Wielkie szkody w Małopolsce. To nie zaakceptowac koniec burz

Wielkie szkody w Małopolsce. To nie zaakceptowac koniec burz
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Małopolska bezradna wzgledem nawałnic jak i równiez ulew. Tylko wczoraj na intensywnych opadach deszczu w powiatach myślenickim i limanowskim zalanych zostało wiele budynków, a kilkanaście rodzin musieli ewakuować strażacy. W ubiegłym tygodniu podobna sytuacja miała miejsce przy Wadowicach. 447 podtopionych budynków mieszkalnych (najwięcej w powiecie limanowskim a mianowicie 290 i myślenickim – 123) a takze 245 ekonomicznych i zniszczenia 99 budynków mieszkalnych oraz 89 ekonomicznych – to wstępne szacunki strat na nawałnicach przy Małopolsce a mianowicie podało MAC.

Zarówno wczoraj i tydzień temu średnio na mkw. spadło nieomal sto litrów wody. Mieszkańcy Kasinki Małej w gminie Mszana Dolna nie pamiętają takich opadów. _ Dla ludzi to jest woda tysiąclecia _ a mianowicie mówił pewien z mieszkańców. Poziom nawadniania w potoku Kasiczanka w co dzień nie przekracza kilkunastu centymetrów.

Po opadach sięgnął kilku metrów, przebrał brzeg, zdewastował drogę i zalał wybudowane nieopodal niego domy. Duze ulewy zaskoczyły mieszkańców, jednakze służby wojewody nie mógł ich ostrzec, ponieważ metrolodzy nie są w stanie stosownie wcześniej przewidzeń skali opadów. _ To jest żywioł, którego praktycznie nie da się ujarzmić w rejonach podgórskich _ – mówi wojewoda małopolski Jerzy Miller. Dodatkowo system ochrony przeciwpowodziowej nie obejmuje terenów górskich potoków, natomiast jedynie koryta płynące w równinnym obszarze.

Strażacy pracują pełną parą. Najtrudniejsza wydaje sie sytuacja przy Kasince Małej, w gminie Mszana Dolna. Z powodu zerwanych mostów kilkaset mieszkańców jest odciętych od czasu świata. Kapitan Andrzej Jurowicz z limanowskiej Straży Pożarnej mówi, że w rejonie limanowskim cały czas pracuje ponad 150 strażaków. Wypompowują między pozostalymi wodę z piwnic, usuwają powalone drzewa czy udrażniają przepusty.

Obstaje tam również naprawa dwóch fragmentów gazociągów, które uszkodzone zostały w wyniku podmycia i uszkodzenia mostu. Dopływu gazu pozbawionych jest około 300 odbiorców.

Na wstepie zasiłki już gotowe

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przypomniało, że minister Rafał Trzaskowski zapewnił, że _ dzieki dniach poszkodowani będą zdolali otrzymać pomocna dlon w cenie do 6 tys. zł _. Rozchodzi tu o zasiłki celowe, które przeznaczone jedynie są na zaspokojenie glównych, podstawowych wymagan (np. nabycie żywności, leków, drobne naprawy). Obecnie MAC czeka na wniosek wojewody małopolskiego po tej kwestii.

W następnej kolejności, jak podaje MAC, wypłacane będą zasiłki dzieki remont budynków lub lokalu mieszkalnego a mianowicie do dwadziescia tys. i 100 tys. zł. Zasiłki te wypłacają miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej na podstawie ustawy o wsparcia społecznej.

MAC przypomniało też, że minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz rozmawiał ze starostami powiatów limanowskiego i myślenickiego o możliwości uruchomienia środków z rezerwy Funduszu Roboty na usuwanie skutków powodzi. Ustalono, że pomoc pozostanie udzielona na złożeniu za posrednictwem starostów wniosków w tejze sprawie.

Nawalnice z intensywnymi opadami deszczu spowodowały wezbrania potoków oraz gwałtowny spływ wód powierzchniowych, doprowadzając do licznych podtopień. Najwięcej zniszczeń odnotowano w powiatach limanowskim jak i równiez myślenickim. Poszkodowane zostały dwa osoby, a 6 ewakuowano do rodzin.

Według danych empirycznych zgromadzonych za posrednictwem MAC podtopieniu uległo łącznie 447 budynków mieszkalnych (najwięcej w powiecie limanowskim a mianowicie 290 i myślenickim a mianowicie 123) oraz 245 ekonomicznych (odpowiednio – 167 i 61 budynków). Uszkodzonych zostało 99 budynków mieszkalnych jak i równiez 89 ekonomicznych (powiat limanowski – 84 i 81, powiat myślenicki – piec budynków).

Po powiecie myślenickim nadal deficyt dojazdu (tylko dojście piesze) do 56 posesji w Dąbiu i Krzesławicach a takze dla 50 osób w Lipniku, 30 osób po Węglówce i 10 w Kobielniku. Po powiecie limanowskim, w Kasince Małej brak jest dostepu (uszkodzone mosty) do w porzadku. 150 posiadlosci. Żywność i wodę dostarczają strażacy. Bieżącej wody pozbawieni są mieszkańcy gmin: Dobczyce, Raciechowice i Wiśniowa (powiat myślenicki) a takze Mszany Dolnej (powiat limanowski) – tam woda dostarczana jest beczkowozami.

W dalszym wciąż nieprzejezdne pozostają odcinki drogi wojewódzkiej nr 964 Kasina Duza – Dobczyce (około 20 km od Kasiny Obszernej do Czasławia) oraz nr 968 Lubień-Mszana Dolna (ok. 4 kilometrów od Kasinki Małej sluzace do Mszany Dolnej). Uszkodzone również zostały odcinki dróg powiatowych (11) oraz gminnych (9). Na terenie województwa żywioł uszkodził drogi na temat łącznej długości 261, 44 km (224, 30 kilometrów w powiecie limanowskim, 27 km przy myślenickim, 5, 84 km w wielickim i czterech, 30 kilometrów w nowotarskim). Uszkodzeniu albo zniszczeniu uległy również 92 mosty jak i równiez mniejsze przeprawy – 49 na terenie powiatu myślenickiego i 43 na terenie powiatu limanowskiego.

W Szczyrzycu doszło do podtopienia szpitala – az do placówki w Limanowej przewieziono 3 pacjentów, pozostali pozostali wypisani. Trwają prace mające na zamysle przywrócenie zwyczajnego funkcjonowania kompleksu. W środę minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapewnił, że wszyscy pacjenci uzyskali właściwą pomoc.

Utrzymuje naprawa dwóch fragmentów gazociągów w Kasince Małej, które uszkodziły podmycia i naruszenie mostu. Dopływu gazu pozbawionych jest około 300 odbiorców – przywrócenie dostaw ma nastąpić po ciągu czterdziestu osiem godzin.

Zalanych zostało łącznie 382, dwadziescia ha upraw rolnych (310 ha po powiecie myślenickim, 62 ha w limanowskim i dziesieciu w wielickim). W Pcimiu osunął się grunt. Budynków nie uznaje się zbyt zagrożone.

MAC przypomina też o obowiązujących ostrzeżeniach IMGW: wydano 4 ostrzeżenia na temat silnych burzach z gradem (od trzydziestu do 30 mm, lokalnie 50 mm, wiatr przy porywach sluzace do 65 km/h, lokalnie opady gradu) na terytorium województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i śląskiego. IMGW wydał też 3 ostrzeżenia meteorologiczne o możliwości wystąpienia intensywnych opadów deszczu (od trzydziestu do czterdziesci mm, lokalnie 50 mm) na terenie województw: małopolskiego, świętokrzyskiego i śląskiego.

Czytaj więcej w Zglos wykresy az do Twojej strony internetowej

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy