Wstępny raport ws. Boeinga 767 – w przyszłym tygodniu

Author:
27 lipca, 2020
Category: rózne

Wstępny raport komisji badającej przyczyny awaryjnego lądowania Boeinga 767 na warszawskim lotnisku bedzie opublikowany przy przyszłym tygodniu – powiedział we wtorek PAP zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Testowania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek.

Wstępny raport bedzie przygotowany jak i równiez opublikowany pewnie 30 listopada lub 1 grudnia. „Będzie zawierał dowody, natomiast nie będzie zawierał analiz. Do tego czasu nie będziemy udzielali żadnych informacji na temat prowadzonych przeze mnie badań” a mianowicie powiedział Lasek.

Wiceszef PKBWL poinformował, że po prezentacji raportu wstępnego komisja będzie kontynuowała czynnosci. „Po zakończeniu wszystkich zadan powstanie raport końcowy. Sposród projektem tegoz raportu zapozna się załoga samolotu i przewoźnik” – powiedział Lasek.

Następnie wzór raportu bedzie przetłumaczony dzieki język angielski i wysłany do amerykańskiej organizacji zajmującej się analizowaniem wypadków jak i równiez katastrof NTSB (National Transportation Safety Board) i do producenta samolotu, firmy Boeing.

„Strona zaproszona do współpracy w badaniu będzie miała 60 dzionki na zapoznanie się wraz z projektem referatu i zgłoszenie ewentualnych uwag” – powiedział Lasek. Dodał, że po otrzymaniu uwag lub informacji o akceptacji treści pomyslu raportu komisja znów się zbierze. „Raport zostanie przedstawiony już ze wszystkimi uwagami i pozostanie podjęta uchwała o przyjęciu raportu jak i równiez zakończeniu badania” – wyjaśnił Lasek.

„W tej chwili jest nielatwo powiedzieć, kiedy można spodziewać się zakończenia prac komisji” – zaznaczył zastępca przewodniczącego PKBWL.

Lecący z amerykańskiego Newark mógl New Jersey samolot Rodzimych Linii Lotniczych LOT wylądował awaryjnie na warszawskim lotnisku Chopina 1-wsza listopada. Machina nie mogła wysunąć podwozia i lądowała „na brzuchu”. Na pokładzie było 220 pasażerów i 11 członków załogi; zadna osoba nie został ranny.

Państwowa Komisja Doswiadczenia Wypadków Lotniczych m. in. odczytała pokładowe rejestratory parametrów lotu, zabezpieczyła dokumentację techniczną samolotu, przeprowadziła ocenę stanu technicznego samolotu i jego systemów natomiast także prowadziła wywiady sposród załogą samolotu.

Na raport czeka także stołeczna prokuratura okręgowa prowadząca śledztwo dotyczącego awaryjnego lądowania Boeinga 767. Śledczy ustalają, jak doszło do konieczności awaryjnego lądowania, czy dopełnione zostały wszelkie procedury jak i równiez czy ktoś mógł popełnić błąd. Przy tej sprawie przesłuchani pozostali już członkowie załogi. Trwają przesłuchania pasażerów, którzy otrzymali status pokrzywdzonych.

Śledztwo wszczęto z artykułu 174 Kodeksu karnego. Mówi on o „sprowadzeniu bezpośredniego zagrożenia katastrofą w ruchu lotniczym”. Grozi za to od czasu 6 miesięcy do 12 lat więzienia.

Grzegorz Dyjak (PAP)

gdyj/ itm/ ura/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy