Wietnam: Sankcje więzienia dla czterech dysydentów

Wietnam: Sankcje więzienia dla czterech dysydentów
27 lipca, 2020
Category: inne

# dochodzi dane o wyrokach #

20. 01. Hanoi (PAP/AP, AFP) – Na kary więzienia od pięciu do 16 latek skazał w środę wietnamski sąd czterech działaczy demokratycznych, którym postawiono zarzuty spiskowania w celu obalenia komunistycznego rządu. Trzem sposród nich groziła kara śmierci.

Najbardziej swietnym z oskarżonych był 41-letni adwokat Le Cong Dinh, który występował w ostatnich latach w wielu procesach opozycjonistów jak i równiez obrońców praw człowieka. Mecenas usłyszał osad pięciu czasów więzienia, chociaż groziła jemu kara śmierci. Agencje oceniają, że sąd łagodnie potraktował oskarżonego, ponieważ przyznał się on do winy.

Karą główną zagrożeni byli również dwaj inni opozycjoniści: 26-letni Nguyen Tien Trung, założyciel młodzieżowej strukturze prodemokratycznej, i inny obrońca praw człowieka, 43-letni Tran Huynh Duy Thuc. 1-wszy z nich został zmuszony na siedem lat, zas drugi dostał najsurowszy sad z całej czwórki a mianowicie 16 czasów więzienia. Działaczy oskarżono z artykułu 79 kodeksu karnego, który mówi o „obaleniu władzy ludowej”.

Czwarty oskarżony Le Thang Long, sądzony jako współsprawca, spędzi zbyt kratkami pięć lat.

Cała czwórka została aresztowana po maju 2009 roku po Ho Chi Minh, początkowo pod zarzutem propagandy przeciw władzy.

Według prokuratury oskarżeni popełnili „wyjątkowo poważne” przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu kraju i działali po zmowie wraz z „reakcyjnymi wietnamskimi siłami jak i równiez wrogimi siłami na uchodźstwie w celu ustanowienia reakcyjnej struktury politycznej”.

Jak pierwszy zeznawał w środę Le Cong Dinh, który przyznał się do naruszenia artykułu 79 przez przystąpienie do Demokratycznej Partii Wietnamu. „Celem ugrupowania było ustanowienie systemu wielopartyjnego, politycznego pluralizmu i nieznanego państwa” a mianowicie oświadczył prawnik, który przebywał w NA JUKATAN na stypendium Fulbrighta. „W czasie moich studiów za granicą byłem pod wpływem zachodniego podejścia do demokracji, wolności jak i równiez praw człowieka” – powiedział.

Zaznaczył, że ani on, ani trzej pozostali oskarżeni „nie posiadali intencji obalenia władz”.

Mecenas przyznał się też sluzace do otrzymania projektu nowej wietnamskiej konstytucji i udziału w trzydniowym seminarium w Tajlandii, organizowanym przez Viet Tan, prodemokratyczną siatkę, której aktywiści działają również za granicą. Wietnamskie władze uznają Viet Tan zbytnio organizację terrorystyczną.

Do naruszenia prawa przyznał się także Nguyen Tien Trung.

Przebieg potępiła struktura obrony norm człowieka Human Rights Watch. Zagraniczni dziennikarze mogli śledzić proces przy wydzielonej przy sądzie lokalu w programie telewizji wewnętrznej.

W ciągu ostatnich 3 miesięcy po Wietnamie skazano 10 innych działaczy opozycji. (PAP)

ksaj/ kar/

5509121 5509281 5506322 5506840

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy