Świat zaskoczony decyzją papieża

Świat zaskoczony decyzją papieża
Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

Papież – abdykacja – komentarze

Świat zdziwiony oświadczeniem papieża Benedykta XVI. Z pojawiających się komentarzy wynika jednakze, że postanowienie o rezygnacji ze sprawowanej funkcji przyjmowana jest ze spokojem jak i równiez zrozumieniem.
Niemcy, sposród których pochodzi Benedykt XVI, nie kryły zdziwienia decyzją papieża. O jego abdykacji mówi się jednak, że jest „zrozumiała”. Z komentowaniem decyzji długo wstrzymywał się natomiast niemiecki rząd. Angela Merkel oświadczyła jednak, że jeśli papież nie czuje na siłach, aby sprawować swoją funkcję, jego rozstrzygniecie musi być uszanowana.
Podobnie do sprawy odnosi się Republika francuska. Francois Hollande powiedział, że oświadczenie Benedykta XVI należy przyjąć sposród szacunkiem. Prezydent nie chciał szerzej komentować całej sytuacji. Przyznał jednakze, że rzecz jest bardzo poważna. „To gest rewolucyjny” – skomentował z kolei na gorąco Pier Ferdinando Casini, szef włoskiej chadecji. „Z ciężkim sercem” oświadczenie papieża przyjął prymas Anglii, arcybiskup Canterbury a mianowicie Justin Welby.
Frans Timmermans, minister spraw obcych Holandii, który gościł dziś w Warszawie nie zaakceptowac ukrywał, że informacja sposród Watykanu również i jego zaskoczyła. Szef holenderskiej dyplomacji podkreślał, że sam wydaje sie byc katolikiem i nie brał pod uwagę takiej możliwości. „Mam dla decyzji papieża Benedykta XVI największy wycena. Życzę mu wszystkiego dobrego, życzę, by odpoczął. Dysponuje nadzieję, że wszyscy zgodzimy się odnosnie do tego, że zrobił caloksztalt, co przy jego mocy, by prowadzić Kościół adekwatnie ze swoją ideą – że wydaje sie ojcem gwoli wszystkich katolików na świecie” – powiedział Timmermans.
Ustąpienie Benedykta XVI wraz z stolicy Piotrowej zaskoczyło także Czechy, zwłaszcza mieszkańców Moraw, które uważane są od czasu wieków zbytnio bardziej katolickie od innych regionów Republiki Czeskiej. Czeskie agencje zwracają uwagę, że papieżowi Benedyktowi XVI z uwagi na jego wiek ciężko było wypełniać obowiązki związane sposród pontyfikatem. Potwierdził to były prymas kardynał Miloslav Vlk. „Podczas minionego spotkania sposród nim w ubiegłym tygodniu naprawdę widziałem twarz wątłego staruszka”. Według czeskich teologów obecny papież nawiązał wlasnym pontyfikatem az do czasów Jana Pawła II, choć różnili się stylem sprawowania władzy w kościele. Ustępujący papież miał styl prawdziwie konserwatywny. „To był taki inteligentny konserwatyzm. Jednostki mylą często konserwatyzm z zacofaniem. Faktycznie nie jest. Benedykt XVI reprezentował biologiczny wręcz, inteligentny zachowawczosc, którego tenze nasz świat potrzebuje” powiedział ksiądz profesor Tomasz Halik, jeden z najwybitniejszych czeskich teologów.
Również hiszpańskie media mówią o wielkim zaskoczeniu jak i równiez „historycznym momencie”. Natomiast Stowarzyszenia chrześcijańskie jak i równiez Forum Hiszpańskich Księży uznało decyzję za przykład pokory. „To wydaje sie byc dobra wiadomość. Uważam, że Benedykt XVI uczy nasza firme wszystkich pokory oddając przywództwo społeczności Kościoła” – wyraża opinię Evaristo Villar, rzecznik Forum Madryckich Księży. Villar zaapelował, by następca papieża był człowiekiem o duzym sercu i woli odnowy Kościoła.
O „precedensie tysiąclecia” mówi także Litwa. Ambasador owego kraju po Stolicy Apostolskiej – Irena Vaiszvilaite powiedziała, że jest to historyczny chwileczke, ponieważ wylacznie pod koniec 13 wieku był jeden, pokrewny do nowoczesnego, przypadek. Przy pozostałych skraj pontyfikatu następował w wyniku śmierci papieża. Chodliwy litewski portal internetowy Delfi napisał natomiast, że nowym papieżem mógłby zostać kardynał Audris Juozas Baczkis. „Nasz arcybiskup metropolita wileński odpowiada wszystkim kanonom – nie ma wciaz 80 lat, jest przy świetnej formy zdrowotnej jak i równiez jest kardynałem” – uważa historyk kościoła profesor Paulius Subaczius.
Belgijscy komentatorzy są, tak jak cały świat, zaskoczeni abdykacją papieża Benedykta XVI. Podsumowują jego pontyfikat słowami: „Teolog, skonfrontowany sposród podziałami po kościele i skandalami pedofilskimi”, „Tradycjonalista, który musiał stawić czoła najgłębszemu kryzysowi Kościoła”, „Papież, który nie wywołał tak wielkiego entuzjazmu wśród tłumów jakim sposobem jego poprzednik Jan Paweł II, ale budził szacunek”. Większość komentatorów jest zgodna – następca Benedykta XVI nie będzie większym tradycjonalistą od jego, ale na pewno nie odmieni Kościoła. Pewien z belgijskich komentatorów Odon Vallet stwierdził, że dzieki tronie Piotrowym mógłby zasiąść kardynał z Afryki. Choć według jego, nie jest wykluczone, że papieżem mógłby zostać któryś z kardynałów sposród Ameryki Łacińskiej.
Sekretarz synodu Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej do kwestii kontaktów pozostalymi kościołami chrześcijańskimi, Dmitrij Sizionienko stwierdził jakkolwiek, że dymisja Benedykta XVI niczego nie zmieni po kontaktach Watykanu z Moskwą. Duchowny prawosławny określił obecne stosunki Moskwy z Watykanem jako zadowalające i wyraził przekonanie, że taka tendencja utrzyma się również na abdykacji Benedykta XVI. Rosyjskie agencje prasowe zwracają uwagę, że pontyfikat następcy błogosławionego Jana Pawła II był niezwykle ciezki. W refleksji rosyjskich dziennikarzy Benedykt XVI nie potrafił zjednywać sobie przyjaciół tak, jak swoim poprzednik. Rosyjskie media przypominają, że przy chrześcijańskim świecie do tej pory duzo osób krytykuje papieża zbytnio brak stanowczości w rozwiązywaniu skandali obyczajowych z udziałem księży. Dodają też, że Benedykt XVI nie zaskarbił sobie sympatii młodzieży i obraził mieszkańców Ameryki Południowej.

IAR

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy