Świeboda: przewodnictwo Czech w UE prezydencją okresu przejściowego

Świeboda: przewodnictwo Czech w UE prezydencją okresu przejściowego
27 lipca, 2020
Category: inne

*Czechy przejmują przewodnictwo w UE w przełomie kadencji unijnych instytucji, mimo to przewidywania pod adresem Pragi są „bardzo umiarkowane” z przyczyny sytuacji politycznej w tym panstwie – powiedział PAP prezes Centrum Procedury Europejskiej demosEuropa Paweł Świeboda. *

Jak ocenił, to będzie „prezydencja okresu przejściowego, jednak także formatywnego dla Unii Europejskiej na najbliższy okres, bowiem w tych miesiącach będą się decydowały priorytety na następne lata”.

Wyjaśnił, że Praga przejmuje od Paryża pałeczkę w końcówce obecnego cyklu instytucjonalnego UE: kończy się takt Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. „Teoretycznie powinien to być czas planowania swiezych działań, kształtowania agendy dla nowej Komisji i nieznanego Parlamentu i z tymze Czechy będą sobie musiały poradzić” – podkreślił kierownik demosEuropa.

Zwrócił też uwagę, że czeska prezydencja będzie musiała metrów. in. z ramienia UE powitać Baracka Obamę jako nieznanego prezydenta Stanów Zjednoczonych i „będzie odpowiedzialna za nadanie czytelnego komunikatu pod swoim adresem”.

Świeboda przewiduje również, że będzie to cos znacznie wiecej anizeli tylko półrocze, lecz cały rok kalendarzowy Wschodniego Partnerstwa. Jednak – zaznaczył – to właśnie od Czechów będzie zależało na jak duzo tę polsko-szwedzką inicjatywę powiedzie się uruchomić. „Bardzo sporo będzie zależało od tego, w jakim zakresie propozycje będą wdrażane w życie, zwłaszcza w pierwszych miesiącach” – dodał.

KE przyjęła na początku grudnia propozycję zacieśniania współpracy z sześcioma wschodnimi sąsiadami UE (Ukraina, Mołdawia, Azerbejdżan, Armenia, Gruzja i Białoruś) pod nazwą Wschodnie Partnerstwo. Zakłada ona ściślejszą współpracę polityczną z dorocznym szczytem, spotkaniami ministerialnymi, a także utworzenie strefy wolnego gospodarki, zawieranie umów stowarzyszeniowych, docelowo zniesienie obowiązków wizowych oraz zwiększenie wsparcia finansowej o dodatkowe 600 mln ó do 2013 roku.

„Czechy się bardzo szczęśliwie zaangażowały w tenze projekt i uznają fita za swój własny” – powiedział prezes demosEuropa podkreślając, że już wiosną ma się odbyć szczyt Wschodniego Partnerstwa.

Po jego refleksji, Czechy nie mogą odpuścić także problematyki związanej sposród przeciwdziałaniem przeksztalceniom klimatycznym. Przypomniał, że toczą się globalne negocjacje w sprawie porozumienia zastępującego Protokół sposród Kioto, które powinno zostać zawarte przy Kopenhadze na koniec przyszłego r.. „Potrzebne wydaje sie teraz przełożenie sukcesu porozumienia wewnątrzunijnego dla porozumienia globalnego” – uważa Świeboda.

Jakim sposobem dodał, „niektórzy uważają, że do połowy roku muszą być uzgodnione zręby porozumienia, żeby Kopenhaga, gdzie odbędzie się nastepny szczyt klimatyczny, mogła okazać się sukcesem”. „Więc Czesi muszą wykazać się dużą aktywnością po tej dziedzinie” – zaznaczył.

Szef demosEuropa zwrócił metrów. in. uwagę, że po Irlandii przy dalszym ciągu będą trwały przygotowania do powtórzenia referendum w sprawie Traktatu z Lizbony.

Jego zdaniem, będą one polegały przede wszystkim dzieki negocjowaniu kształtu zapisów gwarancji, które Irlandia uzyskała dzieki ostatnim szczycie UE. Gwarancje te muszą zostać przełożone na język prawny jak i równiez uwzględnione w traktacie akcesyjnym Chorwacji. „To jest także wrażliwa kwestia, która oczekuje czeską prezydencję” – ocenił Świeboda.

Oprócz tego – zwraca uwagę profesjonalista – będą też musiały zapaść decyzje w sprawie obsady personalnej najważniejszych funkcji przy UE: nieznanego przewodniczącego KE i nieznanego szefa PE oraz nowego wysokiego przedstawiciela UE ds. Wspólnej Strategii Zagranicznej i Bezpieczeństwa. „To także są sprawy, którymi będzie się musiała zająć czeska przewodnictwo i to w bardzo wyrafinowany politycznie sposób” – uważa prezes demosEuropa.

Według niego, przewidywania pod adresem czeskiego przewodnictwa po Unii są jednak „bardzo umiarkowane” i – jakim sposobem powiedział a mianowicie ma to siano „chyba najgorszą prasę sposród dotychczasowych”.

Świeboda wyjaśnia, że przyczynia się do tego m. in. kryzys polityczny przy Czechach, który wpływa „na brak determinacji do odniesienia sukcesu” podczas sprawowania prezydencji.

Innym faktorem jest a mianowicie według jego – „fenomen prezydenta Vaclava Klausa” – eurosceptyka głoszącego poglądy, „których nie podziela większa część klasy politycznej w Starego kontynentu Europejskiej” i nie rozumie większość obserwatorów.

Zdaniem szefa demosEuropa, „po prostu nie potrafią osobiscie wytłumaczyć jak można być przeciwko wszystkiemu co by się w agendzie europejskiej nie pojawiło” i jednocześnie nie zgłosić żadnego „kreatywnego pomysłu”.

„To wszystko konstruuje klimat niejasności wokół czeskiej prezydencji. Totez tym trudniej będzie się Czechom wykazać skutecznością, poniewaz nastawienie jest wyjątkowo negatywne” – uważa Świeboda. Jak dodał, „trudno sobie przypomnieć w ostatnich latach państwo, którego prezydencji towarzyszyłaby taka ilość zastrzeżeń”.

Mimo to kierownik demosEuropa przewiduje, że polscy południowi sąsiedzi poradzą osobiscie z półroczną prezydencją. „Czechy są sprawną administracją, naprawde że dzieki ich dokonaniach będzie zwlaszcza ciążył tenze kontekst polityczny” – powiedział Świeboda. (PAP)

bba/ par/ jra/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy