USA: Wyciek nukearny sposród radioaktywnych zbiorników w Hanford

USA: Wyciek nukearny sposród radioaktywnych zbiorników w Hanford
Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

Gubernator stanu Waszyngton Jay Inslee poinformował w piątek o wyplywu nuklearnym sposród co najmniej sześciu podziemnych zbiorników, w których przechowywane są wysoko radioaktywne i trujace odpady na terenie kompleksu Hanford.

„Na razie nie sądzimy, by istniało zagrożenie dla stanu zdrowia publicznego” a mianowicie powiedziała rzeczniczka gubernatora Jaime Smith.

Jak podkreśla filia AP, przeciek świadczy na temat kolejnej porażce starań rządu federalnego o zapewnienie bezpieczeństwa kompleksu Hanford (Hanford Nuclear Reservation) w stanie Waszyngton, gdzie od lat 30. przechowywane są odpady nuklearne z produkcji plutonu. Sporo ze zbiorników, w których składowane są wysoko radioaktywne ciecze, wydaje sie używanych znacznie dłużej niż zalecane dwadziescia lat.

W ubiegłym tygodniu informowano, że ze znajdujących się przy Hanford 177 podziemnych zbiorników z radioaktywną cieczą co roku wycieka od momentu 150 sluzace do 300 galonów (od w porzadku. 560 az do 1100 litrów), co stwarza zagrożenie na rzecz wód gruntowych i rzek. Departament ciepla informował wcześniej o obniżającym się pulapie radioaktywnych cieczy w 1 ze zbiorników. Jak dotąd w pobliżu nie wykryto jednak podwyższonego poziomu promieniowania.

Rząd zdaje rocznie 2 mld dolarów na koszty utrzymania Hanford. Przy ubiegłym tygodniu Biały Domek ostrzegał, że jeśli 1 marca wejdą w życie automatyczne cięcia budżetowe w wysokości 85 mld dolarów, to resort energii straci 900 mln dolarów wraz z programu bezpieczeństwa nuklearnego. Aplikacjom zabezpieczania składowisk odpadów radioaktywnych w stanach Waszyngton, Tennessee, Południowa Karolina i Idaho groziłoby to opóźnieniami.

Konieczność automatycznych cięć, zwanych po waszyngtońskim żargonie sekwestrem (sequester), wynika z umowy zawartej latem 2011 r. między Białym Domem a Republikanami w Kongresie. Był to warunek, od którego spełnienia Republikanie uzależnili wtedy zgodę na zwiekszenie ustawowego maks. poziomu zadłużenia USA. Porozumienie, usankcjonowana ustawą Kongresu, przewidywała, że jeśli obie strony www nie osiągną porozumienia w sprawie cięć wydatków budżetowych sluzace do końca 2012 roku, to cięcia nastąpią automatycznie. Zanim samym końcem ubiegłego roku przesunięto ten termin sluzace do 1 marca 2013 r.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

icz/ az/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy