- Polska będzie miała silniejszy wotum, jeśli będzie silniejsza gospodarczo. Póki co Niemcy i Francja dominują i jeżeli nie włączymy się w robotę instytucji europejskich, np. po budowę unii bankowej, to Polska będzie w (grupie) trzeciej prędkości - ocenił.

Goliszewski wskazał też, że Brexit może dysponować negatywne skutki dla Naszego kraju m. in. poprzez obniżenie środków europejskich, jakie miałyby napłynąć do naszego państwa.

Jego zdaniem polskie władze powinny się również poważnie zastanowić, czy nie zaakceptować wstąpić na ścieżkę uroczystości przez nasz kraj wspólnej waluty - euro.

- Po wyjściu Ogromnej Brytanii z UE, trzon Unii stanowić będą was strefy euro. W dyskursie na temat przyjęcia € funkcjonuje wiele nieprawdziwych historii. Polska powinna jak najżwawiej się przygotować do uroczystości wspólnej waluty - ocenił prezes BCC.

bernard Banks - rady na rzecz managerów i przedsiębiorców

Bernard Banks - rady na rzecz managerów i przedsiębiorców

Przywództwo w wojsku, wbrew pozorom, nie różni się tak dalece od tego biznesowego. Dowódcy wojskowi to doskonałe podłoże inspiracji dla managerów jak i również przedsiębiorców. Tak też wydaje się być w przypadku…...

Czytać..
banki spółdzielcze - dlaczego bankrutują? Badania ALK

Banki spółdzielcze - dlaczego bankrutują? Badania ALK

Banki spółdzielcze są potrzebne na branży. Jednak kondycja finansowa niektórych z nich pozostawia sporo do życzenia. Choć na własną rękę klienci pilnie śledzą sytuację finansową tych instytucji, często gubi ich…...

Czytać..
bank PKO BP zarobił 2, 9 mld zł. Wylegają pensje zarządu

Bank PKO BP zarobił 2, 9 mld zł. Wylegają pensje zarządu

Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów" na…...

Czytać..

Balcerowicz: Zachód powinien reagować wobec Putina twardo Informacje

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Koniec gorszych produktów dla…...

Czytać..
awaria systemu PKP Intercity usunięta

Awaria systemu PKP Intercity usunięta

Pociągi jadą szybciej. Wróciły na Centralną Magistralę Kolejową Szykują się zmiany dzięki kolei. Podróż wydłuży się nawet o kilkadziesiąt minut Przegląd prasy. Miliardy w kolejowe połączenia z zagranicą Miliardowe inwestycje…...

Czytać..
auta z silnikiem Diesla. Zastrzeżenia w Lombardii  Moto

Auta z silnikiem Diesla. Zastrzeżenia w Lombardii Moto

W 214 miastach jak i również miasteczkach w Lombardii trafia w życie zakaz ruchu samochodów z silnikami napędzanymi paliwem diesel Euro 3. Będzie obowiązywał 12 godzin dziennie, od poniedziałku do odwiedzenia piątku.…...

Czytać..