Temat: Unia europejska Europejska

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Koniec gorszych produktów dla Młodych polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni"
  • Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty roboty w Unii
  • Unia szykuje rewolucję w przepisach. 10 zakazanych produktów
  • Bruksela nałożyła karę na General Electric. "Dokładne informacje są niezbędne"

Polska delegacja przy Europejskiej Partii Ludowej ulegnie wzmocnieniu i będzie dążyć o przewodniczenie w jakiejś lub dwóch ważnych komisjach - powiedziała szefowa PO-PSL w PE Danuta Huebner. Wymieniła komisje ds. ciepła i rynku wewnętrznego.

- Trzeba zwrócić atencję na to, że polska grupa w EPL ulegnie wzmocnieniu. Wszystko wskazuje na to, że będziemy zajmować drugie miejsce po Niemcach, ponieważ wydaje się, że Francja uzyska raczej tylko 20 mandatów, Hiszpania i Włosi prawdopodobnie po 17, zatem nasze 23 mandaty, jeżeli to się utrzyma do ostatecznych wyników, niewątpliwie zostawią nam większą rolę, większą siłę polityczną i również wzmocnienie, jeżeli chodzi o pozyskiwane stanowiska. Myślę, hdy jest to dość dobrą wiadomością - powiedziała Huebner, szefowa komisji ds. wzrostu regionalnego w dobiegającej finiszu kadencji PE.

Hakerzy, zakupy i energia. 10 wyzwań nowego europarlamentu

Rywalizacja o komisje

Jak zaznaczyła, jeśli chodzi o przewodniczenie komisjom w przyszłym PE, to decyzje będą zapadały w lipcu, natomiast najpierw muszą nastąpić uzgodnienia między przewodniczącymi frakcji przy PE. - I wówczas (po uzgodnieniach) zobaczymy które to EPL będzie miała (komisje) do dyspozycji i wtedy będziemy zabiegać o jak najpoważniejsze i ważne komisje, jedną albo dwie, w zależności od tego jaką ostatecznie będziemy mieć strategię, które stanowiska będą dla ludzi najważniejsze - wyjaśniła.

Stanowiska te to poza szefem komisji PE, wyobrażenie wiceprzewodniczącego PE i posady we frakcji. Pytana o jakie komisje PE ma możliwość zabiegać polska delegacja przy EPL, Huebner odparła, hdy jej zdaniem powinna ona dążyć do komisji legislacyjnych i komisji, które "zajmują się najważniejszymi sprawami Świata, czyli rynek wewnętrzny oraz energia, polityka przemysłowa i badania naukowe".

- Myślę, że gdzieś przy tym kręgu powinniśmy zostać, ponieważ ECON (komisja PE ds. gospodarczych i monetarnych) jest w sposób bezsporny przeznaczona raczej dla przewodniczącego, który pochodzi z kraju członkowskiego, który jest elementem obszaru wspólnej waluty. Sądzę, że to raczej (komisja) INTRE (ds. przemysłu, doświadczeń i energii), IMCO (ds. rynku wewnętrznego i gwarancji konsumentów) i zobaczymy jak jeszcze - sprecyzowała Huebner.

Ambitne plany

Podkreśliła, że jest jeszcze za wcześnie, by mówić o tym ile i które to komisje przypadną klubowi PO-PSL w PE, ale "na pewno będziemy ambitni".

Pytana o tekę gwoli polskiego komisarza, podkreśliła, że na skład Komisji Europejskiej wpływ mają zwłaszcza ciebie członkowskie i przewodniczący KE. Zaznaczyła, że procedura prognozuje, że najpierw komisarza zgłasza kraj członkowski, potem akceptuje go przewodniczący KE, zaś dopiero potem, po przesłuchaniu, akceptuje go lub odrzuca europarlament.

- Jak i również w związku z tym Polska będzie musiała podjąć decyzję, myślę, że jest to decyzja premiera, jaka teka jest dla nas najciekawsza, czy najważniejsza, bo pamiętajmy, że Komisja jednak wydaje się być ciałem niezależnym od biznesów narodowych, także tutaj różne czynniki muszą być brane pod uwagę - powiedziała Huebner.

Energia bądź dyplomacja?

Zdaniem dużej liczby polskich polityków Polska musi zabiegać o tekę komisarza UE ds. energii lub szefa unijnej dyplomacji. W nadchodzących latach to energia będzie bardzo ważną gwoli Polski dziedziną unijnej strategii. Premier Donald Tusk forsuje mnóstwo tygodni pomysł unii europejskiej energetycznej, która miałaby wspomóc w ograniczeniu uzależnienia UE od gazu z Rosji. W dyskusjach o siły Polska broni roli węgla, sprzeciwia się unijnym regulacjom dotyczącym wydobycia gazu łupkowego, jak również zbyt wyśrubowanym celom klimatycznym, często nie znajdując poparcia wielu pozostałych państwa UE. Właśnie to, że Polska jest tak niesłychanie zainteresowana dziedziną energii, być może być przeszkodą w udzieleniu nowemu polskiemu komisarzowi tej teki - oceniają eksperci.

W obecnej kadencji KE komisarz z Lokalny Janusz Lewandowski odpowiadał za unijny budżet; Polska jest największym odbiorcą unijnych kapitałów. W poprzedniej KE po latach 2004-2009 Danuta Huebner była komisarzem ds. polityki regionalnej, zaś w upływającej kadencji europarlamentu kierowała komisją rozwoju regionalnego. Huebner po imieniu PE prowadziła zasadnicze dla polskich regionów pertraktacje z rządami i Komisją Europejską na temat reguł wykorzystania funduszy strukturalnych przy nowym budżecie UE na lata 2014-2020.

dramatyczna sytuacja Rosjan. Coraz większą ilość wiadomości żyje poniżej granicy ubóstwa  Ze świata

Dramatyczna sytuacja Rosjan. Coraz większą ilość wiadomości żyje poniżej granicy ubóstwa Ze świata

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur w rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Środowiska: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Rfn zyskują nowe narzędzie naporu na Gazprom Moskwa pragnie…...

Czytać..
donald Tusk o możliwym opóźnieniu rozmów w sprawie Brexitu  Ze świata

Donald Tusk o możliwym opóźnieniu rozmów w sprawie Brexitu Ze świata

Funt spadł poniżej pięciu złotych. Następujące "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków w Wyspach. Wszystko, co musisz wiedzieć Żyją tysiące km od Londynu, obawiają się…...

Czytać..
donald Trump a nauka jak i również ekologia

Donald Trump a nauka jak i również ekologia

Wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zaskoczyła wiele osób pod każdą szerokością geograficzną. Pośród nich znaleźli się naukowcy, których przerażają opinie Trumpa na temat badań prawdziwych i naszego…...

Czytać..
dodatkowe zabezpiecznie w usłudze Twój e-PIT

Dodatkowe zabezpiecznie w usłudze Twój e-PIT

W usłudze Twój e-PIT wprowadzono dodatkowe zabezpieczenie. Żeby zobaczyć deklarację za 2018 rok, trzeba podać większą ilość danych dot. zeznania podatkowego za rok poprzedni. Wówczas reakcja na ujawnienie twierdzenia, że dostęp do PIT-a pracownika…...

Czytać..
dobra reakcja Wall Street dzięki wybór Trumpa  Giełda

Dobra reakcja Wall Street dzięki wybór Trumpa Giełda

Główne indeksy na nowojorskich giełdach mocno wzrosły przy środę, a po wyraźnej panice sprzed kilkunastu godzinek nie został nawet ślad. Rynek analizuje konsekwencje wygranej Donalda Trumpa i przejęcia obu izb…...

Czytać..

Dlaczego nie będziemy gazowym Kanada Informacje

ArcelorMittal wyłączy wysoki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze dla pracowników Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem Zanieczyszczona…...

Czytać..