Temat: Rosja

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują nowe narzędzie nacisku dzięki Gazprom
  • Moskwa chce "wykluczyć lub zmniejszyć opady". Uiści za to krocie
  • Rosja podniesie wiek emerytalny, ale będą poprawki. Putin ma nową ofertę dla kobiet

Rosyjski zakaz importu żywności obejmie Unię Europejską, USA, Australię, Kanadę i Norwegię - ogłosił premier Dmitrij Miedwiediew. Rosja przestanie sprowadzać owoce, warzywa, mięso, ryby, mleko i nabiał.

Zakaz wchodzi w życie 7 sierpnia jak i również ma obowiązywać przez rok - powiedział Miedwiediew dzięki posiedzeniu rządu. Podkreślił, hdy nie dotyczy odżywek gwoli dzieci i produktów na własną rękę zakupionych za granicą przez Rosjan. Sankcjami nie zostały objęte dostawy żywności z Japonii i Ukrainy, która wydaje się być największym eksporterem żywności do odwiedzenia Rosji.

- Sankcje to droga w ślepy zaułek. Nikomu nie będą potrzebne. Wszelako oni (kraje zachodnie - red. ) tego nie zrozumieli. W zaistniałej sytuacji zostaliśmy zmuszeni do zastosowania kontrposunięć a mianowicie oznajmił Miedwiediew.

Mięso wołowe

Mięso wieprzowe

Mięso drobiowe

Mięso solone, przy solance, suszone lub wędzone

Ryby i skorupiaki, mięczaki i inne bezkręgowce wodne

Mleko i produkty nabiałowe

Warzywa, korzenie i bulwy spożywcze

Lista produktów otoczonych rosyjskim embargiem

Sankcje wówczas droga w ślepy zaułek. Nikomu nie są potrzebne. Wszelako oni tego odrzucić zrozumieli. W zaistniałej sytuacji zostaliśmy zmuszeni do użycia kontrposunięć. Jeśli nasi zagraniczni partnerzy zademonstrują konstruktywne postępowanie, to rząd jest gotów zrewidować okres działania embarga. (... ) Próby spekulacyjnego zarobienia na tej kwestii będą ostro ucinane

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew

Szef rządu nie wykluczył aczkolwiek złagodzenia sankcji. - O ile nasi zagraniczni partnerzy zademonstrują konstruktywne podejście, to rząd jest gotów zrewidować czas działania embarga - zapewnił.

Jednocześnie ostrzegł, że wszelkie "próby spekulacyjnego dodatkowego zarobku na tej sytuacji będą ostro ucinane". - Jestem przekonany, że rosyjski sektor zapełni się naszymi świeżymi produktami dobrej jakości, które i tak wielu Rosjan już woli od importowanych - oświadczył.

Zakaz dla linii lotniczych

Premier dodał, że wprowadza zakaz lotów na terytorium Rosji dla ukraińskich linii lotniczych i rozważa jego narzucenie na amerykańskich i tych popularnych przewoźników. - Nie oznacza to, że zostaną bezzwłocznie wprowadzone. Niemniej są dzięki stole - powiedział.

Ogłosił również, że Rosja gotowa jest też wprowadzić działania protekcyjne w przemyśle samochodowym, lotniczym i stoczniowym, a także w odmiennych branżach. "Jednak będziemy to czynić w sposób przemyślany" - podkreślił.

Dekret prezydenta

McQuaid: rynki wyceniają możliwość wybuchu wojny

Władimir Putin podpisał w środę dekret, w którym nakazał rządowi przygotowanie listy wyrobów rolnych, surowców i paragrafów spożywczych, których import zostanie zakazany z krajów, które wprowadziły sankcje wobec Rosji. Obostrzenia mają obowiązywać rok.

Prezydent uzasadnił tenże krok "obroną interesów narodowych Federacji Rosyjskiej". Określenie, które kraje lub produkty posiada objąć zakaz bądź zredukowanie importu, Putin polecił rządowi.

Zdaniem dziennika "Kommiersant" zakaz dotknie około dziesięciu proc. całego importu rolno-spożywczego, który w 2013 roku kalendarzowego wyniósł 43 mld dolarów (bez napojów i alkoholu). "Kommiersant" informuje, że obostrzenia obejmą również Ukrainę, największego eksportera żywności do Rosji.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat Importerzy i eksporterzy

Według owego dziennika w moskiewskim Białym Domu (siedzibie rządu) panuje przekonanie, że w przeciągu kilku miesięcy kraje zachodnie w zakresie sankcji przeciwko Rosji same wprowadziłyby ograniczenia na eksport żywności do FR.

"Putin wprowadził sankcje przeciwko Rosji". Odzew mediów na "spożywczy" dekret Putina

"Kommiersant" zauważa, iż Rosja jest przygotowana w pozwy w ramach Świeckiej Organizacji Handlu (WTO) jak i również uszanuje decyzje arbitrażu. "Zakłada się, że niskie tempo podejmowania decyzji w ramach WTO da rosyjskim producentom kilka lat i nieskrępowany od konkurentów rynek, by po uchyleniu ograniczeń mogli konkurować z dostawcami wraz z UE" - pisze czasopismo.

Terapia szokowa

W ocenie "Kommiersanta" dekret Putina ordynuje swoistą "terapię szokową" rynkowi żywnościowemu Rosji. Z kolei "Wiedomosti" przypominają, iż Putin już w 2010 roku mówił o potrzeby wielkich inwestycji w ruski sektor rolno-przemysłowy. "Teraz ma możliwość uczynić z rozwoju rolnictwa jeden z priorytetów narodowych Rosji. W długofalowej perspektywie może to dać możliwość rosyjskiemu rolnictwu i przemysłowi rolniczemu na odbudowanie dawnej potęgi" - konstatuje dziennik.

"Wiedomosti" przypominają także, że przyjęta w 2010 roku doktryna bezpieczeństwa żywnościowego FR zakłada, że Rosja we własnym zakresie winna wytwarzać co najmniej 85 proc. spożywanego mięsa i wyrobów mięsnych, 90 proc. mleka i produktów mlecznych oraz 95 proc. ziemniaków. Z danych Ministerstwa Rolnictwa FR wynika, że do odwiedzenia 2012 roku Rosji udało się osiągnąć wymagany pułap tylko w produkcji ziemniaków.

Odpowiedź na sankcje

Najnowsze kroki Kremla konstytuują odpowiedź na ostatnią rundę sankcji nałożonych przez Zmierzch na Rosję za do niej interwencję na Ukrainie. Przy ubiegłym tygodniu Unia Europejska po raz pierwszy zastosowała sankcje uderzające w kompletne sektory rosyjskiej gospodarki. Mieszczą one bankowość, technologie, rynek energetyczny, broń i sprzęt wojskowy.

Źródło: TVN24 Biznes i Rzeczywistość Co eksportujemy do Rosji?

elon Musk rezygnuje z zastosowania platyny przy produkcji aut  Tech

Elon Musk rezygnuje z zastosowania platyny przy produkcji aut Tech

Elon Musk, twórca Tesli, anonsuje koniec używania szkodliwej platyny. Pojazdy elektryczne mają wesprzeć w redukcji spalin, jakim sposobem również przekierować rynek w nowe tory. Nie tylko Musk chce sporządzać coraz doskonalsze samochody…...

Czytać..
eleganckie walizki podróżne

Eleganckie walizki podróżne

Każda podróż jest w swój sposób wyjątkowa, także ta mała, jak i duża. Im lepiej się do nich przygotujemy, pakując do walizki wszystko, co niezbędne, tym większą satysfakcję będziemy z nich…...

Czytać..
ekspert: Pierwsze mieszkanie bez wkładu własnego lepsze niż MdM  Nieruchomości

Ekspert: Pierwsze mieszkanie bez wkładu własnego lepsze niż MdM Nieruchomości

Zniesienie wkładu własnego na pierwsze apartament byłoby lepsze dla młodocianych polskich rodzin niż dopłaty do kredytów w projekcie Mieszkanie dla Młodych - uważa dyrektor generalny HRE Think Tank Michał Cebula. Odniósł…...

Czytać..
eksperci ostrzegają przed wpływem Brexitu na sektor bankowy  Ze świata

Eksperci ostrzegają przed wpływem Brexitu na sektor bankowy Ze świata

Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy dzięki świecie Funt spadł niżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy przymus dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz…...

Czytać..
efekt bumerangu - skutki powrotów emigrantów z CEE

Efekt bumerangu - skutki powrotów emigrantów z CEE

7 mln obywateli spośród 6 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, wyemigrowało na zachód kontynentu. Mnóstwo z nich wyjechało w celach zarobkowych. Gdyby do odwiedzenia powrotu do ojczyzn skłoniły ich rosnące…...

Czytać..

E-papierosy w defensywnie. Zakazane po miejscach publicznych Informacje

Posiadłość z XIX stuleciu za 56 złotych. Dwójka zdecydowała się na nietypową sprzedaż Niezwykła przemiana bloków mieszkalnych z wielkiej płyty. Domu jak luksusowe apartamenty Podjechali furgonetką i wyrwali drzwiczki. Wyjątkowa praca Banksy'ego…...

Czytać..