Wileńskie zebrania poetyckie „Maj nad Wilią” poświęcone Miłoszowi

27 lipca, 2020
Category: inne

„Inspirowane Miłoszem” – ponizej takim hasłem w niedzielę zostanie otwarta w Wilnie wystawa malowidla prezentująca 23 obrazy, prace polskich jak i równiez litewskich artystów. Otwarcie wystawy zainauguruje XVIII Międzynarodowe Spotykania Poetyckie „Maj nad Wilią”.

„Hasłem przewodnim tegorocznych Spotkań są słowa „Zrozumieć Miłosza”, tj. zrozumieć współcześnie jego twórczość, ale też i uwarunkowania, w których przyszło jemu żyć. Chcemy przyczynić się do lepszego poznania jego przedwojennych dziejów w Wilnie, a pózniej w Polsce i na emigracji” – powiedział PAP organizator spotkań poetyckich, wileński liryk i publicysta Romuald Mieczkowski.

W 5-dniowym festiwalu poetyckim udział weźmie ponad 30 twórców, w niniejszym 28 z poza polski: Polski, Niemiec, USA, Białorusi.

Według Mieczkowskiego, festiwalowi będą towarzyszyć dwie „ważne wystawy”. „Wystawa +Inspirowane Miłoszem+ wydaje sie byc projektem Mazowieckiego Centrum Zwiazanych z kultura i Dziel sztuki w ramach spotkań poetyckich +Maj nad Wilią+. Jest to unikalna wystawa, która zaprezentuje osobę Miłosza, a także jego twórczość. Wystawa ta zostanie też pokazana w Warszawie jak i równiez innych miastach” – mówi Mieczkowski.

Druga wystawa, która zostanie otwarta w poniedziałek w ambasadzie polskiej w Wilnie a mianowicie „Powroty Miłosza” – jest ekspozycją fotograficzną.

„Miłoszowi w Litwie zrobiono wiele zdjęć. Znane są głównie owe z oficjalnych spotkań wraz z ludźmi z rządu, wraz z parlamentarzystami. Jakkolwiek mało są znane zdjecia poety wraz z jego spotkań z rodakami w Wilnie, z wlasnych spacerów szlakiem młodości. Jak i równiez takie zdjęcia na naszej wystawie prezentujemy” – powiedział Mieczkowski.

W ramach wileńskich Spotkań odbędzie się m. in. konferencja naukowa „Zrozumieć Miłosza”. Udział przy niej zapowiedzieli litewski poeta Tomas Venclova, krytyk literacki Aleksander Fiut, malarz Andrzej Strumiłło. Partycypanci konferencji będą się zastanawiali, „czy w dekadzie dzisiejszych jest miejsce w zniewolony umysł? „.

„Będziemy mówić o odpowiedzialności autora, przede wszystkim o jego możliwościach działania przy warunkach wieloetnicznych, w nawiązaniu do terazniejszych uwarunkowań jak i równiez wyzwań; niebezpieczeństw, z jakimi boryka się kultura” – zaznacza organizator festiwalu.

Dla młodych uczestników przedsięwzięcia a mianowicie uczniów szkół wileńskich jak i równiez studentów – zorganizowany zostanie konkurs z wiedzy na temat Miłoszu, jakim sposobem też szablonowy Konkurs Młodego Wieszcza o Laur Czeladnika Poezji.

Partycypanci Spotkań odwiedzą Uniwersytet Wileński, na którym studiował przyszły noblista, gamach, gdzie mieściło się Lokalne Radio, po którym pracował, miejsca, gdzie mieszkał jak i równiez gdzie kiedyś były redakcje polskich prasy, w których drukował swoje pierwsze utwory, a także okolice, które lubił i opisywał.

Szczególnie ważnym aspektem programu będzie wyprawa w ojczyste strony www Miłosza – przez Kowno w okolice Laudy i Kiejdan, sluzace do słynnej Niziny Issy, innymi slowy Szetejń, gdzie się liryk urodził.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ala/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy