W tym kraju rośnie zaufanie do prezydenta

Author:
27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

W lipcu zaufanie do prezydenta Białorusi zadeklarowała prawie połowa ankietowanych przez niezależny ośrodek NISEPI. Analitycy sądzą, że mają na to wpływ wydarzenia w Ukrainie.

Obecnie Łukaszence ufa 49, szesc proc. ankietowanych, podczas gdy w marcu było to 45, 9 proc., a po grudniu 2013 r. – 37, szóstej proc. Wlasciwie spada odsetek osób, które twierdzą, że mu nie ufają – z 47, 5 proc. w grudniu do 39 proc. aktualnie.

Gotowość sluzace do głosowania dzieki Łukaszenkę w wyborach deklaruje w otwartym pytaniu 39, 8 proc. respondentów, jeśli zaś prosi się pierwotnego o wybór spośród udzielonych nazwisk, Łukaszenkę wskazuje aż 48, 1 proc.

Zdaniem niezależnego eksperta Alaksandra Kłaskouskiego wynika to z wydarzeń na Ukrainie. _ Działa czynnik strachu przed zawirowaniami i Białorusini zaczynają w wyzszym stopniu cenić stabilność, choćby i biedną, nawet przy dość surowym reżimie. Myślą: krew się jednak u nas nie zaakceptowac leje i są jakieś tam porzadne dochody. Oczywiście dzieje się to na tle wydarzeń ukraińskich, wzmocnionych poprzez rosyjską propagandę, która dzieki wskroś przenika białoruską przestrzeń informacyjną _ – zaznaczył.

Sondaż wykazał przy tym, że łączna gotowość poparcia poszczególnych liderów opozycji nadal nie zaakceptowac przekracza 20 proc. Najwięcej osób (6, 2 proc. ) byłoby skłonnych głosować na Uładzimira Niaklajeua. Następne miejsca zajmują: Mikoła Statkiewicz (3, dwa proc. ), Alaksandr Milinkiewicz (2 proc. ), Andrej Sannikau (1, 6 proc. ) a takze Anatol Labiedźka (1, 1-wsza proc).

Według NISEPI przyczyną niewysokiej popularności opozycji wydaje sie _ nie tylko stosowanie wobec niej represji przez władze, lecz także głęboki rozdźwięk między do niej działaniami a poglądami przeciętnego obywatela _.

Sondaż wykazał też, że rośnie procent osób, które uważają, że ich stan materialny się pogorszył (z 25, 2 proc. po marcu sluzace do 32, 5 proc. proc. obecnie) jak i równiez że system gospodarczy kraju wydaje sie w kryzysie (do 57, 7 proc. z 54, 6 proc. ).

Jednocześnie prawie 60 proc. ankietowanych jest przekonanych, że na Białorusi ludziom żyje się lepiej niż na Zachodzie. Przeciwnego przeswiadczenia jest tylko 31, dwóch proc.

Zbyt największe problemy na Białorusi respondenci uważają wzrost wartosci (80 proc. ), ubożenie społeczeństwa (42 proc. ) oraz spadek produkcji (35, 1 proc).

Jednak rośnie przy tym pulap optymizmu. O ile w grudniu 35, dziewiec proc. respondentów uważało, że _ pozycja społeczno-gospodarcza dzieki Białorusi pogorszy się w ciągu najbliższych lat _, to w tym momencie sądzi faktycznie 28, 7 proc., a odsetek optymistów wzrósł sposród 12, piec do 28, 6 proc. Wzrósł też odsetek osób uważających, że _ ogólnie sytuacja w polsce rozwija się w stosownym kierunku _ – z 31, dziewiec proc. w grudniu sluzace do 42, 3 proc.

Czytaj więcej w

  • Łukaszenka świętował Dzień Niepodległości
  • Przywódca religijny wychwala dyktatora
  • Białorusini nadal ufają Łukaszence
  • Białoruś będzie miała dostęp do Bałtyku?

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy