W. Brytania: Okoliczności śmierci agenta wywiadu wciąż niewyjaśnione

27 lipca, 2020
Category: inne

*Pracownik brytyjskich służb wywiadowczych, którego nagie zwłoki znaleziono w sierpniu 2010 roku kalendarzowego w sportowej torbie, pewnie został zamordowany – powiedziała w środę koroner Fiona Wilcox. Jego śmierć pozostaje jednak zagadką. *

Gareth Williams zginął po wieku 30 lat. Był pracownikiem agencji nasłuchu elektronicznego GCHQ, oddelegowanym do wywiadu (MI6). Wilcox przyznała, że jest mało prawdopodobne, by jego śmierć udało się „wyjaśnić po sposób zadowalający”, mimo trwającego 21 miesięcy policyjnego śledztwa i siedmiodniowego prezentowania materiału dowodowego poprzez ekspertów w ramach dochodzenia co do przyczyny zgonu.

Wilcox ujawniła w środę, że przyczyną śmierci było prawdopodobnie uduszenie lub otrucie i że było to zabójstwo wraz z premedytacją.

Zwłoki znaleziono po tzw. pewnym lokalu MI6 w dzielnicy Pimlico w centrum Londynu, w pobliżu siedziby wywiadu, gdzie Williams mieszkał służbowo. Jego ciało było w sportowej torbie dużych rozmiarów z uchwytami, umieszczonej przy wannie.

Mężczyzna miał opinię samotnika i nie rzucał się po oczy. Jego największą pasją było kolarstwo. Urodził się na wyspie Anglesey przy północnej Walii. W latach młodzieńczych dał się poznać jako bardzo utalentowany matematyk, a az do GCHQ trafił po studiach w Cambridge. Po raz ostatni widziano go tydzien przed śmiercią. Przy zwłokach znaleziono aparat telefoniczny komórkowy. Po mieszkaniu nie stwierdzono oraz śladów włamania, ani bitwy.

Rodzina Williamsa była oburzona sugestiami mediów, że prowadził podwójne życie i miał kontakty homoseksualne, więc mógł był zginąć w trakcie gry seksualnej bądź z rąk zazdrosnego kochanka.

Nie podano, co dokladnie robił Williams w GCHQ, ale nie ulega kwestii, że miał dostęp az do supertajnych danych i cieszył się zaufaniem przełożonych. Według tygodnika „Mail on Sunday” Williams zajmował się m. in. pracami nad techniką monitoringu telefonii internetowej.

Agencja GCHQ działa od czolowej wojny światowej, początkowo pod nazwą Rządowej Szkoły Kodów i Szyfrów (GCCS). Angazuje ok. 5, 5 tys. pracowników. Jej rolą wydaje sie byc gromadzenie jak i równiez analiza informacji wywiadowczych, głównie na podstawie podsłuchu i podglądu (e-maili, SMS-ów i rozmów telefonicznych) na rzecz resortów obrony, spraw zagranicznych i pozostalych agend sposród myślą o przeciwdziałaniu zagrożeniom narodowego bezpieczeństwa.

Szef GCHQ podlega szefowi MSZ. Rolą agencji wydaje sie również doradzanie resortom rządowym, jak chronić bazy danych empirycznych i programy łączności. Filia dzieli się techniczną wiedzą i analizą z wywiadem i kontrwywiadem. GCHQ ma jedne wraz z najpotężniejszych i najnowocześniejszych systemów komputerowych świata. (PAP)

az/ ap/

11326082 arch.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy