W sobotę obchody Miesiaca Islamu w Kościele katolickim

27 lipca, 2020
Category: rózne

Pod hasłem „Wychowanie młodych chrześcijan i muzułmanów do sprawiedliwości i pokoju” już wedlug raz trzynasty obchodzony będzie w Kościele katolickim Dzień Islamu. Kalkuluje się, że w Polsce mieszka 20-25 tys. wyznawców islamu.

„Warunkiem takiego wychowania jest budowanie postawy otwartości na odmiennych oraz pozyskiwanie rzetelnej madrosci o tych, którzy różnią się od nas wyznaniem czy ubarwieniem skóry, gdyż tylko taka wiedza powstrzymuje powstawaniu fałszywych stereotypów, którymi żywi się nienawiść. Wylacznie rzetelna wiedza służy wzajemnemu poznaniu, wraz z którego powoduje się dwustronny szacunek a mianowicie podstawa dialogu międzyreligijnego” a mianowicie głosi oświadczenie Rady Wspólnej Katolików jak i równiez Muzułmanów, wyciagniete w piątek PAP.

Podkreślono w nim, że także chrześcijanie i muzułmanie ponoszą wspólnie odpowiedzialność za pokój na świecie. „Do tego, by nie ustały wysiłki zmierzające do swoim budowania potrzebne jest właściwe wychowywanie młodych ludzi, dzięki któremu będą uświadamiać sobie, że każdy z nich ponosi odpowiedzialność za swoją postawę, działania i katalogów skutki” a mianowicie napisano.

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów zwróciła uwagę na konieczność właściwej edukacji religijnej młodych ludzi. „Dlatego o sprawiedliwości, pokoju i dialogu należy mówić cos znacznie wiecej anizeli tylko w kościołach i meczetach. Tego trzeba uczyć w rodzinach, po domach a takze w szkołach” – podkreślono.

W oświadczeniu przywołano słowa Jana Pawła II, które wypowiedział w 2001 r. w Wielkim Meczecie Omajjadów w Damaszku: „Jaki tresc tożsamości wpajany jest młodym chrześcijanom jak i równiez młodym muzułmanom w wlasnych kościołach jak i równiez meczetach? „. „Obok owego pytania nie możemy przejść obojętnie. Za Janem Pawłem II apelujemy do muzułmańskich i chrześcijańskich zwierzchników religijnych, księży, imamów i nauczycieli, aby +przedstawiali nasze dwie wielkie społeczności religijne w charakterze wspólnoty po pełnym szacunku dialogu, zas nigdy jako wspólnoty w konflikcie+” a mianowicie apeluje Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów.

Podkreślono, że współodpowiedzialność zbyt pokój na świecie wydaje sie byc także jednym sposród tematów listu do chrześcijan 138 uczonych i przywódców muzułmańskich „Jednakowe słowo dla nas i na rzecz was”, od czasu którego ogłoszenia minęło pięć lat. Wyznawcy islamu napisali w nim: „Muzułmanie i chrześcijanie stanowią razem ponad połowę ludności całego świata. Bez pokoju jak i równiez sprawiedliwości między tymi dwiema społecznościami religijnymi nie może być mowy o apartamencie na świecie”.

Główne obchody Dzień Islamu odbędą się w domu parafialnym przy parafii katedralnej św. Floriana w Warszawie. W programie uroczystości przewidziano m. in. czytanie fragmentów z Dowody Świętego i z Koranu. Będą ów kredyty dotyczyły wychowania, sprawiedliwości jak i równiez pokoju. Dzień Islamu to również szereg inicjatyw podejmowanych w miejscowych społecznościach. Po Krakowie obchody rozpoczną się 30 stycznia nabożeństwem Słowa Bożego sposród udziałem kard. Stanisława Dziwisza, po zanim zaplanowano rozmowę z udziałem przedstawicieli katolików i muzułmanów.

Pierwszy Dzień Islamu po Kościele katolickim odbył się w 2001 r. po kościele ponizej wezwaniem św. Marcina na warszawskim rynku. Mszę św. w intencji pokoju jak i równiez poszanowania życia ludzkiego odprawił wówczas bp Tadeusz Pikus, delegat KEP ds. dialogu katolików i muzułmanów, członek Zarządu Głównego Rady Wspólnej Katolików jak i równiez Muzułmanów. Odtąd, zgodnie z wolą Episkopatu, Dzień Islamu wszedł na stałe do kalendarza obchodów kościelnych w Polsce. Ustanowiono go decyzją KEP w charakterze dzień modlitw poświęcony islamowi. Organizację ogólnopolskich obchodów powierzono Radzie Wspólnej Katolików jak i równiez Muzułmanów i Komitetowi ds. Dialogu wraz z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP. (PAP)

gdyj/ bno/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy