Wybrano czterech wiceprzewodniczących klubu PJN

27 lipca, 2020
Category: inne

Paweł Poncyljusz, Elżbieta Jakubiak, Jacek Tomczak jak i równiez Wojciech Mojzesowicz to wybrani w środę wiceprzewodniczący nowego klubu poselskiego Polska Jest Najważniejsza – poinformował PAP poseł Jacek Pilch.

Klub Nasz kraj Jest Najważniejsza powstał we wtorek. W jego skład weszło pietnasty byłych posłów PiS, w tym inicjatorzy stowarzyszenia o tej samej nazwie. Szefem klubu wydaje sie Joanna Kluzik-Rostkowska.

W skład klubu weszli obok Kluzik-Rostkowskiej, Jakubiak, Poncyljusza i Mojzesowicza: Jacek Pilch, Tomasz Dudziński, Jan Ołdakowski, Lena Dąbkowska-Cichocka, Zbysław Owczarski, Adam Gawęda, Jan Szarak Libicki, Jacek Tomczak, natomiast także Andrzej Walkowiak, Kazimierz Hajda, Wiesław Kilian.

„Wybraliśmy prezydium klubu, do którego weszli: Elżbieta Jakubiak, Jacek Tomczak, Wojciech Mojzesowicz jak i równiez Paweł Poncyljusz. Inaczej niż w PiS jest to reprezentacja wielkich regionów kraju” – powiedział PAP Pilch po pierwszym posiedzeniu nowego klubu.

Jak podkreślił, politycy PJN rozmawiali także o tym, przy jakich komisjach sejmowych zasiądą. Powiedział, że przygotowane wydaje sie byc już wstępne zestawienie, kto w jakiej komisji będzie zasiadał. Dodał, że klub chce być reprezentowany we kazdego. „Są to na razie wstępne ustalenia” a mianowicie Pilch.

Według informatorów PAP PJN będzie zabiegać m. in., by wiceprzewodniczącym komisji spraw obcych był poseł Poncyljusz.

Pilch dodał, że przedmiotem rozmów były także techniczne materie dotyczące metrów. in. siedziby nowego klubu. „Takich rzeczy było naprawdę bardzo dużo” – zaznaczył poseł PJN.

Pilch oświadczył także, że żaden sposród posłów PJN nie zamierza wrócić sluzace do klubu PiS. „W ogóle nie ma o czym mówić. Jesteśmy dorosłymi ludźmi i podejmowaliśmy świadomie decyzję o odejściu z PiS. Dla nas nie ma możliwości powrotu” – powiedział.

Jak dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych sluzace do kierownictwa PiS, w środę wieczorem w wyjazdowym posiedzeniu klub PiS ma przyjąć stanowisko ze stwierdzeniem, że wśród ludzi, którzy opuścili szeregi PiS, są tacy, dla których hasło „Polska jest najważniejsza” nie jest tylko sloganem. Na rzecz nich posiada nadal być miejsce w PiS.

Władze klubu PJN cały czas nakłaniają parlamentarzystów PiS, aby przeszli do ich ugrupowania. Prowadzone są rozmowy wraz z kilkoma senatorami, m. in. Kazimierzem Jaworskim i Kazimierzem Wiatrem. Wiatr, pytany przy środę przez PAP na temat możliwość modyfikacje barw klubowych, odparł, że nie ma zamiar opuszczać PiS.

Z najnowszego sondażu GfK Polonia na rzecz „Rzeczpospolitej” wynika, że stowarzyszenie Polska Wydaje sie byc Najważniejsza mogłoby liczyć na 1 proc. poparcia wyborców. We wcześniejszym sondażu dla TVN24 ugrupowanie Kluzik-Rostkowskiej mogło liczyć na 4 proc. poparcia. (PAP)

Andrzej Gajcy (PAP)

agy/ la/ bk/