Bruksela zdusi polski przemysł? "Pakiet klimatyczny to wielki dramat"

Na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej 23-24 października państwa wspólnoty zdecydują na temat przyjęciu tzw. drugiego pakietu klimatycznego. Polskie związki fachowe chcą, aby polski rząd w całości odrzucił plan nazywany też Pakietem 2030.

Projekt zakłada imprezę na poziomie całej Unii zamysle 40 proc. redukcji emisji dwutlenku węgla do roku 2030 oraz 27 proc. energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w miksie energetycznym. OPZZ, NSZZ "S" jak i również FZZ chcą, by Polska odrzuciła projekt KE zaostrzający politykę klimatyczną UE. Szef „S” Piotr Duda powiedział, że "wdrożenie drugiego pakietu to dla nas wielki dramat – dla naszego węgla i całej krajowej energetyki".

MG: fuzja kopalń z energetyką odrzucić jest przesądzona

Będą zwolnienia?

Związki protestują przeciw celom wspólnej strategii klimatycznej. W ich weryfikacji głównym efektem wdrażania tak zaawansowanej polityki klimatycznej będzie "trzykrotny wzrost hurtowych cen ciepła elektrycznej i ciepła do odwiedzenia 2050 r., co sprawi dalsze rozszerzenie sfery ubóstwa energetycznego oraz zmniejszenie konkurencyjności polskiego przemysłu".

Według nich może to spowodować utratę blisko miliona miejsc pracy w Polsce, spowolnienie przyrostu naszego PKB o jednej, 8 proc. do r. 2030 oraz ograniczenie ewentualności prowadzenia polityki energetycznej jak i również gospodarczej zgodnie z interesami naszego kraju.

Jak finansować górnictwo i gdzie sprzedawać węgiel? Zespół ciągle pracuje

- Unijna polityka klimatyczna nie ma sensu zwłaszcza w sytuacji, w której najbardziej uprzemysłowione kraje, jak na przykład Chiny, Rosja czy Stany Zjednoczone nie ograniczają emisji CO2. Europa odpowiada w końcu jedynie za niewielką cząstka emisji - powiedział wiceszef OPZZ Franciszek Bobrowski.

List do premiera

Swoje postulaty związkowcy zawarli w liście upublicznionym w ostatnich dniach, a datowanym w 1 września. Jego adresatem jest premier Donald Tusk. Jak tłumaczył szef OPZZ Jan Guz, „chodzi o rząd i urząd przedstawienie premierowe, a nie konkretną osobę, która pełni tę funkcję”.

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że list z postulatami związków dotarł do kancelarii premiera. Wyjaśniła, że został on przekazany do resortu środowiska, który ma przygotować pełną replika w tej sprawie.

- Polski rząd robi wszystko, aby ustalenia odnoszące się do pakietu klimatycznego były jak najbardziej korzystne dla Polski. Dokończenie tego bardzo trudnego i ważnego zadania będzie należało do nowego rządu - zaznaczyła Kidawa-Błońska.

Za małe zmiany

Liderzy związków chcą odrzucenia projektu w całości, bo propozycje KE przy ich ocenie nie zapewnią się naprawić poprzez nieduże zmiany, okresy przejściowe lub czasowe przekierowanie środków przy zachowaniu głównych celów i mechanizmów. Ich zdaniem potrzebna wydaje się być gruntowna zmiana podejścia, uwzględniająca zróżnicowaną sytuację poszczególnych państw, a także nową kondycję międzynarodową, jaka powstała przy wyniku kryzysu na Ukrainie.

bruksela proponuje dyrektywę ws. zatrudnionych. Zyskać mają najsłabsi  Ze świata

Bruksela proponuje dyrektywę ws. zatrudnionych. Zyskać mają najsłabsi Ze świata

Komisja Europejska zaproponowała po czwartek dyrektywę w sprawie bardziej przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej. Przepisy mają objąć też 2-3 miliony podwładnych, którzy teraz nie istnieją chronieni. Bruksela zapewnia, że…...

Czytać..
brexit - ustawa opóźniającą wyjście z UE

Brexit - ustawa opóźniającą wyjście z UE

Brytyjska Izba Gmin przyjęła projekt ustawy zmuszającej premier Theresę May do ubiegania się o opóźnienie wyjścia państwa z UE, aby uniknąć bezumownego opuszczenia Wspólnoty przy terminie 12 kwietnia. Proponowana legislacja…...

Czytać..
brexit. Airbus ostrzega, że niedostatek umowy zmusi go do trudnych decyzji  Wraz z świata

Brexit. Airbus ostrzega, że niedostatek umowy zmusi go do trudnych decyzji Wraz z świata

Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu zł. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Młodych polaków na Wyspach. Wszystko, jakie możliwości…...

Czytać..
brak pracowników w Polsce blokuje rozwój firm

Brak pracowników w Polsce blokuje rozwój firm

Coś, co wciąż kilka lat temu było nie do pomyślenia, w tym momencie staje się faktem. Ekonomiści biją na alarm. W Naszym kraju zaczyna brakować pracowników, zaś polskie firmy masowo pokazują brak możliwości…...

Czytać..
boeing Sonic Cruiser - przodek 787 Dreamlinera

Boeing Sonic Cruiser - przodek 787 Dreamlinera

Boeing Sonic Cruiser miał być amerykańskim "Concorde'em" XXI wieku. W 2001 roku firma ogłosiła zamiar stworzenia samolotu poruszającego się z prędkością 0, 96 Ma, czyli bliską prędkości dźwięku. Sonic Cruiser…...

Czytać..
blokowanie konta firm. STIR - Co to jest?

Blokowanie konta firm. STIR - Co to jest?

Od poniedziałku szef Rodowitej Administracji Skarbowej może blokować konta firm podejrzanych na temat oszustwa podatkowe - prognozuje ustawa o STIR. Przy lipcu tego roku fiskus będzie otrzymywał z systemu bankowego informacje…...

Czytać..