Jest wstępna ugoda Komisji Europejskiej i Gazpromu. Nie będzie kary dla rosyjskiego koncernu?

 • Dom
 • Wiadomosci
 • Jest wstępna ugoda Komisji Europejskiej i Gazpromu. Nie będzie kary dla rosyjskiego koncernu?
Gaprom nadużywanie monopolistycznej pozycji na starym kontynencie - ugoda

KE przyjęła zobowiązania Gazpromu odpowiadające na zarzuty w sprawie nadużywania pozycji monopolisty na rynku gazu w Europie Środkowej jak i również Wschodniej. Rosjanie mają umożliwić swobodny przepływ surowca po regionie, a Bruksela nie zaakceptować będzie występować o sankcje.

To jeszcze nie definitywny koniec, ale zapowiedź końca batalii, którą unijni urzędnicy od kilku latek toczą z rosyjskim gigantem. Wstępna decyzji Komisji być może się wydawać rozczarowująca wraz z perspektywy Warszawy, zwłaszcza mając na uwadze brak kar finansowych na rzecz rosyjskiego koncernu. Aby uzyskać pełny obraz, należy jednakże zauważyć zmiany w modelu działania, które na Rosjanach wymusiła Bruksela.

Gazprom ma m. in. wyeliminować ograniczenia dotyczące reeksportu gazu, a nawet ułatwić odsprzedaż tam, gdzie nie dzierży połączeń. Ma też zapewnić, że ceny gazu w Europie Środkowej i Zachodniej będą odzwierciedlać ceny rynkowe.

Jak mówiła unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager:

Uważamy, hdy zobowiązania Gazpromu umożliwią swobodny przepływ gazu w Europie Środkowej i Wschodniej po niskich cenach. Są odpowiedzią na nasze zastrzeżenia i umożliwiają rozwiązanie na przyszłość, harmonijne z zasadami UE. Faktycznie pomogą łatwiej zintegrować sektor gazu w regionie.

Bruksela zwróciła się w poniedziałek do zainteresowanych królestw regionu, w tym Lokalny, o komentarze na rzecz propozycji Gazpromu. Czas w przesłanie uwag to 8 tygodni. Dopiero według ich przeanalizowaniu KE podejmie decyzję, czy zobowiązania Gazpromu wystarczą, by zamknąć działanie.

Jak argumentowała Margrethe Vestager:

Unijne maksymy dotyczą wszystkich firm, które działają na europejskim branży, bez względu na to, czy są ów kredyty europejskie, czy nie. Gazprom może bez przeszkód wyprzedawać swój gaz w Ue, ale musi stosować się do unijnych regulacji, włączywszy w to te odnoszące się do konkurencji.

Jak zaznaczyła, zobowiązania, które przedstawił Gazprom, potwierdzają, że takie stanie się jego podejście. - Sądzimy, że mogą dane kabiny prysznicowe dostarczyć przyszłościowych rozwiązań, aby naprawić problemy, na które wskazaliśmy oraz pomóc w lepszej integracji rynku w regionie - dodała komisarz.

Gazprom uniknie kary?

Z jej wypowiedzi powstaje, że Komisja nie istnieje chęci nakładać kar na rosyjskiego giganta za jego eksperymenty, jeśli tylko firma zostanie wypełniała swoje zobowiązania. - Celem tego postępowania było zapewnienie wolnego przepływu gazu przez granice po konkurencyjnych cenach. (... ) Staraliśmy się znaleźć rozwiązanie, które będzie najlepsze w tej sytuacji - podkreślała Vestager. Jak tłumaczyła, alternatywą do przyjęcia deklaracji od Gazpromu było podjęcie decyzji, która wiązałaby się z karami dla Rosji, ale trzeba by stało długiej batalii w sądzie, aby zakończyć sprawę.

Grzywna w wysokości w celu 10 proc. globalnego ruchu Gazpromu wciąż nie wydaje się być jednak wykluczona. Koncern narazi się na nią, jeśli nie będzie działał po zgodzie z wytycznymi, na jakie umawia się wraz z KE. Zobowiązania staną się wiążące prawnie po podjęciu ostatecznej decyzji za pośrednictwem Brukselę.

Z wiadomości przedstawionych przez KE wynika, że Gazprom zgodził się na usunięcie wszelkich ograniczeń dotyczących reeksportu gazu; posiada też ułatwiać takie przepływy tego paliwa na rynkach w Europie Środkowo-Wschodniej.

Swobodny przepływ gazu

Gazprom nakładał ograniczenia terytorialne w umowach o dostawy zawieranych wraz z hurtownikami i niektórymi odbiorcami przemysłowymi w ośmiu państwach członkowskich. Chodziło o Polskę, Bułgarię, Czechy, Estonię, Łotwę, Litwę, Węgry i Słowację. Z tego względu swobodny handel gazem w Europie Środkowo-Wschodniej nie jest możliwy.

Poza usunięciem wszystkich granic umownych dla swobodnego przepływu gazu Gazprom obiecał również uchylić wszystkie klauzule, które zmniejszają atrakcyjność odsprzedaży gazu (np. postanowienia przyznające Rosjanom udział w zysku z odsprzedaży). Koncern ma odrzucić stosować takich klauzul w przyszłości.

Co więcej, firma ma też umożliwić reeksport gazu tam, gdzie nie ma obecnie połączeń. Dla Naszego kraju oznacza to np. sposobność odsprzedaży paliwa do państw bałtyckich. Możliwe to ma być poprzez operacje rodzaju swap umożliwiające polskim klientom Gazpromu przekierowanie do państw bałtyckich dostaw gazu, które były pierwotnie zakontraktowane do odwiedzenia określonych punktów odbioru w naszym kraju.

Innym z problemów, który posiada być rozwiązany, jest kwestia cen. KE wskazywała, że Gazprom podzielił rynek, co umożliwiło mu narzucanie wygórowanych taryf w pięciu państwach: w Polsce, Bułgarii, Estonii, na Łotwie i Litwie.

Rosjanie zaproponowali, że wprowadzą zmiany przy klauzulach umownych dotyczących rewizji cen, aby zapewnić, iż będą one konkurencyjne na tych rynkach gazu.

Jak czytamy w stanowisku KE:

Gazprom przyłączy do klauzul rewizji opłat zamieszczanych w umowach z odbiorcami w tych pięciu państwach członkowskich konkurencyjne poziomy referencyjne, w tym koszty obowiązujące w zachodnioeuropejskich hubach gazowych. Klauzule rewizji opłat uprawniają odbiorców do wymagania zmiany cen gazu. Za sprawą tym zobowiązaniom klientom będzie przysługiwać wyraźne prawo umowne do wystąpienia o rewizję, gdy płacone przez nich ceny będą odbiegać od konkurencyjnych poziomów referencyjnych.

Dla Polski to porządna wiadomość, bo teraz – zgodnie z umowami z Rosjanami – cena gazu dla polski jest indeksowana w celu cen ropy. Jeżeli koszt ropy rośnie, zwiększą się również ceny gazu. Zdaniem Komisji brak możliwości odnoszenia się do cen w konkurencyjnych hubach gazowych jak do poziomu referencyjnego stanowił jedną z głównych pobudek wyższych cen w Polsce Środkowo-Wschodniej. KE zapewniła, że Polscy odbiorcy pozostaną mogli wystąpić o renegocjację ceny gazu, jeżeli stanie się ona odbiegać od zachodnioeuropejskich poziomów, w tym cen obowiązujących w konkurencyjnych hubach sachs.

Będzie rewizja opłat gazu

- Gazprom naniesie naprawy do swoich kontraktów wraz z klientami, aby zapewnić uprawnienie do renegocjacji. Nie określa to, że wszystkie koszty w całej Europie pozostaną jednakowe, ale ceny gazu w każdym z regionów będą dużo bardziej związane z cenami na rynkach płynnych - wyjaśniała Vestager.

Trzecie zastrzeżenie Komisji dotyczyło wykorzystywania przez Gazprom dominującej pozycji na rynku dostaw gazu, by zdobyć korzyści związane z dostępem do infrastruktury gazowej bądź kontrolę nad tą infrastrukturą. Problem dotyczył projektowanego gazociągu południowego w Bułgarii i gazociągu jamalskiego przy Polsce.

Komisja ogłosiła, że nie jest w stanie zmienić obecnej sytuacji dotyczącej Jamału (zapewnienia sobie za pośrednictwem Rosjan znacznego stopnia inspekcji nad tym gazociągiem) ze względu na umowę międzyrządową w tej sprawie pomiędzy Polską a Rosją. - Postępowanie monopolowe nie rozwiąże tej sytuacji. Wyjście może być znalezione pomiędzy legislacją dotyczącą energii i porozumieniem międzyrządowym. Zajmą się tym koledzy, którzy odpowiadają za ów obszar - powiedziała Vestager.

Odnośnie South Streamu Komisja wymusiła od Rosjan deklarację, że Gazprom nie zaakceptować będzie dochodzić od swych bułgarskich partnerów odszkodowania w związku z zaprzestaniem realizacji tego projektu. KE przypomniała, że w ubiegłym r. przedstawiła propozycję, by dokumenty urzędowe międzyrządowe w obszarze siły były sprawdzane przez jej ekspertów, zanim zostaną podpisane. Ma to wykluczyć sprzeczne z prawem UE zapisy z takich porozumień. Projekt ten zyskał już przychylność Parlamentu Europejskiego, a teraz czeka na przyjęcie za pośrednictwem państwa członkowskie.

W 2015 roku Komisja formalnie zarzuciła rosyjskiemu koncernowi, hdy łamie unijne zasady wojny, realizując strategię zmierzającą do podziału rynku gazu w krajach członkowskich spośród Europy Środkowej i Zachodniej, np. poprzez ograniczanie odbiorcom możliwości reeksportu gazu. Przy ocenie KE rosyjski koncern utrudnia konkurencję na branży gazu w ośmiu wraz z nich: Polsce, Bułgarii, Czechach, Estonii, Węgrzech, Litwie, Łotwie i Słowacji.

Tagi: Komisja Europejska Gazprom energetyka gaz Rosja Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w adres „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku mieszczą się się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Należy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

funt zyskuje po wyborach w USA. Złoty na przeciwnym biegunie Pieniądze

Funt zyskuje po wyborach w USA. Złoty na przeciwnym biegunie Pieniądze

Notowania złotego wobec euro i dolara są obecnie gorsze aniżeli po ogłoszeniu wyników referendum ws. Brexitu. Funt zaliczył właśnie swój najlepszy dwutygodniowy wynik od ośmiu czasów. To wynik wyników wyborów prezydenckich…...

Czytać..
frankowicze tworzą stowarzyszenie. Czego chcą? Waluty

Frankowicze tworzą stowarzyszenie. Czego chcą? Waluty

Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Coraz mniej pożyczek we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać spośród bankami Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po warsztacie zaciągnięcia to nierealne Pomoc…...

Czytać..

Francuski rząd interweniuje, ceny materiałów spadają Informacje

Eurogrupa naciska na Ateny Portugalczyk nowym szefem eurogrupy Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek EBC jak i również KE: Polska nie jest gotowa do przyjęcia wspólnej…...

Czytać..
franciszek krytykuje modele rozwoju opierajacego sie na kulcie pieniądza Ze świata

Franciszek krytykuje modele rozwoju opierajacego sie na kulcie pieniądza Ze świata

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać..
fitbit kupił Pebble. Firma kończy sprzedaż inteligentnych zegarków

Fitbit kupił Pebble. Firma kończy sprzedaż inteligentnych zegarków

Pebble to ważna firma, bo jawi się jako jeden z ojców założycieli gałęzi inteligentnych zegarków. Została zakupiona przez Fitbit i pozbawiona dotychczasowego dziedzictwa. Żadnej ochrony, aktualizacji oprogramowania, i jakie możliwości najważniejsze…...

Czytać..
finlandia spowalnia gospodarczo. Przemysł przeżywa trudności

Finlandia spowalnia gospodarczo. Przemysł przeżywa trudności

Grecjo, odsuń się. Wg firmy badawczej BMI Research, która działa tuż przy agencji ratingowej Fitch, Europa ma nowego, „chorego człowieka” - Finlandię. Wszystko wskazuje na to, że tenże kraj na północy…...

Czytać..