Wsparcie dla Grecji. Papandreu prosi o pośpiech

Wsparcie dla Grecji. Papandreu prosi o pośpiech
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Premier Grecji Jeorjos Papandreu zaapelował do państw strefy euro i MFW o szybką decyzję co do nowego programu ratunkowego gwoli jego panstwa, aby umożliwić mu wdrożenie głębokich reform.

_ – Aktualne nastroje nie pomagają nam wyjść wraz z kryzysu _ – powiedział Papandreu po wywiadzie gwoli niemieckiego dziennika _ Financial Times Deutschland _.

_ – Niepewność niepokoi inwestorów. Jeśli wkrótce nie będziemy mieć woli, że drugi pakiet szczedzi Grecję i może ona przeprowadzić głębokie reformy, to cały ten program upadnie _ a mianowicie ostrzegł.

Papandreu zasygnalizował też poparcie dla rozważanego pomyslu, który zakłada wykupienie za posrednictwem Ateny własnych obligacji państwowych po wartosciach o połowę niższych niż wartość nominalna. Grecja miałaby zapłacić za swoje papiery pieniędzmi sposród Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej. _ a mianowicie Jesteśmy otwarci na wszelkie te pomysły. Mogłoby to złagodzić ciężar zadłużenia, lecz też jego obsługę _ – ocenił grecki premier.

Lub Włochy to następna Hellada. Zobacz reportaż CNN (ang. ):

Wielkość pozostalego pakietu pomocowego dla Cypru nieoficjalnie szacuje się na 110 mld euro. Wbrew kilkutygodniowych negocjacji z bankami kraje UE nie uzgodniły opcji możliwej do zaakceptowania dla wszelkich. Sporna pozostanie sprawa włączenia prywatnych wierzycieli w program ratunkowy dla Grecji. Udziału prywatnych inwestorów domagają się przede wszystkim Republika federalna niemiec. Rozwiązanie owego problemu odłożono na wrzesień.

Zadłużenie Grecji sięga 150 proc. PKB , co pasuje kwocie 350 mld ó.

Wobec rosnącego niepokoju pogłębiającym się kryzysem zadłużenia po państwach strefy euro przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy rozważa zwołanie dzieki piątek nadzwyczajnego szczytu tereny euro odnosnie nowego aplikacji dla Aten. Jednak w środę rząd w Berlinie zasygnalizował, że taki szczyt nie zdaje się niezbedny, dopóki nie istnieje porozumienia w sprawie udziału wlasnych inwestorów przy ratowaniu Grecji.

W wywiadzie dla _ FTD _ Papandreu powiedział też, że jego rząd rozważa zaangażowanie prywatnych przedsiebiorstw do przeprowadzenia dochodzeń podatkowych. – _ 14 tys. mieszkańców Grecji jest winnych państwu w sumie 36 mld euro niezapłaconych podatków. W tej grupie skoncentruje się teraz ministerstwo finansów. Przypuszczalnie powierzymy zlecenia prywatnym kompaniom _ a mianowicie powiedział. Dodał, że posiada wrażenie, iż aparat administracyjny nie jest w stanie sprostać tym zadaniom.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy