Temat: Frank szwajcarski

Frankowicze tworzą stowarzyszenie. Czego chcą?  Waluty

  • Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu
  • Coraz mniej pożyczek we frankach
  • Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać spośród bankami
  • Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po warsztacie zaciągnięcia to nierealne
  • Pomoc dla frankowiczów. Rząd korzystnie o prezydenckiej ustawie

W Krakowie powstało Stowarzyszenie Kredytobiorców Hipotecznych, skupiające w większości osoby spłacające kredyty we frankach. Jego członkowie nie zaakceptować chcą finansowej pomocy was, ale wsparcia prawnego, ograniczenia egzekucji komorniczej tylko do hipoteki i przewalutowania kredytów mieszkaniowych.

Inicjatorami założenia stowarzyszenia są radny miejski Mirosław Gilarski i radny Dzielnicy III Prądnik Czerwony Łukasz Wantuch (obaj mają kredyty we frankach). W sobotę zdecydowano, że będzie to siano nosiło nazwę Stowarzyszenie Kredytobiorców Hipotecznych. - Nie pragniemy ograniczać się do reprezentowania postulatów wyłącznie “frankowiczów" – zaznaczył Wantuch.

Jakie możliwości dalej z "frankowiczami"? Bankowcy zastanowią się i mówią za... kilka tygodni

Dlaczego?

Na przewodniczącego stowarzyszenia wybrany został Gilarski. Podczas sobotniego zebrania zdecydowano o rozpoczęciu akcji gromadzenia podpisów pod obywatelskim zamysłem uchwały Rady Miasta Krakowa, a konkretnie rezolucji skierowanej do Sejmu i zawierającej apel o zmianę przepisów prawa bankowego dotyczących metrów. in. egzekucji komorniczej.

- Nie chcemy finansowej pomocy państwa. Chcemy pomocy w procesie prawnym. Postulujemy zbadanie zgodności umów dotyczących kredytów we frankach z polskim prawem. Różne banki przedstawiały różne umowy. Jeśliby okazało się, że istnieją one nieważne, wówczas zasiadamy do stołu i omawiamy sposób rozliczenia z bankami - powiedział Gilarski.

Inne postulaty stowarzyszenia to likwidacja klauzul niedozwolonych (abuzywnych) w umowach i sposobność przewalutowania kredytów. - Liczymy na rozwiązania ustawowe, które wprowadziłyby możliwości przewalutowania pożyczki po kursie z miesiąca zawarcia umowy – mówił Gilarski. Dodał, że tego rodzaju pomoc zapewniono kredytobiorcom m. in. w Chorwacji, Francji czy na Węgrzech.

Graj w "Zabij Franka" i obniż ratę kredytu hipotecznego

Dla wszystkich?

Jak podkreślił Łukasz Wantuch postulaty Stowarzyszenia dotyczą także osób, mających kredyty w złotówkach. - Chcielibyśmy, żeby egzekucja komornicza była ograniczona – tak jak jest np. w USA - wyłącznie do hipoteki, zaś nie dotyczyła całego zasobności dłużnika. Jeżeli kredytobiorca nie zaakceptować spłaca kredytu, oddaje klucze od mieszkania. Obecnie wydaje się być tak, że jeśli ogół, jaką bank otrzyma z egzekucji nie wystarczy, może mi zabrać samochód lub wejść na pensję – mówił Wantuch.

Kredytobiorcy postulują też likwidację bankowego tytułu egzekucyjnego BTE, ponieważ jak twierdzą, to "relikt PRL". - Bank może bez drogi sądowej zająć mieszkanie – mówił Wantuch.

Liderzy nowego stowarzyszenia zapowiadają, że wspólnie spośród innymi organizacjami w kraju, metrów. in. ze Stowarzyszeniem Obrony Poszkodowanych przez Banki Pro Futuris będą walczyć na temat spełnienie tych postulatów.

W połowie stycznia według tym, jak szwajcarski bank centralny (SNB), ogłosił uwolnienie kursu franka, wzrósł pan gwałtownie z 3, 57 zł do 5, 19 zł. Obecnie kurs podtrzymuje się na poziomie trzech, 93 zł. Według danych BIK w Polsce jest ok. 550 tys. pożyczek we frankach.

Będzie pomoc?

W styczniu po spotkaniu Komitetu Stabilności Finansowej - w którym wzięli udział minister zasobów, prezes NBP, przewodniczący KNF oraz prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz przedstawiciele banków, które mają w kieszeni liczne kredyty walutowe - bankowcy zadeklarowali, że pozostaną uwzględniać ujemny LIBOR gwoli franka, a część wraz z nich zapowiedziała, że obniży też spready walutowe.

Związek Banków Polskich proponował m. in., by bazy uwzględniały ujemną stawkę LIBOR dla franka przy wyliczaniu oprocentowania rat kredytów, faktycznie zmniejszyły na sześć miesięcy spread walutowy, umożliwiły kredytobiorcom składanie wniosków o wydłużenie okresu spłat i zrezygnowały z żądania nowego zapewnienia oraz ubezpieczenia kredytów od kredytobiorców, którzy dotychczas terminowo spłacali raty.

Francuski rząd interweniuje, ceny materiałów spadają Informacje

Eurogrupa naciska na Ateny Portugalczyk nowym szefem eurogrupy Polska dużo dalej za Niemcami. Kolosalne różnice w sile europejskich gospodarek EBC jak i również KE: Polska nie jest gotowa do przyjęcia wspólnej…...

Czytać..
franciszek krytykuje modele rozwoju opierajacego sie na kulcie pieniądza  Ze świata

Franciszek krytykuje modele rozwoju opierajacego sie na kulcie pieniądza Ze świata

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą periodu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać..
fitbit kupił Pebble. Firma kończy sprzedaż inteligentnych zegarków

Fitbit kupił Pebble. Firma kończy sprzedaż inteligentnych zegarków

Pebble to ważna firma, bo jawi się jako jeden z ojców założycieli gałęzi inteligentnych zegarków. Została zakupiona przez Fitbit i pozbawiona dotychczasowego dziedzictwa. Żadnej ochrony, aktualizacji oprogramowania, i jakie możliwości najważniejsze…...

Czytać..
finlandia spowalnia gospodarczo. Przemysł przeżywa trudności

Finlandia spowalnia gospodarczo. Przemysł przeżywa trudności

Grecjo, odsuń się. Wg firmy badawczej BMI Research, która działa tuż przy agencji ratingowej Fitch, Europa ma nowego, „chorego człowieka” - Finlandię. Wszystko wskazuje na to, że tenże kraj na północy…...

Czytać..
filip Połoska nowym redaktorem naczelnym Noizz. pl

Filip Połoska nowym redaktorem naczelnym Noizz. pl

Filip Połoska będzie świeżym redaktorem naczelnym Noizz. pl. Stanowisko obejmie 1 czerwca. Dotychczasowy szef i współtwórca portalu obejmie nowe stanowisko. Filip Połoska pracował w Gazeta. pl od 2011 roku. Na początku czynił satyryczny…...

Czytać..
facebook umożliwia dyskryminację kobiet po ogłoszeniach o pracę

Facebook umożliwia dyskryminację kobiet po ogłoszeniach o pracę

System Facebooka umożliwia dyskryminację kobiet pracodawcom zamieszczającym w serwisie propozycji zatrudnienia. Wielu z tych propozycji kieruje swoje ogłoszenia tylko do mężczyzn - zważa amerykańska organizacja pozarządowa ACLU. Jak informuje CNBC, w związku…...

Czytać..