Ważne dane z polskiej produkcji. Na rozwój PKB powyżej 3 procent jeszcze poczekamy

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

O dwóch, 7 proc. wzrósł PKB Polski w czwartym kwartale 2016 r. wobec tego samego okresu 2015 r. Główny Urząd Typowy potwierdził skutkiem tego, że przy ubiegłym r. nasza system gospodarczy rosła najwolniej od trzech lat. Korzystnie zaskakuje jednak wynik przy ujęciu kwartalnym.

Aktualizacja, godz. 11. 10

Według informacji, które opublikował właśnie GUS, polska gospodarka w czwartym kwartale ubiegłego roku urosła o 2, 7 proc. r/r. Na raz najnowszy tak słabo w końcówce roku gospodarka spisywała się w 2013 r.

Przypomnijmy, że przy trzecim kwartale ten rezultat ukształtował się na odrobine niższym pulapie 2, piec proc. Lepsze było na wstepie półrocze z rezultatami odpowiednio 3 proc. (pierwszy kwartał) oraz trzech, 1 proc. (drugi kwartał). Dane potwierdziły więc wcześniejszy wstępny wycena GUS, według którego cała gospodarka w 2016 r. urosła na temat 2, 12 proc.

Źródło: GUS.

Powinno sie zauważyć, że dane okazały się solidniejsze od prognoz ekonomistów, którzy wskazywali rezultat za czwarty kwartał w stopniu 2, 5 proc. r/r. Nieźle wypadł też ów rezultat przy ujęciu kwartalnym – ostatnie trzy miesiące ubiegłego roku przyniosły postep o jednej, 7 proc. k/k wobec prognozy w wysokości 1, 3 proc.

Niemniej jednak, urzędnicy GUS potwierdzili tym samym, że drugie półrocze 2016 r. zepsuło rządową prognozę – przypomnijmy, że w pierwotnej wersji budżetu na 2016 r. resort finansów zakładał całoroczny rozwój o 3, 8 proc. Później ów prognoza została skorygowana sluzace do 3, czterech proc.

Ekonomiści od dawna podkreślają, że za spowolnienie gospodarcze w naszym kraju odpowiada załamanie w galezi inwestycji, zarówno prywatnych, jak i publicznych. Największy wpływ miało na to spowolnienie inwestycji przy samorządach (-54 proc. r/r w pierwotnym półroczu 2016 r. ). Co interesujace, jak podkreślili ekonomiści sposród BZ WBK, stało się tak, mimo to że swieza perspektywa unijna daje dostęp do większych środków niż poprzednia.

Chociaż opublikowane we wtorek rano informacje potwierdziły najgorszą koniunkturę od kilku lat, to zdaniem ekonomistów najgorsze już za nami.

„Najwyraźniej dołek koniunktury posiadamy już zbytnio sobą, i widzimy coraz to więcej sygnałów wskazujących, że najbliższe kwartały przyniosą ożywienie gospodarcze. Spozycie prywatna pozostaje głównym motorem wzrostu, chociaz w pierwszej połowie 2017 r., kiedy eksport musi dość szybko dołączyć do motorów ekonomii, wspierany przez poprawę koniunktury w Europie.

Dynamika inwestycji wydaje sie nadal ujemna, niemniej zadamy stopniowej naprawy w nadchodzących kwartałach przy związku za pomoca środków unijnych” – napisali ekonomiści BZ WBK.

Równoleglego zdania są również ekonomiści z Raiffeisen Bank Nasz kraj. Według nich bardzo wielkim elementem polskiej gospodarki wciąż jest konsumpcja prywatna, która w czwartym kwartale mogła wzrosnąć chociazby o ponad 4 proc. r/r.

„Kontynuację spadków obserwować powinniśmy natomiast w lokatach. Uważamy jednak, że stagnacja w nakładach inwestycyjnych osiągnęła swoje maksima w trzecim kwartale, natomiast ostatni kwartał przyniósł obnizenie spadków do blisko -5 proc. Nadchodzące miesiące maja obowiazek przynieść jakkolwiek widoczne slad dla tejze kategorii, wspieranej między innymi przez lepszą absorpcję funduszy unijnych (na co wskazują nadwyżki dzieki rachunku kapitałowym), co z dalej umacniającą się konsumpcją przyniesie zwiekszenie szybkosci dynamiki PKB w 2017 r. az do powyżej trzech proc. ” – podkreślają ekonomiści Raiffeisen Bank Nasz kraj.

Mniej optymistyczni pozostają specjalisci z BZ WBK, którzy na razie nie zmienili prognoz na 2017 r. Wskazują one, że również ów upłynie pod znakiem wzrostu o w mniejszym stopniu niż trzech proc. Zakładają wynik w stopniu 2, 8 proc. r/r.

Ostrożność zachowują też na razie członkowie Wskazówki Polityki Pieniężnej. Pomimo doniesień o powrocie inflacji na okresie 28 miesięcy spadków cen, w tej chwili nie spieszą się te banki z podwyżkami stóp procentowych. Według ekonomistów pierwszego takiego kroku ze strony RPP możemy spodziewać się najwcześniej w innej połowie roku.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy