We wrześniu początek sporu b. prezydenta Zduńskiej Woli

Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

*Proces oskarżonego m. in. o najmowanie łapówek b. prezydenta Zduńskiej Woli Zenona Rzeźniczaka rozpocznie się po połowie września w lokalnym sądzie. Byłemu prezydentowi grozi kara do 12 lat więzienia. *

Jak poinformowano po piątek PAP w Sądzie Rejonowym przy Zduńskiej Woli, pierwszą rozprawę zaplanowano w 14 września. Oprócz niej wyznaczono nadal dziewięć nastepnych terminów.

Wyznaczenie terminu rozpoczęcia procesu przeciągało się, bo w styczniu br. zduńskowolski sąd a mianowicie do którego trafił akt oskarżenia a mianowicie wystąpił sluzace do Sądu Najwyższego o przekazanie sprawy innemu sądowi, powołując się dzieki „dobro wymiaru sprawiedliwości”.

Dwa miesiące później SN odmówił przeniesienia kwestie gdzie indziej. Wedlug SN „próby unikania rozpoznawania spraw prowadzonych przeciwko miejscowym działaczom politycznym nie tylko nie zaakceptowac budują autorytetu wymiaru sprawiedliwości, ale wręcz go podważają, dając okazje do spekulacji o możliwości wpływów sfery politycznej na wymiar sprawiedliwości”. SN zwrócił uwagę, że tylko przez rzetelne, bezstronne i efektywne postępowanie i rozstrzygnięcie kwestii, miejscowy sąd „da wyraz swego profesjonalizmu i obiektywizmu”.

W grudniu ub. r. prokuratura oskarżyła Rzeźniczaka o 22 przestępstwa, m. in. o przyjmowanie łapówek od zatrudnionych w urzędzie miasta oraz podległych magistratowi spółkach. Osoby ów co miesiąc – zdaniem prokuratury a mianowicie przekazywały prezydentowi w zależności od pełnionej funkcji i wysokości wynagrodzenia określone sumy (było to ok. dziesieciu proc. ). Według śledczych przyjął mezczyzna w sumie w porzadku. 200 tys. zł. Śledczy zarzucili też Rzeźniczakowi naruszenie uprawnień i nadużycie uprawnień w kampanii wyborczej zanim wyborami samorządowymi. B. prezydent nie przyznaje się sluzace do zarzutów.

Swiadectwo oskarżenia objął w sumie kolejny osób. Wśród nich znaleźli się też m. in. b. wiceprezydent i b. senator wraz z listy PiS Czesław R. Zarzucono jemu utrudnianie postępowania i przekazywanie pieniędzy Rzeźniczakowi. Także jak i równiez R. nie zaakceptowac przyznaje się do winy. Pozostali podejrzani to urzędnicy, którzy przekazywali prezydentowi pieniądze. Przedstawiono im zarzuty wręczania korzyści majątkowych. Grozi dywanom do jedenastu lat więzienia.

Rzeźniczaka zatrzymano we wrześniu 2008 r.; przebywał niecały miesiąc po areszcie – wyszedł za 150 tys. zł hipoteki. W październiku 2008 r. mieszkańcy Zduńskiej Woli w referendum odwołali go wraz z stanowiska. Na nowego prezydenta tego 44-tys. miasta wybrano w kwietniu Piotra Niedźwieckiego, brata swietnego dziennikarza muzycznego. (PAP)

jaw/ pz/ jra/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy