UNESCO wzywa rząd do zaprzestania wycinania Puszczy Białowieskiej

  • Dom
  • Wiadomosci
  • UNESCO wzywa rząd do zaprzestania wycinania Puszczy Białowieskiej
Decyzja UNESCO w sprawie Puszczy Białowieskiej, lipiec 2017

Do natychmiastowego zaprzestania wycinki drzew w najstarszej części Puszczy Białowieskiej wezwał polskie władze Komitet Świeckiego Dziedzictwa UNESCO. Polska jak i również Białoruś mają także przyswajać misję ekspertów i przygotowywać do grudnia 2018 r. raport o stanie czynu puszczy.

Takie są decyzje podjęte na 41. sesji Komitetu w Krakowie. Dyskusję zapoczątkowała delegacja Kazachstanu, która zaproponowała, żeby przy puszczy można było kierować cięcia sanitarne, chciała wydłużenia czasu na przygotowanie raportu o stanie zachowania puszczy oraz wykreślenia z dokumentu zapisu odnoszącego się do działań Komisji Europejskiej w sprawie Białowieży. Przeciwne temu zostały m. in. Portugalia, Finlandia, Zimbabwe i Angola.

Ma powstać raport o puszczy

Ostatecznie wydłużono jedynie termin, który Polska ma przyrządzanie raportu o puszczy – ma on powstać do grudnia 2018, a nie do lutego przyszłego roku. Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO powtórzył swój wniosek, by Polska utrzymała "ciągłość i integralność chronionego starodrzewu przy Puszczy Białowieskiej" i wezwał do "natychmiastowego zaprzestania wycinki i pozyskiwania drewna w starej części lasu".

Kolejna misja UNESCO

Komitet pragnie także, by Polska i Białoruś przyjęły kolejną misję ekspertów UNESCO z Ogólnoświatowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) i Centrum Światowego Dziedzictwa. Poprzednie trzy misje odwiedzały Puszczę w 2004, 2004, an ostatnia w czerwcu 2016 r. Dyskusja o ewentualnym wpisie puszczy na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu ma się odbyć na sesji po 2019 r.

Wiceminister środowiska Andrzej Konieczny mówił dziennikarzom, że Polska wyczekuje na "zakończenie sesji i dostarczenie decyzji". "UNESCO wówczas bardzo poważna organizacja, która na wysokim szczeblu wiedzie obrady, to są osoby bardzo doświadczeni w dyplomacji. Ustalają określone decyzje, które szanujemy i które pozostaniemy wykonywać" - mówił. Dodał, że na stronie UNESCO są wszystkie dokumenty konstruowane przez Polskę w kwestii Puszczy Białowieskiej, w naszym zawierające ustalenia, że dopuszczalne są cięcia sanitarne, ochrona lasu i gospodarka łowiecka.

Obrońcy puszczy nie składają broni

Sekretarz generalny Naszego Komitetu ds. UNESCO Sławomir Ratajski powiedział mediom, że są różne opinie tyczące metod przyjętych dla ochrony puszczy, ale "ma wiarę, że w końcu wybrana zostanie ta najlepsza i najwłaściwsza metoda" i misja UNESCO będzie w tym pomocna. "Ta decyzja wstrzymuje działania, które mogą szkodzić puszczy" – mówił Ratajski.

Ze stanowiska Komitetu UNESCO zadowoleni są obrońcy Puszczy Białowieskiej, ale jakim sposobem mówił dyrektor Greenpeace Nasz kraj Robert Cyglicki, nie tworzą oni broni i ciągle będą blokować w Białowieży ciężkie maszyny do wycinki drzew.

Zdaniem Adama Wajraka decyzja Komitetu "to dyplomatyczne i prestiżowe zwycięstwo". "Cieć to nie zatrzyma, to jest zwycięstwo bardzo symboliczne, ale symbole też się liczą" – gadał Wajrak.

We wtorek mister środowiska Jan Szyszko zaprosił członków Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, by 8 lipca odwiedzili Puszczę Białowieską i na własne oczy przekonali się o potrzebie "prowadzenia czynnej ochrony przed gradacją kornika drukarza, który to zagraża puszczańskim siedliskom".

Darmowe podręczniki przeszły przez Sejm Informacje

Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o oświacie. Według jej zapisów minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska może zlecić opracowanie i wydanie podręcznika szkolnego. Nowe przepisy otwierają koncepcję do przygotowania bezpłatnych podręczników dla najmłodszych…...

Czytać..
cła na stal, aluminium w USA - możliwa wojna handlowa z UE

Cła na stal, aluminium w USA - możliwa wojna handlowa z UE

Po tymże, jak prezydent USA Donald Trump zapowiedział wprowadzenie ceł na import stali jak i również aluminium, Unia Europejska przygotowuje się do wojny komercyjnej, Kanada jest oburzona, MFW ostrzega przed konsekwencjami…...

Czytać..
czy umowy o dzieło pozostaną oskładkowane ZUS?

Czy umowy o dzieło pozostaną oskładkowane ZUS?

Umowy o dzieło mogą zostać oskładkowane. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej rozważy taką możliwość, o ile będzie ich przybywało – zapowiedziała w piątek minister Elżbieta Rafalska. Zastrzegła jednak…...

Czytać..
czy kryptowaluty zastąpią waluty i pieniądze? Opinia JP Morgan

Czy kryptowaluty zastąpią waluty i pieniądze? Opinia JP Morgan

Kryptowaluty nie znikną, ale mogą znacznie zmienić swoją funkcję i formę a mianowicie twierdzi JP Morgan przy specjalnym raporcie, do którego dotarł Business Insider Nasz kraj. Bank w dokumencie stara się odpowiedzieć…...

Czytać..
czego oczekują pasażerowie od kreski lotniczych?

Czego oczekują pasażerowie od kreski lotniczych?

Czego oczekują pasażerowie? Intuicyjnie na usta ciśnie się odpowiedź: jak najniższych cen biletów. Potwierdzałby to silny rozwój tanich linii lotniczych, które na starym kontynencie zdetronizowały zwykłych przewoźników. Właściwa odpowiedź nie jest jednak taka…...

Czytać..
cyfryzacja procesów bankowych to okazja i wyzwanie dla sektora  Pieniądze

Cyfryzacja procesów bankowych to okazja i wyzwanie dla sektora Pieniądze

Darmowe konta i karty coraz bardziej. Podstawowe usługi będą nieodpłatne, ale są też ograniczenia Kolejny bank ostrzega kontrahentów. "Złośliwe oprogramowanie" Bank stworzył klona. Doradza klientom Jeden z największych banków…...

Czytać..