Święczkowski rozważa start przy wyborach samorządowych

Święczkowski rozważa start przy wyborach samorządowych
27 lipca, 2020
Category: inne

*Szef Firm Bezpieczeństwa Wewnętrznego z czasu rządów PiS, obecnie prokurator w stanie spoczynku, Bogdan Święczkowski rozważa poczatek w najbliższych wyborach samorządowych. Być może będzie się ubiegał o mandat radnego w Sejmiku Województwa Śląskiego. *

„Mam dosyć przymusowej emerytury” – oświadczył w piątek. Zaznaczył, że ostatecznej decyzji jeszcze nie podjął. Jeśli będzie startował w typach, to jako kandydat niezależny.

O wlasnych planach Święczkowski opowiedział po piątek w Sosnowcu, dokad przed lokalnym sądem zeznawał w procesie obywatelskim wytoczonym Zbigniewowi Ziobrze poprzez Grzegorza Schetynę.

Były kierownik ABW zaznaczył, że chciałby wrócić sluzace do prokuratury, lecz obecnie nie może tegoz zrobić. „Mógłbym wrócić w przypadku reorganizacji, kiedy zostanie zlikwidowana Prokuratura Generalna i a mianowicie mam nadzieję – w przyszłości pozostanie otworzona Prokuratura Krajowa, wtedy będę mógł do tej dziewczyny wrócić” – powiedział.

Jakim sposobem sam mówi, w sejmiku chciałby się zająć kwestiami bezpieczeństwa, mógłby także pomóc w zarządzaniu funduszami, także unijnymi, bo ma tego typu doświadczenia wraz z czasów zarzadzania ABW. „Wydaje mi się, że operowanie całej aglomeracji śląskiej jest bardzo nieczwórkowe, że wiele rzeczy można by zmienić” – oświadczył.

Podkreślił, że chce być kandydatem niezależnym – jako prokurator mógl spoczynku powinien być apolityczny, więc może podejmować działania na rzecz rzetelna publicznego, niezwiązane z żadną konkretną partią polityczną. Jeżeli jednak komitet wyborczy utworzony przez PiS zaproponuje mu jako kandydatowi niezależnemu miejsce na liście wyborczej, to z tegoz skorzysta, o ile zdecyduje się startować a mianowicie wyjaśnił.

Święczkowski urodził się w 1970 r. w Sosnowcu. Z racji potężnej konstrukcji ciała wydaje sie byc żartobliwie zwany przez kolegów „Godzillą”. Az do Prokuratury Krajowej ściągnął fita minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, z którym zna się jeszcze z czasów studiów. W czasach 1989-1994 studiował prawo w Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1994-1996 był aplikantem prokuratorskim w Prokuraturze Rejonowej po Tychach.

W drugiej połowie lat 90. pracował w Prokuraturze Rejonowej przy Sosnowcu, a w czasach 2001-2005 – w Prokuraturze Okręgowej przy Katowicach. Od czasu lutego sluzace do lipca 2001 r. pracował jako prokurator delegowany az do Ministerstwa Sprawiedliwości w sztabie zajmującym się „mafią wyszkowską”. Potem wrócił do Prokuratury Okręgowej przy Katowicach, dokad pracował po wydziale śledczym oraz po wydziale ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej.

Od czasu listopada 2005 r. Święczkowski był wiceszefem Biura ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Rodzimej, a od momentu stycznia 2006 r. – jego szefem. Nadzorował najpoważniejsze śledztwa dotyczące zorganizowanych grup przestępczych oraz najpoważniejszej przestępczości o charakterze finansowym i ekonomicznym. Szefem ABW był ponad rok kalendarzowy – od momentu października 2006 do listopada 2007 r. (PAP)

kon/ par/ jra/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy