Święto filmów dokumentalnych w maju w Warszawie

27 lipca, 2020
Category: rózne

*Premiera „Jaskini zapomnianych snów” a mianowicie nakręconego po trójwymiarowej technice najnowszego telewizji Wernera Herzoga – będzie jednym z wydarzeń tegorocznego festiwalu Planete Doc, który odbędzie się w dniach 6-15 maja na warszawskim rynku. *

W najlepszym filmie Herzog opowiada o naskalnych malowidłach namalowanych 31 tys. czasów temu w jaskini Chauveta we Francji. Dokument w 3D, którego premiera odbędzie się w festiwalu, będzie można zobaczyć na ekranach polskich kin od szesc maja.

Niedaleko filmu Herzoga, podczas festiwalu zostaną wyświetlone m. in.: nominowany do tegorocznego Oscara „Kraj gazem płynący” Josha Foxa, docenioną przez duńską publiczność „Bazę Armadillo” Janusa Metza a takze sensację tegorocznego Berlinale a mianowicie „Chodorkowskiego” Cyrila Tuschiego.

Film Tuschiego wskazuje, jak Michaił Chodorkowski a mianowicie szef rosyjskiego przedsiębiorstwa naftowego Jukos a mianowicie trafił do jednego wraz z najbardziej strzeżonych w Rosji więzień a takze jak przebiegał proces, w nastepstwie którego Chodorkowski został zmuszony na 14 lat łagru za kradzież kilkuset milionów ton ropy z własnej firmy.

W trakcie odbywającego się w 3 stołecznych kinach festiwalu będzie można obejrzeć wszystkie 4 części sagi Leonarda Retela Helmricha opowiadające o niezwykłej rodzinie wraz z Dżakarty, w niniejszym najnowszą a mianowicie „Miejsce wśród gwiazd”. Holenderski twórca, który dwukrotnie zdobył nagrodę gwoli „najlepszego telewizji dokumentalnego świata” na Festiwalu Filmowym w Sundance, poprowadzi w ramach tegorocznego Planete Doc wykład mistrzowski dla dokumentalistów.

5 czerwca festiwal zainauguruje pokaz „Utopii w Czterech Odsłonach” a mianowicie filmu przy reżyserii nominowanego do Oscara Sama Greena i Dave’a Cerfa, który należy az do gatunku tak zwanym. live documentary. Częścią filmowego pokazu będzie występ reżysera w towarzystwie granej w żywo muzyki zespołu The Quavers.

Gośćmi tegorocznego Planete Doc będą m. in.: słynna badaczka zachowań szympansów Jane Goodall oraz reżyser Jorgen Leth.

Goodall a mianowicie jedna sposród najbardziej znanych na świecie ikon ekologii – wydaje sie bohaterką biograficznego obrazu „Życie Jane” Lorenza Knauera, który będzie pokazywany na festiwalu.

Podczas wizyty w Warszawie Leth zaprezentuje swój nowy film autobiograficzny „Męski erotyk”, opowiadający o przeżyciach seksualnych mężczyzny. Duński reżyser uczył m. in. reżyserskiego fachu Larsa von Triera. Leth spotka się wedlug ponad 20 latach z Janem Nowickim, odtwórcą jakiejs z głównych ról przy jego filmie „Notatki o miłości” z 1989 r..

W tym roku w festiwalu będą miały polozenie dwie światowe premiery filmów autorstwa dwóch uznanych reżyserów polskiej sztuki dokumentalnej: „Tonia i do niej dzieci” Marcela Łozińskiego oraz „Cudze listy” Macieja Drygasa. W programie znajdzie się również „Katastrofa” w reżyserii artysty i przyszłorocznego kuratora Biennale Sztuki Współczesnej przy Berlinie Artura Żmijewskiego. Swoim film stanowi zapis społecznych nastrojów po katastrofie po Smoleńsku.

Filmowym pokazom będą towarzyszyć dyskusje m. in. na temat autonomii energetycznej, obecności polskich wojsk w Afganistanie, konfliktów w Bliskim Wschodzie i aktualnej sytuacji przy Rosji.

Po programie festiwalu pojawią się nowe sekcje tematyczne: poświęcona sytuacji we współczesnej Rosji „Na Wschodzie bez zmian” i „Czasoprzestrzeń” prezentująca sceny filmowe, których bohaterami są wyjątkowe miejsca dzieki świecie.

Produkcje filmowe dokumentalne wyprodukowane w prekursorskim roku na świecie będą walczyć na temat: główną Tysiaclecie Award, Nagrodę Magicznej Pory, Canon Cinematography Award, Green Award, Amnesty International Award, Doc Art Award, Nagrodę Nos Chopina oraz Warsaw Animation Winner. Jak co roku, drogą głosowania widzowie festiwalu przyznają Nagrodę Publiczności.

W ramach „Weekendu z cyfrowym Planete Doc” pewne z systemu festiwalu produkcje filmowe będzie można obejrzeć po dniach 6-8 maja w 23 kinach studyjnych na terytorium całego panstwa. (PAP)

mce/ ls/