Warszawa: Od czasu poniedziałku działają nowe pirsy – przejścia łączące lotnisko z samolotem

Warszawa: Od czasu poniedziałku działają nowe pirsy – przejścia łączące lotnisko z samolotem
27 lipca, 2020
Category: inne

Warszawskie lotnisko Chopina uruchomiło w poniedziałek pirsy kierowniczy i południowy – poinformował dyrektor lotniska Michał Marzec. Oznacza to, że pasażerowie mają do dyspozycji więcej rękawów i bramek, z których mogą wchodzić do samolotów.

Pirs jest przedłużeniem hali głównej terminalu lotniczego, od którego odchodzą tzw. rękawy a mianowicie kryte przejścia do samolotów.

„Dziś rankiem otworzyliśmy nasze nowe wiecej niz jeden pirsy: kierowniczy i południowy. Pasażerowie będą obsługiwani w bardziej komfortowych warunkach niż dotychczas. Będą mieli sluzace do dyspozycji zwlaszcza więcej przestrzeni, a także rękawów, sklepów i kawiarni. Linie lotnicze będą miały więcej miejsc postojowych bezpośrednio przy terminalu” – powiedział po poniedziałek Michał Marzec, dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”, które zarządza warszawskim lotniskiem.

Pierwsi pasażerowie obsługiwani przy nowych pirsach odlecieli przy poniedziałek z Warszawy do Lizbony o godz. 7. czterdziesci, a następnie do Wiednia o godz. 7. 50.

Do poniedziałku podróżni mogli oczekiwać w odloty samolotów w pirsie północnym. Na oddaniu pirsu południowego jak i równiez centralnego samoloty oraz pasażerowie mają sluzace do dyspozycji 24 rękawy (było 15) oraz 45 bramek – dotąd 28. Przestrzen terminalu powiększyła się na temat 18, trzech tys. metrów kw.

Pirs centralny znajduje się na wysokości starej części terminalu, ma 184 m długości i 20-21, 6 metrów szerokości, w zależności od kondygnacji. Pirs południowy a mianowicie wystający prócz obrys budynku terminalu a mianowicie ma 132 m długości i 21, 5-26, piec m szerokości. Po połączeniu z czynnym od 2008 r. pirsem północnym powstał jeden wraz z najdłuższych na terytorium polski zadaszonych ciągów komunikacyjnych na temat łącznej długości ok. 720 m.

PPL w kwietnio 2010 r. wybrało ofertę niemieckiego konsorcjum Hochtief na wybudowanie pirsu centralnego i dokończenie konstrukcji pirsu południowego.

Lotnisko Chopina jest największym portem aeronautycznym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy oraz cargo. W 2010 r. z swoim usług skorzystało ponad jedenastu, 7 mln pasażerów, jakie mozliwosci stanowiło blisko 43 proc. całkowitego aliansu pasażerskiego na terytorium polski. W tym roku władze lotniska szacują, że bedzie obsłużonych ok. 9 mln osób. (PAP)

aop/ amac/ ura/