W środę Sikorski przekaże Węgrom prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej

27 lipca, 2020
Category: inne

Szef MSZ Radosław Sikorski udaje się w środę z jednodniową wizytą do Budapesztu, w którym miejscu spotka się m. in. z ministrem spraw obcych Węgier Janosem Martonyim. Sikorski symbolicznie przekaże szefowi węgierskiej dyplomacji przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej.

Coroczna polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej kończy się w lipcu. 1 czerwca przewodnictwo w masie tworzonej przez Polskę, Słowację, Czechy i Węgry przejmuje Budapeszt.

„Minister Sikorski podczas spotkania sposród ministrem Martonyim podkreśli to, co się udało osiągnąć w trakcie roku kalendarzowego polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej” – powiedział we wtorek PAP rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

Jak zaznaczył, Sikorski będzie mówił o udanej współpracy krajów Grupy Wyszehradzkiej w negocjacjach nad nową wieloletnią perspektywą budżetową UE na lata 2014-20; zwróci także uwagę na spisanie deklaracji na temat powstaniu regionalnego rynku gazu w państwach wyszehradzkich, co – jakim sposobem zaznaczył a mianowicie jest nadrzedne dla bezpieczeństwa energetycznego jak i równiez w perspektywie obniżki cen gazu.

Nastepnym osiągnięciem polskiego przewodnictwa w masie Wyszehradzkiej, na temat którym będzie mówił Sikorski, jest nasilenie marki Ekipy m. in. poprzez organizację marcowego szczytu z udziałem prezydenta Francji Francois Hollande’a i kanclerz Niemiec Angeli Merkel, a także niedawnego szczytu premierów Grupy Wyszehradzkiej z udziałem premiera Japonii Shinzo Abe.

„Następna sprawa, którą cała Grupa Wyszehradzka bardzo aktywnie zajmowała się przez sezon polskiego przewodnictwa, to parcie na Partnerstwo Wschodnie zanim listopadowym szczytem w Wilnie, zwłaszcza pomocna dlon w negocjacjach z Ukrainą, Mołdawią, Armenią i Gruzją w kwestii umów stowarzyszeniowych” – powiedział Bosacki.

Jak podkreślił, Nasz kraj ma nadzieję, że „wszystkie te sfery działań Grupy Wyszehradzkiej będą przez przewodnictwo węgierskie kontynuowane”.

Po spotkaniu Sikorski jak i równiez Martonyi udadzą się sluzace do Muzeum Wojskowości, gdzie odbędzie się ceremonial uroczystego prezentowania polskiej witrynie jednego z nielicznych istniejących na świecie egzemplarzy przedwojennego polskiego karabinu MORS.

Drugim istotnym aspektem wizyty szefa polskiego MSZ w Budapeszcie – powiedział Bosacki a mianowicie będzie zebranie trójstronne polsko-węgiersko-chorwackie na pięć dni zanim wejściem Chorwacji do UE. Chorwację będzie na przedtem reprezentował minister sprawiedliwości Orsat Miljenić. Sikorski, Martonyi a takze Miljenić wezmą udział przy dyskusji panelowej, która odbędzie się po siedzibie węgierskiego MSZ.

UE podpisała traktat akcesyjny wraz z Chorwacją po grudniu 2011 roku. Datę jej przystąpienia do UE wyznaczono dzieki 1 lipca 2013 roku kalendarzowego. Po Słowenii, która przystąpiła do Wspólnoty w 2004 r., Chorwacja ma być drugim państwem byłej Jugosławii w Unii i 28. członkiem UE.

Grupa Wyszehradzka została powołana w 1991 r. Jednoczy cztery państwa: Polskę, Czechy, Słowację i Węgry. Do niej celem wydaje sie byc m. in. pogłębianie współpracy między tymi krajami. (PAP)

mzk/ eaw/ jra/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy