Brytyjski parlament pracuje ponad ustawą dotyczącą opóźnienia brexitu

  • Dom
  • Wiadomosci
  • Brytyjski parlament pracuje ponad ustawą dotyczącą opóźnienia brexitu
Brexit - ustawa opóźniającą wyjście z UE

Brytyjska Izba Gmin przyjęła projekt ustawy zmuszającej premier Theresę May do ubiegania się o opóźnienie wyjścia państwa z UE, aby uniknąć bezumownego opuszczenia Wspólnoty przy terminie 12 kwietnia. Proponowana legislacja trafi teraz do Izby Lordów.

Prace nad ustawą odbywały się w rekordowym tempie ze wszystkimi czytaniami przeprowadzonymi podczas zaledwie sześciu godzin. W tym czasie posłowie opozycji odparli próby rządu do powstrzymania dalszych zadań nad dokumentem, wygrywając każde z kluczowych głosowań. To ostatnie - trzecie czytanie projektu - zaledwie 1 głosem (313 do 312).

Ustawa dotycząca opóźnienia brexitu

Ustawa nakreśla ramy prawne dla rządowych starań na temat wydłużenie procesu wyjścia spośród Unii Europejskiej, wymagając od momentu rządu uzyskania poparcia dla jakiegokolwiek przedstawionego terminu wraz ze strony Izby Gmin. Posłowie mieliby także prawo do odwiedzenia przedstawienia swojej, alternatywnej ofert.

Do prac nad proponowaną legislacją doszło po toku nietypowej procedury wykorzystywanej w ostatnich tygodniach za pośrednictwem przeciwników rządowej strategii ws. brexitu, polegającej na przejęciu przez posłów kontroli morzem porządkiem obrad w Izbie Gmin. W efekcie projekt został przyjęty, pomimo że brytyjski rząd w żadnym etapie nie wyraził swojego poparcia dla tej zapisów, a wręcz aktywnie sprzeciwiał się jego treści.

Przedstawiciele administracji ostrzegali, że taki tryb prac nad ustawą stanowi "niebezpieczny konstytucyjny precedens", a przymus uzyskania zgody parlamentu na dowolny termin przy napiętych terminach związanych z koniecznością zdobycia zgody na opóźnienie brexitu podczas przyszłotygodniowej Rady Europejskiej w Brukseli wręcz "zwiększa prawdopodobieństwo przypadkowego bezumownego brexitu".

Jakiekolwiek przedłużenie funkcje opuszczenia Wspólnoty wymaga albowiem jednomyślnej zgody wszystkich innych 27 państw członkowskich, zaś nowa ustawa wymagałaby dalszego procedowania takiego porozumienia spośród UE i potwierdzenia ustaleń w głosowaniu w Izbie Gmin, potencjalnie ledwie dzięki godziny przed upływem obecnego terminu o 23: 00 wieczorem czasu lokalnego (o północy czasu polskiego) po piątek 12 kwietnia.

"Konstytucyjna rewolucja"

Z kolei eurosceptyczni przedstawiciele rządzącej Partii Konserwatywnej oskarżali autorów projektu o "konstytucyjną rewolucję".

Jeden z nich, Bill Cash, tłumaczył, że to "smutny moment w konstytucyjnej historii" Zjednoczonego Królestwa i ocenił tempo prac nad ustawą za "haniebne", an odmienny - Peter Bone a mianowicie wzywał spikera Izby Gmin do "zatrzymania tej farsy".

W czwartek plan trafi do Izby Lordów, gdzie eurosceptycy będą prawdopodobnie próbowali podjąć próbę maksymalnego opóźnienia jego dalszego procedowania. Autorzy projektu zapewniali jednakże w środę wieczorem, że zmobilizowali wystarczającą liczbę przedstawicieli wyższej izby parlamentu, aby zapewnić jego przyjęcie.

Na tym etapie ustawa wciąż jeszcze nie pozostała jeszcze przyjęta przez obie izby parlamentu i nie weszła w życie. Po ewentualnym przyjęciu przez Izbę Lordów konieczne będzie jeszcze uzyskania królewskiej zgody (ang. Royal Assent).

Wcześniej w środę brytyjska premier Theresa May i lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn spotkali się w celu rozpoczęcia prac nad ewentualnym kompromisowym rozwiązaniem ws. brexitu, które mogłoby liczyć na poparcie większej partii obu głównych partii w parlamencie.

Jeszcze przed rozmowami May podkreśliła, że jej zdaniem jest sporo obszarów, w których zgadza się z Corbynem ws. brexitu, nawiązując tym danym do jego wieloletniej krytycznej pozycji wobec Unii Europejskiej.

"Myślę, że oboje chcemy doprowadzić do rozwiązania ze Wspólnoty z porozumieniem; myślę, że oboje pragniemy chronić miejsca pracy, sfinalizować swobodę przepływu osób jak i również zdajemy sobie sprawę wraz ze znaczenia umowy ws. wyjścia" - wyliczała.

Po zakończeniu spotkania Downing Street wydało krótki komunikat, po którym zaznaczono, że rozmowy były "konstruktywne", a "obie strony pokazały elastyczność jak i również determinację, aby zakończyć obecną niepewność ws. brexitu". Jak dodano, uzgodniono plan kolejnych spotkań w kolejnych dobach.

W podobnym tonie wypowiedział się rzecznik Partii Pracy, który również ocenił dyskusje jako "konstruktywne", aczkolwiek zaznaczył, że mają ów kredyty na razie jedynie "wstępny charakter".

Podziały pośród konserwatystów

Negocjacje z opozycją są prawdopodobnie wymagały znacznej modyfikacje stanowiska negocjacyjnego rządu przy Londynie, co może przyczynić się do jeszcze większych podziałów wśród Partii Konserwatywnej.

Partia Pracy opowiada się bowiem za tzw. miękkim brexitem, zakładającym przede wszystkim pozostanie w unii celnej, a także zbieżność regulacyjną ze wspólnym rynkiem UE przy jednoczesnym zachowaniu łącznych instytucji, udziale w unijnych agencjach i programach (np. Erasmus) oraz bliskiej kooperacji w zakresie polityki chronienia.

Takie rozwiązanie wiązałoby się m. in. wraz z dalszym brakiem kontroli ponad polityką handlową wobec królestw trzecich, której odzyskanie stało się jednym z haseł sympatyków brexitu w kampanii referendalnej z 2016 roku. W czasie ubiegłotygodniowego orientacyjnego głosowania po Izbie Gmin za dwoma podobnymi modelami odpowiedziało się zaledwie 36 i 32 z 313 posłów Partii Konserwatywnej.

Wśród rozważanych opcji jest także postulowane przez część Partii Roboty przeprowadzenie drugiego plebiscytu nad jakąkolwiek formą umowy wyjścia z UE, potencjalnie łącznie z opcją rezygnacji spośród opuszczenia Wspólnoty i czynu obecnego członkostwa, które dzierży poparcie ledwie kilku deputowanych torysów.

Wielka Brytania ma czas do dwunastu kwietnia, by zdecydować się albo na brexit z brakiem umowy, albo na wielomiesięczne przedłużenie członkostwa w UE i znalezienie nowego rodzaju na wyjście z impasu politycznego. Mogłoby ono na przykład polegać na innym referendum w sprawie brexitu lub znacznej zmianie proponowanego modelu relacji z UE (np. pozostanie we pieknym rynku lub w unii europejskiej celnej). Taki scenariusz wymagałby jednak udziału w majowych wyborach do PE.

brexit. Airbus ostrzega, że niedostatek umowy zmusi go do trudnych decyzji  Wraz z świata

Brexit. Airbus ostrzega, że niedostatek umowy zmusi go do trudnych decyzji Wraz z świata

Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu zł. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Młodych polaków na Wyspach. Wszystko, jakie możliwości…...

Czytać..
brak pracowników w Polsce blokuje rozwój firm

Brak pracowników w Polsce blokuje rozwój firm

Coś, co wciąż kilka lat temu było nie do pomyślenia, w tym momencie staje się faktem. Ekonomiści biją na alarm. W Naszym kraju zaczyna brakować pracowników, zaś polskie firmy masowo pokazują brak możliwości…...

Czytać..
boeing Sonic Cruiser - przodek 787 Dreamlinera

Boeing Sonic Cruiser - przodek 787 Dreamlinera

Boeing Sonic Cruiser miał być amerykańskim "Concorde'em" XXI wieku. W 2001 roku firma ogłosiła zamiar stworzenia samolotu poruszającego się z prędkością 0, 96 Ma, czyli bliską prędkości dźwięku. Sonic Cruiser…...

Czytać..
blokowanie konta firm. STIR - Co to jest?

Blokowanie konta firm. STIR - Co to jest?

Od poniedziałku szef Rodowitej Administracji Skarbowej może blokować konta firm podejrzanych na temat oszustwa podatkowe - prognozuje ustawa o STIR. Przy lipcu tego roku fiskus będzie otrzymywał z systemu bankowego informacje…...

Czytać..
black Swan Fund - kasa zapomogowa PFR i Sieci Przedsiębiorczych Kobiet

Black Swan Fund - kasa zapomogowa PFR i Sieci Przedsiębiorczych Kobiet

50 milionów złotych a mianowicie taką kwotą na inwestycje będzie dysponować Black Swan Fund, który wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju rozmieszczają przedstawicielki Sieci Przedsiębiorczych Dziewczyn - Katarzyna Wierzbowska, Dorota Czekaj, Kinga Nowakowska…...

Czytać..
bitcoin Cash rośnie kosztem bitcoina. Kurs obu kryptowalut

Bitcoin Cash rośnie kosztem bitcoina. Kurs obu kryptowalut

"Bitcoin Cash to nowy Bitcoin" - wyrazu Li Ang, szefa chińskiej firmy kopiącej bitcoiny Canoe Pool, mogłyby trafić w półkę wraz z pozostałymi przechwałkami osób, które pompują medialną bańkę z kryptowalutami…...

Czytać..