Wyszła nowa płyta Krzysztofa Cwynara pt. „Wędrowiec”

27 lipca, 2020
Category: inne

21 piosenek znalazło się dzieki nowej- trzynastej w karierze- płycie Krzysztofa Cwynara. Ogólnopolska premiera płyty nastąpiła w czwartek. Piosenkarz, który jest obecny w polskiej estradzie od blisko 40 czasów, rozpoczyna wkrótce trasę koncertową.

Utwory, które złożyły się na najnowszą płytę „Wędrowiec” powstały – jakim sposobem powiedział PAP piosenkarz – w wyniku inspirujących rozmów wraz z przyjaciółmi oraz z ludźmi, którzy mają inne wyobrazenie niż mezczyzna na bieżące tematy. „Przemyślenia po tychze właśnie konwersacjach stały się potem dla mnie podstawą az do pisania tekstów. Powiedziałbym, że ta płyta jest rozmową z ludźmi o terazniejszych czasach, o sytuacjach, które mnie niepokoją. Jest też wezwaniem na temat spokój i wzajemne porozumienie” – dodał Cwynar.

„Wyrosłem w domu bardzo muzykalnym. Rodzice nauczyli mnie słuchać muzy, ale przede wszystkim nauczyli moja osobe słuchać jednostek, co wydaje sie dość rzadką cechą. Ludzie z reguły mają własne zdanie jak i równiez nie słuchają tego, jak mówią inni. I podczas gdy udaje mi się usłyszeć to, co ludzie mówią w rzeczywistości, a nie są słuchani, wtedy piszę tekst piosenki” – powiedział PAP Cwynar.

Piosenkarz przypomniał, że podczas gdy pierwszy jednego razu czterdzieści parę lat wstecz zaśpiewał przy Opolu, Lucjan Kydryński na łamach „Przekroju” ogłosił go prekursorem poezji śpiewanej jak i równiez ten fason stał się potem stałym elementem swoim koncertów jak i równiez recitali. „Często śpiewałem utwory pisane za posrednictwem siebie i oparte na tekstach tego rodzaju twórców jakim sposobem Wisława Szymborska, Agnieszka Osiecka czy Włodzimierz Wysocki. Jak i równiez wykonując gryzie widzę, że nadal mają dużą siłę i cieszą się popularnością” – zaznaczył Cwynar.

Dzieki najnowszej płycie Cwynara znalazły się takie utwory jak m. in.: „W drodze”, „Odmień kartę życia”, „Pokochać kogoś” badz „Nike dbaj o Warszawę”. Prapremiera piesni z nowego krążka miała miejsce pod koniec lutego po krakowskiej Piwnicy pod Baranami. „Na wystepie byli zarówno ludzie bardzo młodzi, jak i równiez nieco starsi czy w moim stuleciu. Przyszło tak wiele ludzi, że siedzieli chociazby na scenie za mną. Wszystkie zakamarki były zajęte. To była mieszana publiczność i moja osoba miałem laczone uczucia, poniewaz nie za bardzo wiedziałem jak zostaną przyjęte prezentowane po raz pierwszy utwory, aczkolwiek reakcja publiczności okazała się bardzo przychylna” – dodał piosenkarz.

Ogólnopolska premiera płyty miała polozenie w czwartek. Artysta planuje jej promocję podczas koncertów m. in. w Łodzi, Poznaniu, Toruniu.

Krzysztof Cwynar urodził się w 1942 r. po Wilnie. Piosenkarz, kompozytor, pisarz tekstów debiutował w 1964 roku w Radiowej Giełdzie Piosenki w Warszawie własną kompozycją „Pożegnania dzieki peronach”. Po roku następnym wystąpił dzieki Krajowym Festiwalu Polskiej Piesni w Opolu ze swoją kompozycją do wiersza W. Broniewskiego „Cyganka”: otrzymał Jak i równiez nagrodę przy kategorii Oryginalne Głosy. Pózniej wielokrotnie uczestniczył w opolskim festiwalu jak też w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki przy Sopocie lub m. in. Festiwalu Piesni Żołnierskiej po Kołobrzegu. Jak kompozytor współpracował m. in. z Anną German, Ireną Santor, Krystyną Giżowską, Wandą Polańską, Jerzym Połomskim, Ewą Śnieżanką, Elżbietą Poniatowską, Edwardem Hulewiczem, Zofią i Zbigniewem Framerami i Michajem Burano. (PAP)

akn/ abe/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy